PNB ହେବ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ: ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବଢିଗଲା କାମ, ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ଜରୁରୀ କଥା

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୬/୯: ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ PNB (Punjan National Bank) ରେ OBC (Oriental Bank of Commerce) ଓ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ (United Bank of India) ର ମର୍ଜରକୁ PNB ବୋର୍ଡ ତରଫରୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଯାଇଛି । ଏହି ମର୍ଜର ପରେ ପିଏନବି ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସରକାରୀ  ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଲଟିଯିବ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳ ସୀତାରମଣ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁ଼ଡିକର ମିଶ୍ରଣର ନୂଆ ପ୍ଲାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ବର୍ଷେ ଭିତରେ ଦେଶରେ ମର୍ଜର ପରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁ଼ଡିକର ସଂଖ୍ଯା ୨୭ରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୨କୁ ଆସିଯିବ ।

PNB ରେ OBC ଓ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ ଫଳରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଉପରେ ସିଧା ଏହି ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ….

ଆପଣଙ୍କ ଖାତା ନମ୍ବର ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କଷ୍ଟମର IDରେ ହୋଇପାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
ପିଏନବିରେ ଅନ୍ଯ ୨ ବ୍ୟାଙ୍କର ମିଶ୍ରଣ ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ଖାତା ନମ୍ବର ଓ କଷ୍ଟମର ଆଇଡି ମିଳିପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସବୁବେଳେ ଧ୍ଯାନ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଇମେଲ୍ ଆଡ୍ରେସ୍ ଓ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଖରେ ଅପଡେଟ୍ ଜରୁରୀ ହେବା ଉଚିତ୍ । ବ୍ୟାଙ୍କ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର  ଓ ଇ-ମେଲ୍ ଆଇଡିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ତୁରନ୍ତ ସୂଚନା ପଠାଇଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ବଦଳାଇବାକୁ ପଡିବ ଚେକ୍ ବୁକ୍
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଖାତା OBC କିମ୍ବା ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଡ ଚେକବୁକ୍ ବଦଳାଇବାକୁ ପଡିବ । ଅବଶ୍ଯ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଚେକବୁକ୍ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ବୈଧ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ଏହାକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମିଶ୍ରଣ ହୋଇଛି ଯଥା PNB ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡିବନି ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ
ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନୂଆ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର କିମ୍ବା IFSC କୋଡ୍ ଆଲର୍ଟ କରାଯିବ ସେମାନେ ଏହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ଯ ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ, ମ୍ଯୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ପେନସନ୍ ସିଷ୍ଟମ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ନୂଆ ECS, SIP ପାଇଁ ଉଠାଇବାକୁ ପଡିବ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ
ମର୍ଜର ହେବା ପରେ ନୂଆ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ECSରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ କରି ନୂଆ ECS ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରନ୍ତୁ । ଆବଶ୍ଯକ ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ECS ସହିତ ଜଡିତ ଫର୍ମ ଅନଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ନିଜ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଜରିଆରେ ଭରିବାକୁ ପଡିବ । ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା ସିଷ୍ଟେମେଟିକ୍ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାନ୍(SIP) ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂଆ SIP ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଓ ଇନଷ୍ଟ୍ରକ୍ସନ ଫର୍ମ ଭରିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଠିକ୍ ଏମିତି ଲୋନର ଇଏମଆଇ ପାଇଁ ମଧ୍ଯ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ବଦଳିପାରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଆଡ୍ରେସ
ମର୍ଜର ପରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ନୂଆ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଜର କିଛି ବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରେ । କାରଣ ସେହି ବିଲ୍ଡିଂ କିମ୍ବା ଆଖ ପାଖ OBC ଓ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ବ୍ରାଞ୍ଚ ହେବ ତେବେ ସେହି ଗୋଟିଏ ବ୍ରାଞ୍ଚରେ ସିଫ୍ଟ କରିଦିଆଯିବ । ଏହା ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଞ୍ଚିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଞ୍ଚ ଆଡ୍ରେସ ବଦଳିଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂଆ ବ୍ରାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଲାଗୁ ନୂଆ  IFSC ଓ MICR କୋଡକୁ ଧ୍ଯାନରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ନଚେଚ୍ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ରାନଫର ସମୟରେ ଆପଣ ଅସୁବିଧା ଭୋଗିପାରନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ED ସ୍କାନରରେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ

ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କୁ ଝଟକା : ପୂର୍ବଭଳି ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ, FATF କହିଲା…

୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ! ସମ୍ଭାଳିଲେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ

ଭାରତକୁ କ’ଣ ପାଇଁ ଆସିଥିଲା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଚୀନ୍‌ ସୈନିକ? ତା ପାଖରୁ ସେନାକୁ ମିଳିଥିଲା ସ୍ଲିପିଙ୍ଗ୍‌ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଓ ଷ୍ଟୋରେଜ ଡିଭାଇସ୍

୯ ମାସ ହେଲା ଗାଏବ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କ ପତ୍ନୀ : ଏମିତି ଚାଲିଛି ଗୁଜବ !

ଆଗାମୀ ୨୦ ବର୍ଷ ଯାଏ ରହିବ କରୋନା, ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ରଖିଲା ସିରମ୍‌ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌