PNB ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ସୂଚନା : ୧ ଡିସେମ୍ୱରରୁ ବଦଳିବ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଯଦି ଆପଣ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ତ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନିହାତି ଜରୁରୀ । ପିଏନ୍‌ବି ୧ ଡିସେମ୍ୱରରୁ କ୍ୟାସ୍‌ ବାହାର କରିବାର ନିୟମ ବଦଳେଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ମୁତାବିକ୍‌  ନୂଆ ନିୟମ ବହୁତ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ ।

क्या है नया नियम

ଏହି ନୂଆ ନିୟମଟି କଣ –

୧ ଡିସେମ୍ୱରରୁ ପିଏନ୍‌ବି  ୱାନ ଟାଇମ୍‌ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ ( ଓଟିପି) ତରିକାରେ  କ୍ୟାସ୍‌ ୱିଡ୍ରାଲ୍‌  କରିବାର ସୁବିଧା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ପିଏନ୍‌ବି ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା  ସୂଚନା ଆଧାରରେ  ଗୋଟିଏ ଥରକେ ୧୦,୦୦୦ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ କ୍ୟାସ୍‌ ବାହାର କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ କି  ପିଏନ୍‌ବିରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ଓରିଏଣ୍ଟଲ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫ୍‌ କମର୍ସ ମିଶି ସାରିଛି , ଯାହା କି ୧ ଅପ୍ରେଲ୍‌ ୨୦୨୦ରୁ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି। କହିବା ଅର୍ଥ ପିଏନ୍‌ବିର ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ ସୁବିଧା ଏହି ସବୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ଗ୍ରାହକମାନେ ପାଇ ପାରିବେ ଓ ଏହା ଏଟିଏମ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହେବ ।

एसबीआई भी दे रहा सुविधा

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ( ଏସ୍‌ବିଆଇ) ମଧ୍ୟ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ୟାସ୍‌  ୱିଡ୍ରାଲ୍‌ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।  ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ମାସରେ ଏସ୍‌ବିଆଇ  ୧୦୦୦୦ଟଙ୍କା ବା ଏହା ଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ୟାସ୍‌ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ ଏଟିଏମ୍‌ ୱିଡ୍ରାଲ୍‌  ସୁବିଧା ସପ୍ତାହରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା  ଲାଗୁ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସୁବିଧା ସୀମିତ ସମୟ ଯାଏ ଥିଲା ।