PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ୩ ସୁତ୍ରୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍, ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୧୬।୨(ଏଜେନ୍ସି): ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବଳଦୀୟ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବା ଓ ଆଗାମୀ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶନିବାର ବସିଥିଲା ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ  ଲଢେଇରେ ସରକାରଙ୍କୁ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ  ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି।  ଏହି ବୈଠକରେ ୩ ସୁତ୍ରୀୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ ହୋଇଥିବା  ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ସିଆରପିଏଫର୪୦ ଜଣ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସହ ଏହି ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶରେ ଆମେ ତାଙ୍କ ସହ ଓ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ରହିଛୁ।  ଆମେ ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆତଙ୍କବାଦ ଓ ସୀମାପାରରୁ ମିଳୁଥିବା ସମର୍ଥନକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ। ଗତ ୩ ଦଶକ ହେବ ଭାରତ ସୀମାପାର ଆତଙ୍କବାଦର ସାମନା କରୁଛି। ଭାରତରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦ ସୀମାପାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ଚାଲିଛି। ଭାରତ ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଏକାଠି ମିଶି ମୁକାବିଲା କରିବ। ଏହି ଲଢେଇରେ ପୁରା ଦେଶ ଏକାଠି ରହିଛି।  ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଆମେ ଭାରତର ଏକତା ଓ ଅଖଣ୍ଡତାକୁ ରକ୍ଷା କରି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ ଲଢେଇରେ ସୁରକ୍ଷାବଳ ସହ ରହିଛୁ।

 ବୈଠକ ପରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ କହିଥିଲେ ଆମେ ସବୁ ଦେଶର ଏକତା ପାଇଁ ସରକାର ଓ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ସହିତ ଠିଆ ରହିଛୁ। କଶ୍ମୀର ହେଉ କିମ୍ବା ଦେଶର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅଂଶ, କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ ଲଢେଇରେ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ରହିଛୁ। ବୈଠକରେ ଆମେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛୁ ଆପଣ ଆମ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ସେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ସହିତ ଏକ ବୈଠକ କରନ୍ତୁ। ଦେଶ ଆଜି ଶୋକ ପାଳୁଛି ଓ ଆକ୍ରୋଶରେ ରହିଛି। ୧୯୪୭ ପରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଛାଡିକି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ଆକ୍ରମଣରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ  ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆମେ ଆମର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ(ସେନା, ସିଆରପିଏଫ୍, ଲୋକାଲ ପୋଲିସ) ସହିତ ଠିଆ ହୋଇଛୁ। ସାରା ଦେଶ ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିଛି। ବୈଠକ ପରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଓତ କହିଛନ୍ତି ପଠାନକୋଟ୍ ଏବଂ ଉରି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାସ୍ ହୋଇଥିଲା। ଆମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କହିଥିଲୁ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦରକାର।

 ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ବୈଠକରେ ଗୃହ ସଚିବ ରାଜୀବ ଗୋବା ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସଂସଦ ପରିସରରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ନ୍ୟାସନାଲ କନଫ୍ରେନ୍ସର ନେତା ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲା, ଏନସିପି ନେତା ଶରଦ ପାଓ୍ବାର, ବାମଦଳ ନେତା ଡି.ରାଜା, ଶିବସେନାର ସଞ୍ଜୟ ରାଓତଙ୍କ ସହ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଓ ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।