PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ରାସ୍ତା କଡରେ ଜୁସ୍ ବିକି ନିଜ ପୁଅକୁ କରିଥିଲେ ଯବାନ, ଶହୀଦ ହୋଇଗଲା ଏକମାତ୍ର ପୁଅ

source:www.amarujala.com

ଭାଗଲପୁର ୧୫/୨: ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମାରେ ଗୁରୁବାର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୪ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି । କିଛି ଯବାନ ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ।  ସାରା ଦେଶ ଆଜି କ୍ରୋଧର ଅଗ୍ନିରେ ଜଳୁଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କହିସାରିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଅନେକ ଏପରି ପିତା-ମାତା ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ବୀର ପୁତ୍ରକୁ ହରାଇଛନ୍ତି ତଥାପି ଆଖିରେ ଲୁହ ନାହିଁ କି ଛାତିରେ କୋହ ନାହିଁ । ସେମାନେ ଖୁସି କାରଣ ତାଙ୍କ ବୀର ପୁଅ ଆଜି ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଛି ।

ବିହାରର ଭାଗଲପୁରରେ ରହୁଥିବା ରତନ ଠାକୁର ଗୁରୁବାର ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପିତା ନିଜ ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ ହରାଇଛନ୍ତି ତଥାପି ସେ କହୁଛନ୍ତି, ‘ଯଦି ମୋର ଆଉ ଗୋଟେ ପୁଅ ଥାନ୍ତା ତେବେ ତାକୁ ମୁଁ ଦେଶ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୋ ପୁଅ ଦେଶ ସେବାରେ ଜୀବନ ଦେଇଛି । ଯଦି ମୋର ଆଉ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଥାନ୍ତା ତେବେ ତାକୁ ମୁଁ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପଠାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହାର ଜବାବ ମିଳିବା ଉଚିତ୍ ।’

ରତନ ଠାକୁରଙ୍କ ପିତା କୁହନ୍ତି, ‘ପୁଅକୁ ପଢାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ ମଜଦୁରୀ କଲି । ରାସ୍ତାରେ ଜୁସ୍ ବିକିଲି, ଏପରିକି ଠେଲାରେ ଡ୍ରେସ୍ ବିକିଲି । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସବୁ ଶେଷ ହୋଇଗଲା । ଆତଙ୍କୀମାନେ ମୋ ପୁଅକୁ ମାରିଦେଲେ । ୨୦୧୧ରେ ରତନ ସିଆରପିଏଫରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ତାର ପ୍ରଥମ ପୋଷ୍ଟିଂ ଗଢୱାରେ ହୋଇଥିଲା । ତାର ଚାକିରୀପରେ ଘରୁ ଧିରେଧିରେ ଗରିବୀ ହଟୁଥିଲା ।’ କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେ କେମିତି ବଞ୍ଚିବେ କାହା ସାହାରାରେ ବା ବଞ୍ଚିବେ । ଶହୀଦ ରତନଙ୍କ ପତ୍ନୀ କୁହନ୍ତି, ‘୧.୩୦ମିନିଟରେ ତାଙ୍କ ଫୋନ୍ ଆସିଥିଲା । ସେ ରାତିରେ ଫୋନ୍ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ମୁଁ ତାଙ୍କ ଫୋନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲି । କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ସେ ସହିଦ ହେବାର ଖବର ପାଇଲି ।’  

ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଜବାନ ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଥିଲେ । ଭାରତ ମାର ସେବା କରୁଥିଲେ । କିଏ ପୂର୍ବ ଦିନ ଛୁଟି କଟାଇ ଆସିଥିଲେ ତ ଆଉ କିଏ କିଛି ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ପରିବାରଲୋକଙ୍କୁ ଭଲରେ ଅଛି ବୋଲି କଥା ହୋଇଥିଲେ । କିଏ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଘରକୁ ଫେରିବେ ବୋଲି ପତ୍ନୀଙ୍କୁ କଥା ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସବୁ ଶେଷ କରିଦେଲା ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଶୁଖୁନି । ତଥାପି ନିଜ ବୀର ପୁଅ ପାଇଁ ମନରେ ରହିଛି ଗର୍ବ । କାରଣ ମାଟି ମା ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେବା ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାଗ୍ଯରେ ନଥାଏ ।


ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର