PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ୩ ସୁତ୍ରୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍, ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୧୬।୨(ଏଜେନ୍ସି): ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବଳଦୀୟ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବା ଓ ଆଗାମୀ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶନିବାର ବସିଥିଲା ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ  ଲଢେଇରେ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ  ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି।  ଏହି ବୈଠକରେ ୩ ସୁତ୍ରୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ହୋଇଥିବା  ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସିଆରପିଏଫର୪୦ ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସହ ଏହି ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶରେ ଆମେ ତାଙ୍କ ସହ ଓ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ରହିଛୁ।  ଆମେ ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଓ ସୀମାପାରରୁ ମିଳୁଥିବା ସମର୍ଥନକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ। ଗତ ୩ ଦଶକ ହେବ ଭାରତ ସୀମାପାର ଆତଙ୍କବାଦର ସାମନା କରୁଛି। ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦ ସୀମାପାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ଚାଲିଛି। ଭାରତ ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଏକାଠି ମିଶି ମୁକାବିଲା କରିବ। ଏହି ଲଢେଇରେ ପୁରା ଦେଶ ଏକାଠି ରହିଛି।  ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଆମେ ଭାରତର ଏକତା ଓ ଅଖଣ୍ଡତାକୁ ରକ୍ଷା କରି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ ଲଢେଇରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ ସହ ରହିଛୁ।

 ବୈଠକ ପରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ କହିଥିଲେ ଆମେ ସବୁ ଦେଶର ଏକତା ପାଇଁ ସରକାର ଓ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ସହିତ ଠିଆ ରହିଛୁ। କଶ୍ମୀର ହେଉ କିମ୍ବା ଦେଶର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅଂଶ, କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ ଲଢେଇରେ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ରହିଛୁ। ବୈଠକରେ ଆମେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛୁ ଆପଣ ଆମ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ସେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ସହିତ ଏକ ବୈଠକ କରନ୍ତୁ। ଦେଶ ଆଜି ଶୋକ ପାଳୁଛି ଓ ଆକ୍ରୋଶରେ ରହିଛି। ୧୯୪୭ ପରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଛାଡିକି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ଆକ୍ରମଣରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ  ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମେ ଆମର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ(ସେନା, ସିଆରପିଏଫ୍, ଲୋକାଲ ପୋଲିସ) ସହିତ ଠିଆ ହୋଇଛୁ। ସାରା ଦେଶ ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିଛି। ବୈଠକ ପରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଓତ କହିଛନ୍ତି ପଠାନକୋଟ୍ ଏବଂ ଉରି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍ ହୋଇଥିଲା। ଆମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କହିଥିଲୁ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦରକାର।

 ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ବୈଠକରେ ଗୃହ ସଚିବ ରାଜୀବ ଗୋବା ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସଂସଦ ପରିସରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫ୍ରେନ୍ସର ନେତା ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲା, ଏନସିପି ନେତା ଶରଦ ପାଓ୍ବାର, ବାମଦଳ ନେତା ଡି.ରାଜା, ଶିବସେନାର ସଞ୍ଜୟ ରାଓତଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଓ ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।