ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ଖୁଲାସା : ପୁନେରେ ୫୧.୫% ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡି

ପୁନେ,୧୯।୮: ପୁନେର ୫୧.୫ ପ୍ରତିଶତଙ୍କ ଶରୀରରେ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହିଥିବା ସେଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିିଛି । ଏହା ପୁନେରେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ସେରୋ ସର୍ଭେ । ପୁନେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୫ଟି ସ୍ଥାନରୁ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ୧୬୬୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ସର୍ଭେରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ସାଇନ୍ସ ଏଡୁକେସନ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇଆଇଏସ୍‌ଇଆର୍‌) ଏବଂ ପୁନେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ ମିଳିତ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ସର୍ଭେ ହୋଇଥିଲା । ଜୁଲାଇ ୨୦ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଏହି ସର୍ଭେର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ପୁନେର ୫୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହିଛି । ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ନିଜସ୍ୱ ଘର ତଥା ବଙ୍ଗଳାରେ ରହୁଥିବା ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି । ସହର ତୁଳନାରେ ଅଧିକାଂଶ ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

ସାର୍ବଜନୀନ ପାଇଖାନା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାଇଭେଟ ଟଏଲେଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକ କମ୍‌ ମାତ୍ରାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି । ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । କମନ ଟଏଲେଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏବଂ ପ୍ରାଇଭେଟ ଟଏଲେଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୪୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିହ୍ନଟ ହେବାରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପୁନେର ୫୨.୮ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଏବଂ ୫୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରୁ କରୋନା ଆଣ୍ଟିବଡି ମିଳିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ତା’ ଶରୀରରେ ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏଣୁ ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ପୁନେର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ହର୍ଡ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଦିଗରେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଦେଶର ସୀମାରେ ବଡ଼ ବିପଦ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି – ସେନା ମୁଖ୍ୟ

କରୋନା ଟିକା ଆସିବାର ତିନିରୁ ୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବେ ଏହି ରାଜ୍ୟର ସରକାର

ନକଲି ରେଳ ଟିକେଟକୁ ସାବଧାନ- ମାତିଛନ୍ତି ଏ ପ୍ରକାରର ଦଲାଲ

ଶୋଇଥିବା ନିରୀହ ପୁଅର ତଣ୍ଟି ଚିପି ଦେଲା ନିଷ୍ଠୁର ପିତା –ପତ୍ନୀଙ୍କୁ କହିଲା ,ଏବେ ସେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ନିରାପଦ !

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ରାଗ- ଆମଦୀନୀ ହେଉଥିବା ମଦ ଉପରେ ବସାଇଲା ଦୁଇ ଶହ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ

ନିଖୋଜ ନେଭି କମାଣ୍ଡରଙ୍କର ଚିଠି ଭାଇରାଲ : କାହିଁକି ସେ ଲେଖିଲେ – ମୁଁ ବୋମା ପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି