ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ, ବଦଳିବ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ

ପୁରୀ,୨୩ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତବର୍ଷକୁ ବିଷେଶ ଶୁଭକାରକ ନୁହେଁ । ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ଓ ସ୍ୱାସ୍ୟ୍ଥକଷ୍ଟ ଭୋଗେିବ । ରାଜନୈତକି କ୍ଷେତ୍େରର ବଡ଼ଧରଣର ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ବଦଳିବ । ଅସ୍ଥିରତା ଆଡ଼କୁ ସୂଚାଉଛି ଗ୍ରହନକ୍ଷତ୍ର । ଏପରିକି ରାଜ୍ୟରେ ଶାସକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ମଧ୍ୟ ଆଭାସ ମିଳୁଛି ।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଚଳିତବର୍ଷ ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ ଅବସରରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶିବନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ର । ପବତ୍ରି ଦୋଳପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଦୋଳବେଦି ପରିସରରେ ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ କରିଥିଲେ ।ଏଥିସହିତ ପୁରୁଣା ରାଜାନଅର, ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ମନ୍ଦିର ତଥା ଓଡ଼ିଆ ମଠରେ ନୂତନ ପାଞ୍ଜି ପଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ଠାକୁରଙ୍କ ନକିଟରେ ଚଳତି ବର୍ଷର ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା, ରାଜନୈତକି ସ୍ଥିତି, ଆୟବ୍ୟୟ, କୃଷି ତଥା ବର୍ଷା ଆଦି ନେଇ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରଗତ ପାଠର ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଗଣନା ଅନୁସାରେ ଭାରତବର୍ଷର ମକର ରାଶି ଓ ଓଡିଶାର ବୃଷ ରାଶି । ଏଥର ଶନି ଓ ବୃହଷ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଚଳନ ରହିଛି । ଏଣୁ ପ୍ରଜାମାନେ ଆଥିର୍କ ସଙ୍କଟ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବେ । ଭାରତର ମକର ରାଶି ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶ ପାଇଁ ଏତେ ଶୁଭକାରକ ନୁହେଁ । ଓଡିଶାର ବୃଷ ରାଶି । ଶନିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ପଡିଥ଼ିବାରୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳିଆ ପରସିତ୍ଥି ଉପୁଜିବ । ଆଥିର୍କ କ୍ଷତି ସହ ରାଜନୈତିକ ବିଭ୍ରାନ୍ତି ଦେଖାଦେବ । ଶାସନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଏବର୍ଷ ୮୦ ଦିନ ପାଳକ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତାହାହେଲେ କୃଷି ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ । କୃଷକ ଭଲ ଶସ୍ୟ ପାଇବ । ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଧନୁ, ମକର ଓ କନ୍ୟା ରାଶିକୁ ସେତେଟା ଶୁଭ ନାହିଁ । ଏଣୁ ଗ୍ରହ ଚଳନର ପ୍ରତିକାର ସ୍ୱରୂପ ଶିବାର୍ଚ୍ଚନା, ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ, ଚଣ୍ଡୀପାଠ, ବିଷ୍ଣୁସହସ୍ର ନାମ ଆଦି ପୂଜା ପାଠ କରିବା ବିଧେୟ ବୋଲି ରାଜଜ୍ୟୋତିଷ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା ରହିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ : ବାଇକ୍‌ରେ ଆସି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ୧୦ରୁ ୧୨ ଯୁବକ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଗାଡ଼ିରେ ଥିବା ୩ ବ୍ୟକ୍ତି

ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂ କିଙ୍ଗ୍‌ପିନ୍ ଗିରଫ ! ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଟଙ୍କା, ବୁକି ତାଲିକା ଜବତ

ଆଜି ତିର୍ତ୍ତୋଲରେ ରୋଡ୍‌ ସୋ’ କରିବେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ନଭେମ୍ବରରୁ ଖୋଲିବ ସିନେମା ହଲ୍‌ ! ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା…

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଡିଭାଇଡ଼ରରେ ପିଟିଲା କାର୍: ଅଳ୍ପକେ‌ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଚାଳକ

ପଳାଶୁଣି ଛକରେ ସ୍କୁଟି ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲା ହାଇୱା, ଯୁବକ ମୃତ୍ୟୁ