PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା – ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫରେନସିକ୍‌ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ , ରୋଷେୟାଙ୍କ ଲାଇ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟ ଚାଲିଛି
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା କାରଣରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ୍
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପରିଚୟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି : ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ କାଠପଟା ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶ୍ଵଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର: ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟୋରରେ ଜିଏସଟି ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗଞ୍ଜାମରେ ୧୦୧୦ଗାଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରାତିରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଶୋଇଥିଲା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡି ଦେଲା ବିଷାକ୍ତ ସାପ, ଆଖିବୁଜଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୂର୍ବତନ ପାଟଣା ବିଧାୟକ ରାମରାଇ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦର ପୁଣି ବନ୍ଦ ହେଲା ୬ ଗେଟ୍, ୧୮ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ହୁଳୁହୁଳା ପୋଲ ଉପରେ ୪ ଫୁଟର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ, ବାଙ୍କୀର ବହୁ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯୫ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସଠିପୁର : ଦୁଇ କଣ୍ଟେନର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଉଭୟ ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁ : ହଂସୁଆ ନଈରେ ଘାଇ, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସୁଧୁରୁଛି ଉପରମୁଣ୍ଡର ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ହୀରାକୁଦରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ୪ ଗେଟ୍‌, ୨୪ ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବିମାନଘାଟି ପରିସରରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଅଟକ
  • ||

ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ରୋକିବ ଏହି କନଟ୍ରାସେପ୍ଟିଭ ଜୁଏଲାରୀ, ମହିଳାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ପଡିବନି ପ୍ରତିଦିନ ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୪: ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭ ଧାରଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏବେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ଖାଇବାକୁ ଆଉ ପଡିବନି। କାରଣ ଗର୍ଭନିରୋଧ ବଟିକା ଖାଇବା ଫଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହା ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏହାଦ୍ବାରା ମହିଳାଙ୍କ ହର୍ମୋନର ସନ୍ତୁଳନ ବିଗିଡି ଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜି ବାହାର କରିପାରିଛନ୍ତି। ହଁ ଆଜ୍ଞା ମହିଳାମାନେ ବିନା ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକାର ବ୍ୟବହାର ନକରି ଅବାଞ୍ଛିତ ଗର୍ଭଧାରଣାରୁ ବର୍ତ୍ତିପାରିବେ।  ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଧରଣର କନଟ୍ରାସେପ୍ଟିଭ ଜୁଏଲାରୀ ବା ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଗହଣା  ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଜୁଏଲାରୀକୁ ଇୟରରିଙ୍ଗ, ମୁଦି, ହାର ଆଦି ଭାବରେ ପିନ୍ଧି ଗର୍ଭଧାରଣା ରୋକି ପାରିବେ।

source: https://aajtak.intoday.in

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦ୍ବାରା ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ଜୁଏଲାରୀରେ କନଟ୍ରାସେପଟିଭ ହର୍ମୋନର ଏକ ପ୍ୟାଚ ଲଗାଯାଇଛି। ଏହି ଜୁଏଲାରୀ ପିନ୍ଧିବା ଫଳରେ ଏଥିରେ  କନଟ୍ରାସେପ୍ଟିଭ ହର୍ମୋନ ଶରୀରର ଚର୍ମ ଦ୍ବାରା ମିଶିଯାଇଥାଏ। ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ କନଟ୍ରୋଲଡ ରିଲିଜର ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଜୁଏଲାରୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିତ ଯାଞ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କନଟ୍ରାସେପଟିଭ ଜୁଏଲାରୀ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ କନଟ୍ରାସେପସନ ହର୍ମୋନ ବାହାର କରିଥାଏ। ଯାହାକି ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ମଣିଷ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଜୁଏଲାରୀକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇନାହିଁ, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

source: https://aajtak.intoday.in

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଜୁଏଲାରୀକୁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ କରିବାର ଉଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମହିଳଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ଖାଇବାଠାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବା। ଏହି ଜୁଏଲାରୀ ଦ୍ବାରା   ଗର୍ଭନିରୋଧ ହେବା ସହ ଶରୀରରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ରୋଗର ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇଯିବ।ଆମେରିକାର ଜର୍ଜିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ମାର୍କ ପ୍ରୁଷ୍ଟନିଜ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଜିକାଲି ଗର୍ଭନିରୋଧକର ଯେତେବେଳେ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି ତାହା ମହିଳାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଉଛି। ମହିଳାମାନେ ଜୁଏଲାରୀ ପ୍ରତି ସବୁବେଳେ ଆକର୍ଷିତ ରହିଥିବାରୁ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟାର ଏକ ଅଂଶ। ତେଣୁ ଏହି ଟେକ୍ନୋଳୋଜି  ଦ୍ବାରା ଔଷଧ ଖାଇବାରୁ ସେମାନେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଜୁଏଲାରୀରେ ଟ୍ରାନ୍ସଡର୍ମଲ ପ୍ୟାଚ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ପୂର୍ବରୁ ଧୂମ୍ରପାନ ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିବା, ମେନୋପୋଜ୍ ରୋକିବା ସହିତ ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଔଷଧ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ କୌଣସି ଜୁଏଲାରୀରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇନଥିଲା।

source: https://aajtak.intoday.in

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଜୁଏଲାରୀକୁ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା​‌କରିସାରିଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ହର୍ମୋନ ପ୍ୟାଚ ଇୟରରିଙ୍ଗକୁ ପଛପଟକୁ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହ ଲେଭୋନୋର୍ଜିଷ୍ଟ୍ରଲ ହର୍ମୋନକୁ ପ୍ୟାଚ ବିନା ଥିବା ଏକ ମୂଷାର ଚର୍ମରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଯାଞ୍ଚର ଫଳାଫଳ ଭାବରେ ସାମନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେ, ଇୟରରିଙ୍ଗ ବାହାର କରିବା ପରେ ବ୍ଲଡଷ୍ଟ୍ରିମରେ ପ୍ୟାଚ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ହର୍ମୋନ ବାହାର କରୁଥିଲା। ଏହି ହର୍ମୋନ ପ୍ୟାଚ ୩ଟି ପରସ୍ତର ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ପରସ୍ତରେ ଅଠାଳିଆ ପଦାର୍ଥ ଲଗାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ଇୟରରିଙ୍ଗ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜୁଏଲାରୀ ସହିତ ଲଗାଯାଇଥାଏ। ପ୍ୟାଚ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟମ ପରସ୍ତକରୁ ସଲିଡ ଫର୍ମରେ କନଟ୍ରାସେପଟିଭ ଡ୍ରଗ ରହିଛି। ଏହାପରେ ତୃତୀୟ ଓ ଶେଷ ପରସ୍ତରେ ଅଠାଳିଆ ପଦାର୍ଥ ରହିଛି, ଯାହାକି ଚର୍ମ ସହିତ ଲାଗି ରହିଛି ହର୍ମୋନ ଛାଡିଥାଏ। ପ୍ୟାଚରେ ଥିବା କନଟ୍ରାସେପଟିଭ ଡ୍ରଗ୍ ଚର୍ମ ଜରିଆରେ ବ୍ଲଡ ଷ୍ଟ୍ରିମରେ ଯାଇ  ଏହାପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶରୀରରେ ପହଁଞ୍ଚି ଯାଇଥାଏ।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର