PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଏନ୍ଆଇଏ ରାଡାରରେ ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଘାଜି

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ,୧୬।୨(ଏଜେନ୍ସି) ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଦେଶ ହରାଇଥିବା ୪୦ ବୀର ଯବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଲାଗିପଡିଛି ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ। ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ଏଜେନ୍ସି(ଏନ୍ଆଇଏ)ର ରାଡାରରେ ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଜୈଶ ଆତଙ୍କବାଦୀ  ଘାଜି ରଶିଦ ରହିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଆକ୍ରମଣର ଦୁଇ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ଆତଙ୍କବାଦୀ ରଶିଦ ଗାଜି ଓ କାମରାନ୍ ଦୁହେଁ ପାମ୍ପୋର ଓ ପୁଲଓ୍ବାମା ଭିତରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଲୁଚି ଥାଇ ପାରନ୍ତି। ଘାଜି ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆଦିଲ ଡାରକୁ ବିସ୍ପୋରକ ଲଗାଇବା ଓ ତାକୁ ବିସ୍ଫୋରକ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଇଥିଲା। ଘାଜି ଆଇଆଇଡି ଏକ୍ସପର୍ଟ ଭାବରେ ଜଣାଯାଏ। ଗୋଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ୧୧ରେ ପୁଲଓ୍ବାମାର ରତ୍ନୀପୁରା ଗାଁରେ ସେନା ସହ ସଂଘର୍ଷ ବେଳେ ରଶିଦ ଘାଜି ଖସି ଯିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ  ନିହତ ହୋଇଥିଲା।

-ଶ୍ରୀଗର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ୨୦-୨୫ କିଲୋମିଟର ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ହଟ୍ ବେଡ ରହିଛି। ହଟ ବେଡ ଅର୍ଥାତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସେହି ଅଞ୍ଚଳ ଯେଉଁଠି ବହୁ ବର୍ଷ ହେବ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ନିଜକୁ ସେଠାରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏବେ ସେନା ଓ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ନଜର ଏହି ହଟ୍ ବେଡ ଉପରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଘାଜି ଲୁଚି ରହିଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ପାମ୍ପୋରରୁ ପୁଲଓ୍ବାମା ଭିତରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁ ଗୁଡିକରେ  ସର୍ଚ ଅପରେସନ୍  ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି। ୨୦୧୪-୨୦୧୮ ଭିତରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପରିସରରେ ମୋଟ ୧୦ ଟି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଏନ୍ଆଇଏ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣର ୨ ଦିନ ପୂର୍ବରରୁ ଘାଟିରେ ସମସ୍ତ ଟେଲିଗ୍ରାମ ମେସେଜ୍, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କଲ୍ ଡିଟେଲ ଖୋଜୁଛି।