PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ନେଇ ଭାରତର ଡୋଜିୟରକୁ ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନର ଖଣ୍ଡନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୩: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ଆଜି ପୁଣିଥରେ ମିଛ କହିଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିତ ତଦନ୍ତର ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଡୋଜିୟରକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ୨୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ ଜଣାପଡିଛି ସେଠାରେ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ନାହିଁ। ଭାରତ ଯଦି  ଅନୁରୋଧ କରେ ତେବେ ଆମେ ତାଙ୍କର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗସ୍ତ ଓ ନୀରିକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରିବୁ। ଏହି ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ୫୪ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଏଭଳି କିଛି ତଥ୍ୟ ମିଳିନାହିଁ ଯେ, ସେମାନେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି, ଭାରତ କହିଥିବା ୨୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ଆମେ ତଦନ୍ତ କରିଥିଲୁ। ସେଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କୌଣସି କ୍ୟାମ୍ପ ନାହିଁ।ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦୂତାବାସକୁ ଏକ ଡୋଜିୟର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦକୁ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣରେ ସାମିଲ ହେବା ଓ ଜୈଶ ଆତଙ୍କୀ କ୍ୟାମ୍ପ ସମ୍ପର୍କିତ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ସବୁଥର ଭଳି ମଧ୍ୟ ଏଥର ନିଜ ଦେଶରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ଭାରତର ଡୋଜିୟରକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଚି।   

ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଉ ଏକ କଳାକାରନାମାର ମଧ୍ୟ ପର୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦକୁ ଫଣ୍ଡିଂ କରୁଥିବା ନେଇ ଜଣାପଡିଛି। ଆଇଏସ୍ଆଇ ଲସ୍କରକୁ  ଫଣ୍ଡିଂ ବନ୍ଦ କରି ତାହା ଏବେ ଜୈଶକୁ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ଜୈଶକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଫଣ୍ଡିଂକୁ ନେଇ ଲସ୍କର ଆଇଏସ୍ଆଇ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଛି ବୋଲି ଏକ ସୁତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି।