ଏହି ସହରରେ ୨ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ଅନ୍ଧାର, ଏବେ ୨୦୨୧ରେ ଦେଖାଦେବ ସୂର୍ଯ୍ୟ…

ଅଲାସ୍କା: ପୃଥିବୀର ସଂରଚନା ବାକି ଗ୍ରହ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ । ଏଥିପାଇଁ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବଜଗତ ଗଢି ଉଠିଛି । ତେବେ ଏହି ଜୀବନ ସବୁ୍ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । କେଉଁଠାରେ ଲମ୍ବା ଦିନ ହେଉଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଲମ୍ବା ରାତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି  । କେଉଁଠି ବର୍ଷା ସବୁବେଳେ ଲାଗି ରହୁଛି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ଖରା ହିଁ ଖରା । କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ଗୋଟିଏ ଭାଗରେ ଶୀତ ରାତି ଏତେ ଲମ୍ବା ଯେ ଦିନରାତିର କୌଣସି ଚିହ୍ନ ନାହିଁ ସେଠାରେ । ଏହା ପୃଥିବୀର ଧୃବିୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥାଏ, ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଆଲାସ୍କା ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ଏତେ ଲମ୍ବାରାତି ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ୨୦୨୦ ବର୍ଷରେ କୌ​​ଣସି ସୂର୍ଯ୍ୟ ରହିବ ନାହିଁ ଏଠାରେ ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ମାସ ପରେ ସେଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେଖାଯିବ ।

ନଭେମ୍ବର ୧୮ ରୁ ଆଲାସ୍କାରେ ରାତି ହେଉଛି । ଏଠାରେ ଥିବା ଉତ୍କଳଭିକ୍ ସହରରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୩ ରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ଅପରାହ୍ନ ୧ ଟାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ହେବ ।  ୬୫ ଦିନ ପାଇଁ ସରକାର ଏହାକୁ ଅନ୍ଧକାର ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଆଲାସ୍କା ଏହାର ଉତ୍କଳିଆଗିକ୍ ସହର (ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାନୁୟାରୀ ୨୩ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେଖାଯିବ) ଧୃବିୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଡ଼େ । ଶୀତଦିନେ ଉତ୍ତର ଧୃବିୟ ଆଡକୁ ଗଲେ, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଦିନ ଏତେ ଛୋଟ ଯେ ଆଲୋକ ପଡିନଥାଏ । ଏଠାରେ ଶୀତ ଦିନରେ ଦିନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅନ୍ଧକାର ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ ।

ଉତ୍କଳିଆବିକ ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୪ ହଜାର । ଏଠାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଆଲୋକ ବିନା ପାଗ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ ।  ଅନେକ ଥର ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସ୍ ୧୦ ରୁ ୨୦ ଡିଗ୍ରୀରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ଆମେରିକା,ଋଷିଆ, ସ୍ୱିଡେନ, ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଗ୍ରୀସ୍ ଏବଂ କାନାଡାର କେତେକ ସହରରେ ଆଲାସ୍କାରେ ଏଭଳି ରାତି ଦେଖାଯାଏ ।