ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ମିଳିବ ୟୁପି କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୯ : ଆସନ୍ତା ୨୦୨୨ରେ ହେବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (ୟୁପି) ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ । ତା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସଙ୍ଗଠନରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ୟୁପି କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏବେ ସେ ୟୁପିର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ ବାବର ପିସିସି ସଭାପତି ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ହଟାଇ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ନୂଆ ପିସିସି ସଭାପତି ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ନେତା ଖୋଜା ଚାଲିଛି । ନୂଆ ପିସିସି ସଭାପତି ନିଯୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ନୂଆ ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ୟୁପି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବା ଲାଗି ଗତ ୩ ମାସ ହେଲା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ଏହା ଭିତରେ ସେ ନିୟମିତ ପୂର୍ବ ଓ ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଦିନକୁ ସେ ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଦଳୀୟ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଭେଟୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୧୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଦଳୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଭେଟି ସେମାନଙ୍କ ସହ ଦଳୀୟ ସଙ୍ଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରାଯିବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଯୁବନେତାଙ୍କୁ ନେଇ ନୂଆ ଟିମ୍‌ ଗଠନ ହେବ । ଟିମ୍‌ର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବୟସ ୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ରହିବ । ପୂର୍ବ ଟିମ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ଏହାର ଆକାର ୧୦ ଗୁଣ ଛୋଟ ହେବ । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ୟୁପି ୟୁନିଟକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ ନୂଆ ସଭାପତି ରହିବେ । ଉପସଭାପତି ଭାବେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ । ଦଳିତ ଓ ଓବିସି ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ କରାଯିବ । ଜଣେ ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳର ଟାର୍ଗେଟ ଦିଆଯିବ ।

ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟରେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇଥିଲା । ତାହା ଥିଲା ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରାୟବରେଲି ଆସନ । ଏପରିକି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସର ପାରମ୍ପରିକ ଗଡ ଆମେଥିରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କରାଯିବା ସହିତ ୟୁପିର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତମ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ପୁରୁଣା ମାନଚିତ୍ର ସେୟାର କରି ଦଶହରାର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପିଏମ୍‌ ଓଲି, ନେପାଳବାସୀ କହିଲେ..

୬୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦ୍ବିତୀୟ ବିବାହ କରିବେ ଜଣାଶୁଣା ଓକିଲ ହରିଶ ସାଲଭେ, କାହାକୁ ବାହା ହେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଡ୍ରଗ୍ସ କିଣୁଥିବା ବେଳେ ଏନ୍‌ସିବି ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନ୍‌ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରି ସାରିଛନ୍ତି – ୟୁପି ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ବିବାଦିତ ବୟାନ

ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଜିନପିଙ୍ଗ୍‌ ସେନା, ୧୦୦ ଯବାନ ଆକାଶରେ କଲେ ସମାରାଭ୍ୟାସ

RBI ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ କରୋନା