PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ସ୍ପା ଖୋଜି ଖୋଜି ସାହିତ୍ୟିକଙ୍କ ଘରେ ପଶିଲା ପୋଲିସ

source:www.thenewsminute.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ଅଭଦ୍ରାମୀର ସୀମା ଲଂଘନ କରି ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ସାହତ୍ୟିିକଙ୍କ ଘରେ ରାତି ଅଧରେ ଅଚାନକ ପଶିବା ରାଜଧାନୀରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି । ବିନା ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଓ ସର୍ଚ୍ଚ ୱାରେଣ୍ଟରେ ଏଭଳି କାଣ୍ଡରେ ସଂପୃକ୍ତ ପୁଲିସ ପୁଣି ନିଜର ଭୁଲ ସ୍ୱୀକାର କରି ସକାଳେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିଛି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାହତ୍ୟିିକ ତଥା “ନତିଦିନି’ଖବରକାଗଜର ସମ୍ପାଦକ ମନୋଜ ମହାପାତ୍ର । ପୁଲିସ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଘରେ କେଉଁଠି ସ୍ପା’ ଚାଲୁଥିଲା । ଏଭଳି କପୋଳକଳ୍ପିତ କଥା କାହାଠାରୁ ଶୁଣି ପୁଲିସର ଏପରି ବାଚାଳତାକୁ ସବୁ ମହଲରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବହୁ ସାମ୍ବାଦିକ ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି କ୍ଷୋଭ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୂତାବକ, ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟା ହେବ । ପୁଲିସ ଇନଫୋସିଟି ଥାନା ଅଧୀନ ଶିଶୁବିହାରସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଲାଇବ୍ରେରୀ ରୁମରେ ବସି ମେଡିସିନ ଖାଉଥିଲେ । ହଠାତ୍‌ ୭/୮ଜଣ ଖାକି ପିନ୍ଧା ପୁଲିସ ତାଙ୍କ ଘରେ ପଶିଥିଲେ । ଜଣେ ନିଜକୁ ଇନଫୋସିଟି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବିଶ୍ୱଜିତ ମହାନ୍ତି ବୋଲି ପରିଚୟ ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ଚଢ଼ା ଗଳାରେ ଏଠି ସ୍ପା’ କେଉଠିଁ ଚାଲୁଛି ବୋଲି ପଚାରିଥିଲେ । ପୁଲିସ ବାବୁଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ଭଦ୍ରତାର ସହିତ ସେ ଭୁଲ ସୂଚନା ପାଇଥିବା କହିଥିଲେ । ହେଲେ ସେ ପୁଲିସିଆ ଠାଣିରେ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ କେଉଁ ରୁମରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ରଖିଛ ବୋଲି ପଚାରି ଘର ଭିତରକୁ ପଶି ଯାଇଥିଲେ । ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରତି କୋଠରି ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ଅଧଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଘର ଭିତରେ ପଶି ତନ୍ନତନ୍ନ କରି ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସହ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହଇରାଣ ହରକତ କରିଥିଲେ । ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଆଶାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ ଧମକଚମକ ଦେଇଥିଲେ । ବେଶ କିଛି ସମୟ ଘର ଭିତରେ ଖାନତଲାସ ପରେ ପୁଲିସ ଖାଲି ହାତରେ ଫେରିଥିଲା ।

ରାତି ଅଧରେ ଘରେ ପୁଲିସ ପଶି ଖାନତଲାସ କରିବା ଯୋଗୁ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସମ୍ମାନହାନୀ ଘଟିବା ସହ ଭଦ୍ରସମାଜରେ ସେ ଅପଦସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ବିନା ସର୍ଚ୍ଚ ୱାରେଣ୍ଟରେ ପୁଲିସ କାହା ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏକ ଉଦ୍ଭଟ ଅଭିଯୋଗକୁ ଆଧାର କରି ଜଣେ ଭଦ୍ରଲୋକଙ୍କ ଘର ଖାନତଲାସ କଲା? କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ପ୍ରକୃତ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଛାଡି ସମ୍ମାନସ୍ପଦ ଲୋକଙ୍କୁ କେଉଁ ନୟିମ ବଳରେ ଅପଦସ୍ତ କଲା ତାହା ତଦନ୍ତ ସାପେକ୍ଷ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜୋନ୍‌ ଏସିପି ତରୁଣ ଦାସ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି ହେଉଛି । ସେହି ଆଧାରରେ ପୁଲିସ୍ କିଛିି ଖବର ପାଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲା । ତେବେ ଆଇଆଇସି ସ୍ପା’ ଚାଲିଛି ବୋଲି କହି ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲେ । ଏସିପି କହୁଛନ୍ତି ବାଇକ୍‌ ଚୋରି । ଏଥିରେ କିଏ ସତ କହୁଛି ଜଣାପଡ଼ୁନି ।

ସେପଟେ ବୁଧବାର ଦିନ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ଆଇଆଇସି ଓ ଏସିପି କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି । ପୁଲିସ୍‌ କମିଶନର ଡ. ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ଫୋନ୍‌ କରି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ ଏହି ଘଟଣାରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେପଟେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଅଶୋକ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍‌ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଭେଟି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କରଥିେିଲ । ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଏହାର ତଦନ୍ତ ଦାୟତି୍ୱ ଜଣେ ଅତରିକ୍ତି ଡିସିପିଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ରିପୋର୍ଟ ଦେଲା ପରେ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି କଳିଙ୍ଗ ସାମ୍ବାଦକି ସଂଘ ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲା । ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କ,ି କଛିଦିନି ତଳେ କମଶିନରେଟ ପୁଲସି ଭୁଲ ସୂଚନା ଆଧାରରେ ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ପ୍ରକୃତ ୱାରେଣ୍ଟିକୁ ନଧରି ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ।