PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ମାଓହମ୍‌ଲା; ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା

ଫୁଲବାଣୀ, ୧୭ା୪(ଆପ୍ର): ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବଡ଼ ହମ୍‌ଲା । ବୁଧବାର କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଣେ ମହିଳା ସେକ୍ଟର ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ମାଇନ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ଦୁଇଟି ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି (୧୦ ଜଣ) ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିବାବେଳେ ଗାଡ଼ି ଜାଳି ଦେଇ ଇଭିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ମାତ୍ର ୪ ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ଘଟିଛି ୨ଟି ବଡ଼ ଧରଣର ମାଓ ହିଂସା । ମାଓପ୍ରବଣ ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା ଓ ଫିରିଙ୍ଗିଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି ଏଭଳି କାଣ୍ଡ ।

ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୩୦ରେ ଘଟିଛି ପ୍ରଥମ ଘଟଣା । ସକାଳ ୮ଟାରେ ଦୁଇଟି ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି (୫ ଜଣ ଲେଖାଏଁ)କୁ ଧରି ଦୁଇଟି ବୋଲେରୋ ବାହାରିଥିଲା ଫୁଲବାଣୀରୁ । ଉଭୟ ଯାଉଥିଲେ ଗୋଛାପଡ଼ା ଥାନା ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକର ସୁମେରୁବନ୍ଧ ପଞ୍ଚାୟତର ମିଙ୍ଗୁନିପଦରର ୨ଟି ବୁଥ୍‌କୁ । ସକାଳ ସାଢ଼େ ଦଶଟାରେ ଗାଡ଼ି ଦୁଇଟି ରୁବିଲେତା ଘାଟି ପାର ହେଉଥିବା ସମୟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲା ଉଭୟ ଗାଡ଼ି । ଗାଡ଼ି ଦୁଇଟି ରହିବା ପରେ ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଓବାଦୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଘେରି ଯାଇଥିଲେ । ସମସ୍ତ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଚାଲିଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ସେମାନେ । ପ୍ରାଣ ବିକଳରେ ସମସ୍ତ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀ ଫେରିଯିବା ପରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ୨ଟି ଇଭିଏମ ଲୁଟ କରିବା ସହ ଗାଡ଼ିି ଦୁଇଟିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ପୋଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ।

ଘଟଣାସ୍ଥଲରେ ଗୋଟିଏ ମୋଟର ସାଇକଲ ମଧ୍ୟ ଜାଳି ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ମୋଟର ସାଇକେଲ୍‌ଟି କାହାର ଜଣାଯାଇନି । ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚାଲି ଚାଲି ୫ କିମି ଦୂର ସାଡ଼ିଙ୍ଗିଆ ଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଖବର ପାଇ ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା ।

ଏହି ଘଟଣାର ମାତ୍ର ୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଅପରାହ୍ଣ ସାଢ଼େ ଦୁଇଟାରେ ଜଣେ ମହିଳା ସେକ୍ଟର ଅଧିକାରୀ ସଂଯୁକ୍ତା ଦିଗାଲ(୨୮)ଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ମାଓବାଦୀ । ସେହି ଫିରିଙ୍ଗିଆ ବ୍ଲକର ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା ଥାନା ଲୁଇସିଂ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରାହାଲା ନିକଟରେ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍‌ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲା ସେକ୍ଟର ଟିମ । ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଗାଡ଼ିରେ ବସିଥିବା ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିଯାଇଛି । ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ଟିମ୍‌ର ସେକ୍ଟର ଅଧିକାରୀ ତଥା ଲୁଇସିଂ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ, ଲୁଇସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ଜିଆରଏସ୍‌ ସଂଯୁକ୍ତା ଦିଗାଲ ଓ ଯୋଗାଣ ସହାୟକ ସୁରେଶ ସାହୁ ଏକ ବୋଲରୋ (ଓଆର୦୨ଏ-୩୧୨୧) ଯୋଗେ ବାରାହାଲ ବୁଥ୍‌ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ।

ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୨ଟା ୩୦ରେ ବାରାହାଲ ଠାରୁ ୫ କିମି ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପୋଲ ନିକଟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ଗାଡ଼ିର ଠିକ୍‌ ୨/୩ ଫୁଟ ଦୂରରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ । ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ହଠାତ୍‌ ବ୍ରେକ୍‌ ଦେବାରୁ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଥିଲା । ଡ୍ରାଇଭର ଚତୁରତାର ସହ ଗାଡ଼ି ପଛକୁ ବୁଲାଇ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଫେରି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଗାଡ଼ି ଉପରକୁ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚଳାଇ ଥିଲେ । ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଗୁଳି ଗାଡ଼ିର ମଝି ସିଟ୍‌ରେ ବସିଥିବା ସଂଯୁକ୍ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ବାଜିଥିଲା । ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଗାଡ଼ି ଭିତରେ ହିଁ ସଂଯୁକ୍ତା ଟଳି ପଡିଥିଲେ । ଡ୍ରାଇଭର ଗାଡ଼ି ନ ଅଟକାଇ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସିଧା ବାଲଦାପଡ଼ା ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନେଇ ଆସିଥିଲେ । ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ଫୁଲବାଣୀ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ହସପିଟାଲକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଫୁଲବାଣୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସଂଯୁକ୍ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହି ଖବର ଜାଣିବା ପରେ ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସର ଲୋକାରାଣ୍ୟ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣା ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଖବର ପାଇ ଡିଏସ୍‌ପି ଅଲବିନସ କେରକେଟା,