PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଫେସବୁକ ବିଜ୍ଞାପନରେ ବିଜେପିର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୭।୩: ଫେସବୁକରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚର୍ନକୁ ଏବେ ଆଉ ଅଳ୍ପ କିଛି ଦିନ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଞ୍ଚିବାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଫେସବୁକରେ ବିଜେପି ଓ ମୋଦି ସମର୍ଥକ ପେଜର ବିଜ୍ଞାପନ ସବୁଠରୁ ଅଧିକ ରହିଛି। କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାପନ ବିଷୟରେ ଯଦି କଥା ହେବା ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରହିଛି।  ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କିମ୍ବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି  ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାପଡିନାହିଁ। ଏହାର ସୂଚନା ଫେସବୁକ୍ ସାର୍ବଜନୀକ କରିନାହିଁ।

ଫେସବୁକ୍ ୭ ଫେବୃଆରୀରୁ ୨ ମାର୍ଚ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରୁ ମିଳିଥିବା ବିଜ୍ଞାପନରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଫେସବୁକରେ  ପଲଟିକାଲ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ମାମଲାରେ ବିଜେପି ଓ ମୋଦି ସମର୍ଥକ ପେଜ୍ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଇନି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ନିର୍ବାଚନରେ  ସୋସିଆାଲ ମିଡିଆର ବ୍ୟବହାରରେ ବିଜେପି ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି।   ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଦି ସରକାର ଆସିବାରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ଅଧିକ ଯୋଗଦାନ ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥର କଂଗ୍ରେସ  ସହିତ ଅନ୍ୟ ଦଳ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛି।  

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା​‌ ଅନୁସାରେ ଫେସବୁକରେ ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ’ଭାରତ କେ ମନ କୀ ବାତ୍’ ପେଜ୍ ପାଇଁ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଫେସବୁକର ଭେରିଫାଏଡ୍ ପେଜ୍ ନୁହେଁ  ଓ ଏଥିରେ ୟୁଜର୍ସ ଭିତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଫିଡବ୍ୟାକ୍ ଦେବାର କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ପେଜ ବିଷୟରେ ୧,୫୫୬ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ୧.୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ମୋଦିଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ’ମିସନ୍ ଓ୍ବିଥ୍  ନମୋ’ ନାମରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବା ମାମଲାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା। ଫେସବୁକରେ ଏହାର ୧୧ ଲକ୍ଷ ଫଲୋଅର ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ପେଜର ୧,୦୭୪ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ୬୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇିଛି। ଏହାପରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ’ମାଇଁ ଗଭ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପେଜ୍ ରହିଛି। ନାଗରିକଙ୍କୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ରହିଛି। ଏହାର ଫେସବୁକ୍ ପେଜର ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ୪୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସୂଚୀର ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତା ନାହାଁନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ ଆପ୍ ଡେଲି ହଣ୍ଟ ରହିଛି ଯିଏକି ନିଜର ୧୬ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ୩୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର