PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁର୍ଲା ଭିସୁଟ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ , ଓସ୍କାର ମେଡିକେୟାର କମ୍ପାନୀକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କଲା ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନଗମ , ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋର ଗିରଫ , ୫ଟି ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି, ବାଣପୁର ଦକ୍ଷ ପ୍ରଜାପତି ମନ୍ଦିରରୁ ୨୭ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରୋରୀ ହୋଇଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ୧୦ କି.ମି ବୁହା ହୋଇ ମେଡିକାଲ ଆସିଲେ ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଉଚେତପାରୁ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ରୋଗୀ
  • ||
  • କଟକ : ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର
  • ||
  • ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା – ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନ ବିଶ୍ୱାଳର TI ପରେଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ , CBI ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇର ସ୍ପେଶାଲ ସିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ହେବ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କର ଜାଗର ଯାତ୍ରା, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ , ଆଠଗଡ଼ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଜାମ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି କଲେଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆତିଥ୍ୟତା ବିଭାଗରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଲେ ଆତ୍ମାହୁତି ଦେବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ନାଲକୋନଗର ଥାନା ଗୋପିନାଥପୁର ଗାଁ ପାଖ ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ୧୯ ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉଳ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭାଲୁପାଲିରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ମହିଳା ମୃତ୍ୟୁ, ମିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ୍ବଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ମିଳିଲା ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ଗତ ୧୯ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||

ସେଟ୍‌-ଟପ୍‌ ବକ୍ସର ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ହେବ,ଗ୍ରାହକ ବାଛିବେ ଅପରେଟର୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭ା୧(ଏଜେନ୍ସି): ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନି ଭଳି ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ କେବଲ୍‌ ଅପରେଟର୍‌ ଅଥବା ଡିଟିଏଚ୍‌ କମ୍ପାନି ବାଛିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଟେଲିକମ୍‌ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଟ୍ରାଇ)ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଟ୍ରାଇ ଯୋଜନା ମୁତାବକ ଗ୍ରାହକମାନେ ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ବେଳକୁ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଡିଜିଟାଲ୍‌ ବକ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ପରସ୍ପର ସହ ସଂଯୋଗ କରି ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ବିକାଶ କରାଯାଉଛି । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ଫଳରେ ଗ୍ରାହକମାନେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ନ କରି ସେମାନଙ୍କ କେବଲ୍‌ ଅପରେଟର ବା ଡିଟିଏଚ୍‌ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ବଦଳାଇ ପାରିବେ ।
ଏବେ ବି କିଛି ଗ୍ରାହକ ନିଜ ଡିଟିଏଚ୍‌ ବା କେବଲ୍‌ ଅପରେଟରଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇପଡ଼ୁଛନ୍ତି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଅଭିଯୋଗମାନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେଣୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ସେବାରେ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି, ସେମିତି ଡିଟିଏଚ୍‌ ଏବଂ କେବଲ୍‌ ଟିଭି ସେବାରେ ମଧ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇବେ ।
ଟ୍ରାଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆର୍‌ ଏସ୍‌ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରସାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ତଃସଂଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ସେଟ୍‌-ଟପ୍‌ ବକ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ତଃସଂଯୋଗ କରାଯିବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେଉଁ ସେଟ୍‌ ଟପ୍‌ ବକ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ବି ଅପରେଟର ବଦଳାଇ ପାରିବେ । ଅପରେଟର୍‌ଙ୍କ ସେବାକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ଥିଲେ ସେମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ତାହାକୁ ବଦଳାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଟ୍ରାଇର ଏଭଳି ମହତ୍ତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଡିଟିଏଚ୍‌ ଓ କେବଲ୍‌ ଟିଭି ଅପରେଟରମାନେ ବିରୋଧ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ବିତରଣକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅପରେଟର୍‌ଙ୍କ ଏସ୍‌ଟିବି (ସେଟ୍‌-ଟପ୍‌ ବକ୍ସ)କୁ ଏନ୍‌କ୍ରିପ୍ଟ କରାଯାଇଛି । ତେଣୁ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିବ ।
ଶିଳ୍ପ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏସ୍‌ଟିବିରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସଫ୍ଟୱେର ରହିଛି । ଫଳରେ ଏହା ଭିନ୍ନ କମ୍ପାନିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏ ବାବଦରେ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ବକ୍ସଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଫ୍ଟୱେର ଖଞ୍ଜାଯିବ, ଯାହା କ୍ରୟ ପରେ ସଫ୍ଟୱେର ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌କୁ ଅନୁମତି ଦେବ । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲ୍‌ ଏସ୍‌ଟିବି କିଣିବାକୁ ହେବ । ଏହାପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଯେଉଁ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ବାଛିବେ, ସେମାନଙ୍କ ସଫ୍ଟୱେରକୁ ଏଥିରେ ଖଞ୍ଜାଯିବ ।
ଏ ବାବଦରେ ଏକ ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ବାହାର ପରାମର୍ଶକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଟ୍ରାଇ ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏହା ଏକ ବୈଷୟିକ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିକାର କରାଯିବ ବୋଲି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାହକମାନେ ସମ୍ଭବତଃ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦେଶରେ ଏବେ ୧୬ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପେ-ଟିଭି ଉପଭୋକ୍ତା ରହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଗ୍ରାହକମାନେ ନୂଆ ଟାରିଫ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାମିଲ ହେବେ ବୋଲି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର