PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ପଡିବ ବେଶି ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ୬ଟି ଓଡ୍ରାଫ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • କଟକ : ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ପାଣିକୁ ଡେଇଁଲେ ବିଜେବି କଲେଜ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ
  • ||
  • ସୋରୋ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚେନ୍ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କଟକ: କଟକ ଯୋବ୍ରା ନିକଟରୁ ଠାବ ହେଲା ନିଖୋଜ ହାତୀର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହନଦୀରେ ଭାସଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କୋଡିଏମାଇଲ ଛକରେ ଥିବା ୨ଟି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ୩ ଯୁବକ, ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ୍, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍- ୨୦୨୧: ଆଜି ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ରମାଦେବୀ’ରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ନାମଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ୍, ୧୧ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ୍ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ..
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ: ଆଜି ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ,ଶପଥ ନେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଚନ୍ନୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେ ୭ ନୂଆ ଚେହେରା
  • ||

ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌ରେ କାର୍ଗିଲ୍ ବୀରଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ପ୍ରଣାମ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଏହି ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଲେ ଚର୍ଚ୍ଚା…

ajtak

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରେଡିଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମନ କି ବାତ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି (ରବିବାର) ୭୯ ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ମନ କି ବାତରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ, ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଏବଂ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ମନ କି ବାତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସକାଳ ୧୧ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ କିଛି ଚମତ୍କାର ଚିତ୍ର, କିଛି ସ୍ମରଣୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ମୋ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଅଛି । ସେଥିପାଇଁ ଏଥର ଚାଲ ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରୁ ‘ମନ୍ କି ବାତ୍’ ଆରମ୍ଭ କରିବା । କେବଳ ମୁଁ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ବୋହି ନେଉଥିବା ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଖି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ । ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ଏହି ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ କହିଛି – ବିଜୟୀ ଭବ, ବିଜୟୀ ଭବ ।  

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଖେଳାଳିମାନେ ଭାରତରୁ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବା, ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଏବଂ ଦେଶକୁ କହିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲି । ଜୀବନର ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଏହି ଖେଳାଳିମାନେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଆଜି ସେମାନଙ୍କର ପାଖରେ ତୁମର ପ୍ରେମ ଏବଂ ସମର୍ଥନର ଶକ୍ତି ଅଛି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଆମର ସମସ୍ତ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁଲାଇ ୨୬ ହେଉଛି ‘କାର୍ଗିଲ ବିଜୟ ଦିବସ’ । କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ସାହସିକତା ଏବଂ ସଂଯମତାର ପ୍ରତୀକ, ଯାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଦେଖିଛି । ଏଥର ଏହି ଗୌରବମୟ ଦିନକୁ ମଧ୍ୟ ‘ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’ର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଆହୁରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହୋଇଯାଏ । ମୁଁ ଚାହେଁ ତୁମେ କାର୍ଗିଲର ରୋମାଞ୍ଚକର କାହାଣୀ ପଢ, ଆମେ ସମସ୍ତେ କାର୍ଗିଲର ହିରୋମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଦେଶ ଏହାର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି । ଏହା ଆମର ମହାନ ଭାଗ୍ୟ ଯେ ଆମେ ୭୫ ବର୍ଷର ସ୍ୱାଧୀନତାର ସାକ୍ଷୀ ଅଟୁ ଯାହା ପାଇଁ ଦେଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​। ଏଥର ଏହି ଗୌରବମୟ ଦିନ ମଧ୍ୟ ‘ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’ର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ସେଥିପାଇଁ ଏହା ଆହୁରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହୋଇଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର