PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର, କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଗଷ୍ଟରେ ବି ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ପୁଣି ଘନେଇଲା ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା, ୧୫ ଦିନରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଭେଇ ଯିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି : ବାଇକ୍‌ର କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାନ୍ଧି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଧକ୍କା ଦେଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ଆଖି ବୁଜିଲେ ମାମୁଁ-ଭଣଜା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟସାଇଡ୍ ଥାନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୩ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଜନ୍ମକଲା ମାଆ, ବାପାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାରିଛକଠାରୁ ମଲମଣ୍ଡା ବୌଦ୍ଧବିହାର ଗନିଆଁପାଲି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପାଇଁ ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଧାନ ରୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ବାହାର ଭୋଗ ମନା, କଟକଣାରେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨୯ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସବୁ ମନ୍ଦିର, ଦିଅଁଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ପ୍ରତିଦିନ ପଢ଼ନ୍ତୁ ହନୁମାନ ଚାଳିସା : ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ହେବ ମଙ୍ଗଳ, ଆଜି ମେଷ ରାଶିରେ କରିବେ ପ୍ରବେଶ

jagran.com

ଅଗଷ୍ଟ ୧୭ ତାରିଖ (ସୋମବାର) ଠାରୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। କାରଣ ହେଉଛି ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ନକ୍ଷତ୍ରଗୁଡିକର ଗତି । ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ବି କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ରାତି ୮ଟା ୩୭ ମିନିଟ୍‌ରେ ମୀନ ରାଶିରୁ ବାହାରି ମେଷ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ନିଜ ରାଶିରେ ରହି ମଙ୍ଗଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ହେବେ। ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ପୁନର୍ବାର ମୀନ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ମେଷ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ରାଶି ଅଟେ ଏବଂ କୌଣସି ବି ଗ୍ରହ ନିଜ ରାଶିରେ ଅଧିକ ଏବଂ ଏହାର ଭଲ ଫଳାଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

ଜ୍ୟୋତିଶାଚାର୍ଯ୍ୟ ଅନିଶ ବ୍ୟାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ  ଭୂମି, ସେନା, ସାହସ, ପରାକ୍ରମ, ଯୁଦ୍ଦ ଆଦିର କାରକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ। ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଏହି ଗତି ଦ୍ବାରା କିଛି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ତ କିଛି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉତ୍ଥାନ-ପତନକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ଦେବତାମାନଙ୍କର ସେନାପତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସମସ୍ତ ରାଶିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ ତାରିଖରେ ମଙ୍ଗଳ ନିଜର ରାଶି ଅର୍ଥାତ୍ ମେଷ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ଗ୍ରହ ଜୁନ୍ ୧୮ରେ ମୀନ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସନ୍ତା ମାସ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ଏହା ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ପୁଣି ମୀନ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଆଗମନ ହେତୁ ଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଭାଗରେ ବର୍ଷା ବଢିପାରେ। ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ଏବଂ ଆଉ କିଛି ସ୍ଥାନରେ କମ୍ ବର୍ଷା ହେବ। ଏହା ସହିତ ଦେଶରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । କେତେକ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଦେଶରେ ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଦେଶର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ହିଂସା ଏବଂ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇପାରେ। ମଙ୍ଗଳ ମେଷ ରାଶିରେ ଆସିବେ ପରେ ତାଉପରେ ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ କେତୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ରହିବେ । ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଏହି ସ୍ଥିତି କୁମ୍ଭ ଏବଂ ମିଥୁନ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ  ପାଇଁ ଶୁଭ ହେବ । ବିଛା ଏବଂ କର୍କଟ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସମୟ ସ୍ୱାଭାବିକ ରହିବ। ଅନ୍ୟ ପଟେ ମେଷ, ମୀନ, ମକର ରାଶି, ଧନୁ ରାଶି, ତୁଳା, କନ୍ୟା, ସିଂହ ଏବଂ ବୃଷ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟିକେ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ସାଧାରଣତଃ ୪୫ ଦିନରେ ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଶି ଅର୍ଥାତ୍ ବୃଷ ରାଶିରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ୬ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ । ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ରହିବେ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ମେଷ ରାଶିରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ହେବେ। ଏହା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ପୁଣି ମୀନ ରାଶିକୁ ଫେରିବେ । ତା’ପରେ ନଭେମ୍ବର ୧୪ ରେ  ଏହା ମୀନରେ ରହିବେ। ତା’ପରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୩ରେ ମୀନ ରାଶିରେ ଆସିବେ। ଏହା ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ବୃଷ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ।

ମେଷ ରାଶିରେ ମଙ୍ଗଳଙ୍କ ଆଗମନରେ ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ କେତୁଙ୍କ ପଞ୍ଚମ ଦର୍ଶନ ପାଇବେ । ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଶର ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଶକ୍ତି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପାରେ । ସାମାଜିକ ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଦେଶରେ ବାହ୍ୟ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବଢିପାରେ। ଜାତୀୟ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । କିଛି ନୂଆ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିପାରନ୍ତି। ଜାତୀୟ ହିତ ବିଚାର ଏବଂ ମନ୍ଥନ ବଢ଼ିବ।ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜାତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଆତଙ୍କବାଦ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଦେଶର ଉତ୍ତର ଭାଗରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜନନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅସ୍ଥିରତା ରହିବ । ଯାନବାହନ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢ଼ିପାରେ । କେତେକ ରାଜନେତା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ପୁଣି ମୀନ ରାଶିରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦେଶର ଶତ୍ରୁମାନେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବେ।

କ’ଣ ହୋଇପାରେ ଉପାୟ :

ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍ଗଳ ଦୋଷରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳବାରରେ ମଙ୍ଗଳଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ମାତା ମଙ୍ଗଳା ଗୌରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିନ୍ତୁ  ଏବଂ ବିଶେଷ ଉପାସନା କରିବା ଦ୍ବାରା ଏହି ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ। ମଙ୍ଗଳ ଦୋଷକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବିଶେଷ ରୂପରେ ହନୁମାନଙ୍କର ସାଧନା କରିବା ଦରକାର। ହନୁମାନ ସାଧନାରେ ହନୁମାନ ଚାଳିସା ପଢ଼ନ୍ତୁ । ହନୁମାନଙ୍କ ପାଦରେ ସିନ୍ଦୁର ଟିକା ମଧ୍ୟ ଲଗାନ୍ତୁ । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କମ୍ ହେବ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କୁ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଚଣା ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାସହିତ ଘରେ ଲାଲ ଫୁଲ ଗଛ ଲଗାଇ ସେଗୁଡ଼ିକର ଭଲ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ମାନିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ନାଲି ମସୁର ଡାଲି ଏବଂ ନାଲି କପଡା ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ।