PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା

source:www.punjabkesari.in

ଅହମଦାବାଦ ୫/୩: ପିଏମ୍ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରମ ଯୋଗୀ ମାନ ଧନ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ବ କରିଛନ୍ତି । ପିଏମ୍ ମୋଦି ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସର୍ଭିସ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଭାଗିଦାରୀ ଅଟନ୍ତି । ଏହା ଏକ ରେକର୍ଡ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ୪୨ କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସେବାରେ ସମର୍ପିତ ଏକ ଯୋଜନା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଏହି ଯୋଜନା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭାବୁକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ । କାରଣ ସେ ନିଜେ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କିଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତିକରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରେରିତ କରିଥିଲା । ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଇତିହାସର ଏହା ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା ଯାହା ସମାଜର ସେହି ବର୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲା ଯାହାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କେହି କେବେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିନଥିଲା । ସମସ୍ତେ ଏମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ଯ ଉପରେ ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ।

୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମିଳିବ ପେନଶନ୍
ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନଶନ୍ ମିଳିବ । ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିସୂଚନା ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରାଯାଇସାରିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ୧ ଫେବୃୟାରୀରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯୋଜନାରେ ଯୋଡିହେବା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସମୁଦାୟ ୩.୧୩ ଲକ୍ଷ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଯୋଜନା ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଯୋଜନାର ଶେଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପାଦନର ଦାୟିତ୍ୱ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବିମା ନିଗମ (LIC)କୁ ମିଳିଛି ।

ଦେବାକୁ ପଡିବ ପ୍ରିମିୟମ
ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ୧୮ରୁ ୪୦ ବର୍ଷର ବୟସ୍କ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ ହୋଇପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଯୋଡିହେବାକୁ ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ୩ହଜାର ଟଙ୍କା ମାସିକ ପେନସନ୍ ମିଳିବ । ପେନଶନର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ସରକାର କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ହିତାଧିକାରୀ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଏହି ସ୍କିମରେ ଭାଗ ନେବ ତେବେ ତାକୁ ୫୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୨୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ମାସିକ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ମାସିକ ପ୍ରିମିୟମ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିସାରିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଇଡି ନମ୍ବର ମଧ୍ଯ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ସମୟରେ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଥିଲେ ଯେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅବସର ପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ପେନଶନର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଆଯିବ । ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ସେହି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଯାହାର ମାସିକ ଆୟ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଥିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ମେଡ୍, ଡ୍ରାଇଭର, ପ୍ଲମ୍ବର, ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ମଧ୍ଯ ମିଳିବ ।