PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ପୁରୀ ଏଡିଏମ
  • ||
  • କଟକ: ମାତା ମଠ ନିକଟରେ ସିଲଭରସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: କାର୍ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲା ଯୁବ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ: ଶାବକ ବାରହା ଢ଼ୁଡ ପୁଣି ନିଖୋଜ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଆ କୁନ୍ତଳାଙ୍କ କୋଳକୁ ଫେରିଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିମସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ସମୀକ୍ଷା, ବୁର୍ଲାରେ ମୋଟ୍ ୫୨୫ ଶଯ୍ୟା କୋଭିଡ ହସପିଟାଲ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନିଆଳି: ବାଲିକୁଦା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ଲୋକ ଆଣିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ୩ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ମେଲଚ୍ଛାମୁଣ୍ଡା : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବୌଦ୍ଧ ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଦ୍ୟୁତଘାତରେ କେବୁଲ ଅପେରେଟର ମୃତ୍ୟୁ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢ଼ି କେବୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ ବିଏମ୍‌ସିର କଟକଣା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏସ୍‌ଓପି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଦିନକ ପରେ ଖଣ୍ଡଗିରି ମେଳା, ଲାଗିଲାଣି ଗହଳିଚହଳି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୦ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖଣ୍ଡଗିରି କୁମ୍ଭମେଳାକୁ ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ରହିଲା । ମେଳା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ଖଣ୍ଡଗିରି ଅଞ୍ଚଳ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଛି । ଏବେଠୁ ଗହଳିଚହଳି ଲାଗିଲାଣି । ବାହାର ରାଜ୍ୟର ବେପାରୀମାନେ ଡେରା ପକାଇଲେଣି । ଅପେରା ପାର୍ଟିଗୁଡ଼ିକ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ବ୍ୟାନର୍‌ ଟଙ୍ଗାଇବା ସହ ନିଜ ନିଜର ଟେଣ୍ଟ୍‌କୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରି ଗଢ଼ି ତୋଳିବାରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଦୋକାନୀମାନେ ନିଜ ନିଜର ଦୋକାନକୁ ସଜାଇ ସାରିଲେଣି । ସେହିପରି ମେଳାରେ ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବ । ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା ସାଧୁସନ୍ଥମାନେ ଏଠାରେ ଭଜନ କୀର୍ତ୍ତନ ଓ ଯଜ୍ଞ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଚେଲା ଚାମୁଣ୍ଡାମାନେ ଆଗୁଆ ଆସି ସ୍ଥାନ ନିରୁପଣ କରି ସେଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ଖଣ୍ଡଗିରିର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ବାରଭୂଜାଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଲାଗିବା ସହିତ ଗୁମ୍ଫା ସଲଗ୍ନ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ୯ ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଶ୍ରୀରାମଚରିତ ମାନସ ନବାହ୍ନ ପରାୟଣ ଓ ପ୍ରବଚନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ୯ ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଏଠାରେ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ଯଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ଏବେଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି ।

ଡେରା ପକାଇଲେଣି ବେପାରୀ
ଖଣ୍ଡଗିରି ମେଳାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେହ ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିବେ । ମେଳା ଉପଲକ୍ଷେ ମୀନାବଜାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସର୍କସପାର୍ଟି, ମନୋହରି ଦୋକାନ, ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ, ବାଉଁଶ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ, କାଠ ସାମଗ୍ରୀ, ମାଟିପାତ୍ର ଓ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର କାରୀଗରି ଜିନିଷର ହାଟ ବସିବ । ଏଥିଲାଗି ବେପାରୀମାନେ ତତ୍ପର ହୋଇ ପଡ଼ିଲେଣି । ବିଏମ୍‌ସିରୁ ପିଣ୍ଡିମାନ କିଣି ଦୋକାନ ସଜାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି । ଯାଜପୁରର ବାସୁଦେବ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ମୀନାବଜାର ପାଇଁ ସଜବାଜ ଆରମ୍ଭ କରି ସାରିଲାଣି । ଏଥର ଚକ୍ରି ଦୋଳି ସାଙ୍ଗକୁ ବ୍ରେକ୍‌ ଡ୍ୟାନ୍ସ, ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡ୍ରାଗନ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌, ଚାନ୍ଦ୍‌ତାରା, କୁନିକୁନି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଘୋଡ଼ା ଓ କାର୍‌ ଚକ୍ରି ଖେଳ ଆଦିର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଆଠଗଡ଼ର ବଳିଆ ବେହେରା ଓ ତାଙ୍କ ମା’ ବାଉଁଶ ତିଆରି କୁଲା, ଡାଲା, ବାଉଁଶିଆଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ବିଞ୍ଛଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଆଣି ଆସିଛନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେଳାରୁ ସେ କିଛି ଲାଭ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ଅଧିକ ଜିନିଷ ଆଣି ଆସିଥିବା କହିଛନ୍ତି । ଧୀରେଧୀରେ ବେପାରୀମାନେ ଏଠାରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ପିଣ୍ଡିରେ କଳାବଜାରୀ
ବିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଏଥର ମେଳାରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କଠାରୁ ପିଣ୍ଡି ପିଛା ୬ହଜାର ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବିଏମ୍‌ସିର କିଛି ଅସାଧୁ କର୍ମଚାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଲୋକ ବିଏମ୍‌ସିରୁ ପିଣ୍ଡିମାନ କିଣି ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଚଢ଼ା ଦରରେ ପିଣ୍ଡି ବିକୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ପିଣ୍ଡି ପିଛା ୧୨ ହଜାରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ବିକୁଛନ୍ତି । ଫଳରେ ମେଳାକୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଏହି ଦଲାଲ୍‌ଙ୍କ ଠାରୁ ଚଢ଼ା ଦରରେ ପିଣ୍ଡି କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଯାହାଙ୍କ ମେଳା ତାଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା
ଖଣ୍ଡଗିରି ମେଳା କହିଲେ ଠାକୁର ଅନନ୍ତ କେଶରୀ ଦେବଙ୍କ ଯାତ୍ରାକୁ ବୁଝାଇଥାଏ । ଠାକୁର ଅନନ୍ତ କେଶରୀ ଜାଗମରା ନାଗାମଠ ନିକଟରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ରାଣୀହଂସପୁରରେ ବିଜେ ହେବାପରେ ଏହି ମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଜାଗମରା ଗ୍ରାମ୍ୟ କମିଟି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସାରିଛି । ରାଜଧାନୀର ଏହି ବଡ଼ ମେଳାରୁ ବିଏମ୍‌ସି ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଉଠାଦୋକାନୀ, ଅପେରା ପେଣ୍ଡାଲ ଏପରିକି ରାସ୍ତାଘାଟକୁ ମଡ଼ାଇ ବିଏମ୍‌ସି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମେଳା ତାଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବିଏମ୍‌ସି ଉପେକ୍ଷା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଠାକୁର ଅନନ୍ତ କେଶରୀଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । ମାତ୍ର ବିଏମ୍‌ସି ଠାକୁରଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ ମାତ୍ର ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଦେଉଛି । ଗତବର୍ଷ ଗ୍ରାମ୍ୟ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଦାବି ହେବାରୁ ବିଏମ୍‌ସି ଅନୁଦାନ ବଢ଼ାଇ ମାତ୍ର ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାବି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାତ୍ର ୧୦ ହଜାର ବଢ଼ାଇ ଅନୁଦାନ ପରିମାଣକୁ ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ତେବେ ଯାହାଙ୍କ ମେଳାରୁ ବିଏମ୍‌ସି ଏତେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଛି ତାଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ବିଏମ୍‌ସି ଉପେକ୍ଷା କରୁଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ପୋରେଟର ରଘୁନାଥ ମହାନ୍ତି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।