ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା

ଅହମଦାବାଦ ୫/୩: ପିଏମ୍ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରମ ଯୋଗୀ ମାନ ଧନ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ବ କରିଛନ୍ତି । ପିଏମ୍ ମୋଦି ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଭାଗିଦାରୀ ଅଟନ୍ତି । ଏହା ଏକ ରେକର୍ଡ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ୪୨ କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସେବାରେ ସମର୍ପିତ ଏକ ଯୋଜନା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଏହି ଯୋଜନା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭାବୁକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ । କାରଣ ସେ ନିଜେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କିଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତିକରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରିଥିଲା । ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଇତିହାସର ଏହା ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା ଯାହା ସମାଜର ସେହି ବର୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲା ଯାହାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କେହି କେବେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲା । ସମସ୍ତେ ଏମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ଯ ଉପରେ ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ।

୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମିଳିବ ପେନଶନ୍
ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନଶନ୍ ମିଳିବ । ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିସୂଚନା ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରାଯାଇସାରିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ୧ ଫେବୃୟାରୀରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯୋଜନାରେ ଯୋଡିହେବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ୩.୧୩ ଲକ୍ଷ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଯୋଜନା ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଯୋଜନାର ଶେଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପାଦନର ଦାୟିତ୍ୱ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବିମା ନିଗମ (LIC)କୁ ମିଳିଛି ।

ଦେବାକୁ ପଡିବ ପ୍ରିମିୟମ
ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ୧୮ରୁ ୪୦ ବର୍ଷର ବୟସ୍କ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ ହୋଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଯୋଡିହେବାକୁ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ମାସିକ ପେନସନ୍ ମିଳିବ । ପେନଶନର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ହିତାଧିକାରୀ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଏହି ସ୍କିମରେ ଭାଗ ନେବ ତେବେ ତାକୁ ୫୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ମାସିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ମାସିକ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିସାରିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଇଡି ନମ୍ବର ମଧ୍ଯ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ସମୟରେ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଥିଲେ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅବସର ପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନଶନର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଆଯିବ । ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ସେହି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଯାହାର ମାସିକ ଆୟ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଥିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ମେଡ୍, ଡ୍ରାଇଭର, ପ୍ଲମ୍ବର, ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ମଧ୍ଯ ମିଳିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଜିନ୍‌ଗତ ତ୍ରୁଟି ଥିଲେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ମୁସ୍କିଲ ହେବ-ଗବେଷଣା

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୋଧରେ ଅତି ପ୍ରଭାବୀ ଆଣ୍ଟିବଡି ଠାବ କଲେ ଜର୍ମାନ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ

ଏବେ ଆଉ ପୁରୁଣା ମିଠା ବିକି ପାରିବେ ନାହିଁ ଦୋକାନୀ !୧ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହି କଥା ଜଣାଇବେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ବର ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ, ଜେଡିୟୁର ହାତ ଧରିଲେ

ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ…ଡ୍ରାଇଭର ଓ କଣ୍ଡକ୍ଟର ରାତି ସାରା କଲେ ଏମିତି କାଣ୍ଡ

କରୋନା ରୋଗୀ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ୍‌ ଦିଆଯିବା ଦ୍ୱାରା ସୁସ୍ଥ! ଆଶା ବଢ଼ାଇଲା ଜନ୍‌ସନ୍‌ ଟିକା