PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା

source:www.punjabkesari.in

ଅହମଦାବାଦ ୫/୩: ପିଏମ୍ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରମ ଯୋଗୀ ମାନ ଧନ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ବ କରିଛନ୍ତି । ପିଏମ୍ ମୋଦି ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଭାଗିଦାରୀ ଅଟନ୍ତି । ଏହା ଏକ ରେକର୍ଡ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ୪୨ କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସେବାରେ ସମର୍ପିତ ଏକ ଯୋଜନା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଏହି ଯୋଜନା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭାବୁକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ । କାରଣ ସେ ନିଜେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କିଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତିକରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରିଥିଲା । ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଇତିହାସର ଏହା ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା ଯାହା ସମାଜର ସେହି ବର୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲା ଯାହାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କେହି କେବେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲା । ସମସ୍ତେ ଏମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ଯ ଉପରେ ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ।

୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମିଳିବ ପେନଶନ୍
ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନଶନ୍ ମିଳିବ । ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିସୂଚନା ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରାଯାଇସାରିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ୧ ଫେବୃୟାରୀରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯୋଜନାରେ ଯୋଡିହେବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ୩.୧୩ ଲକ୍ଷ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଯୋଜନା ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଯୋଜନାର ଶେଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପାଦନର ଦାୟିତ୍ୱ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବିମା ନିଗମ (LIC)କୁ ମିଳିଛି ।

ଦେବାକୁ ପଡିବ ପ୍ରିମିୟମ
ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ୧୮ରୁ ୪୦ ବର୍ଷର ବୟସ୍କ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ ହୋଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଯୋଡିହେବାକୁ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ମାସିକ ପେନସନ୍ ମିଳିବ । ପେନଶନର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ହିତାଧିକାରୀ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଏହି ସ୍କିମରେ ଭାଗ ନେବ ତେବେ ତାକୁ ୫୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ମାସିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ମାସିକ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିସାରିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଇଡି ନମ୍ବର ମଧ୍ଯ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ସମୟରେ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଥିଲେ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅବସର ପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନଶନର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଆଯିବ । ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ସେହି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଯାହାର ମାସିକ ଆୟ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଥିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ମେଡ୍, ଡ୍ରାଇଭର, ପ୍ଲମ୍ବର, ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ମଧ୍ଯ ମିଳିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର