ପୁଲୱାମା ବିସ୍ଫୋରଣ କାର୍‌ ମାଲିକ ଜୈସର ଆତଙ୍କୀ ସଜ୍ଜାଦ ଭଟ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ପୁଲୱାମା ବିସ୍ଫୋରଣର ଯାଞ୍ଚ କରୁଥିବା ଏନଆଇଏକୁ ଏବେ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି । ଏନଆଇଏକୁ ଘଟଣା ସହିତ ଜଡିତ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌ ମିଳିଥିବାବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ କାର୍‌ ମାଲିକକୁ ବି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉକ୍ତ ଘଟଣାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଦାର ଏକ ନାଲି ରଙ୍ଗର ମାରୁତି ଇକୋ କାର୍‌ ଚଳାଉଥିଲା । ସେଇ କାର୍‌ଟିର ମାଲିକକୁ ଠାବ କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭରୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିଲା । କାର୍‌ଟି ୨୦୧୦-୧୧ ମଡେଲର ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିଲା । ବିସ୍ଫୋରଣ ସ୍ଥଳରୁ କାର୍‌ର ସକର ମିଳିଥିଲା ଯେଉଁଥିରୁ ଏହି କାର୍‌କୁ କେବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଏନଆଇଏ ମନେ କରିଥିଲା । କାର୍‌ଟିର ମାଲିକର ପତ୍ତା ଲଗାଇବାକୁ ଫୋରେନସିକ୍‌ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ମାରୁତି କଂପାନିର କେତେକ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ସହାୟତା ବି ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଏନଆଇଏକୁ ପୁଲୱାମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସଂପୃକ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଦାର ଉକ୍ତ କାର୍‌ ଚଳାଇ ଯାଉଥିବାର ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ୍‌ ମିଳିଥିଲା । ଏସବୁରୁ ସଂଗୃହୀତ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ କାର୍‌ ମାଲିକକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ।
ସୋପିଆନର ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଛାତ୍ର ସଜ୍ଜାଦ ଭଟ୍ଟ ଏହି କାର୍‌ର ମାଲିକ । ସେ ହେଉଛି ଅନନ୍ତନାଗ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଜବେହେରାର ବାସିନ୍ଦା । ସେ ୨୦୧୯ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୪ରେ ଏହି କାର୍‌କୁ ତା’ର ପୁରୁଣା ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ କିଣିଥିଲା । ତା’କୁ ଧରିବାକୁ ଏନଆଇଏ ତା’ ଘର ଉପରେ ଗତ ୨୩ ତାରିଖରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ ଘରେ ନଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ସେ ଫେରାର ଅଛି । କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କରାଯାଉଥିବା କିଛି ପୋଷ୍ଟରୁ ସେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ -ଇ-ମହମ୍ମଦରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ତାକୁ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଭାବେ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଜଣାପଡିବା ପରେ ତା’କୁ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ।
ଅନ୍ୟପଟରେ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜରୁ ଜଣାପଡୁଛି କି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆଦିଲ କାର୍‌ ଚଳାଇ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ବସ୍‌ କଡ଼ରେ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ତୃତୀୟ ବସ୍‌ରେ ବସିଥିବା ୪ ଜଣ ଏସକର୍ଟ ତା’କୁ ବସ୍‌ ଠାରୁ ଦୂରକୁ ଯିବା ପାଇଁ କହୁଛନ୍ତି । ସେ କିନ୍ତୁ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନଦେଇ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇଥିଲା ଏବଂ ମାତ୍ର ଦୁଇ ମିନିଟ ଭିତରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ କନଭୟରେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଗାଡ଼ି ସହିତ ଧକ୍କା କରାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ୪୦ ଜଣ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଭାରତ କିଣିବ ଲଢୁଆ ଡ୍ରୋନ୍‌- ଚୀନ୍‌କୁ ଦେବ ଜବାବ

ଭାରତରେ ୫୦% ଦକ୍ଷତା ଥିବା ଟିକାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ମିଳିବ

ବିଶ୍ୱର ୧୦୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦି

୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି Wikipediaର ଡିଜାଇନ୍‌, ଦେଖନ୍ତୁ ନୂଆ ଲେଆଉଟ୍‌

୧୦ବର୍ଷିୟା ବାଳିକାଙ୍କ ମହାନତାକୁ ସଲାମ – ନିଜର ୩୧ଇଞ୍ଚ ଲମ୍ୱ କେଶକୁ କାଟି କଲେ ଏମିତି କାମ

ନିଜର ଗାଡିରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ HSRP ଓ କଲର କୋଡ୍, ନଚେତ ଦେବାକୁ ପଡିବ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଜରିମାନା