ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ବିପଦସଙ୍କୁଳ ମଠ, କୋଠା ଭଙ୍ଗା ଚାଲିବ

ପୁରୀ ୫/୯ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ ଇଲାକାରେ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତା’ର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଦୋହରାଇଛି । ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ୍‌ର ରହିଥିବା ବିପଦସଙ୍କୁଳ ମଠ, କୋଠା, ବେଆଇନ କୋଠାକୁ ଭଙ୍ଗାଯିବ । ମଠ ମନ୍ଦିର( ଠାକୁରଘର)କୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକିୟାରୁ ବାଦ ଦିଆଯିବ । ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ପୁନର୍ବାସ ଏବଂ ଥଇଥାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବଲୱନ୍ତ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ ଇଲାକାର ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏଭଳି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନରେ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ତାର ପୂର୍ବ ମତକୁ ଦୋହରାଇଛି ।

ବୁଧବାର ଦିନ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ ଭିତରେ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ୧୫ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ବିଧାୟକ ଜୟନ୍ତ ଷଡଙ୍ଗୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଲୋଚନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ, ପ୍ରାକ୍ତନ ପ୍ରଶାସକ, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ମଠ ମହନ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଆଗରେ ମତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ଆଲୋଚନା ବେଳେ ମଞ୍ଚ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ କହିଥିଲେ ଉଚ୍ଛେଦ ପୂର୍ବରୁ ଆଗ ଥଇଥାନ କରାଯାଉ । ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପୂର୍ବରୁକ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଉ । ସହମତିରେ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଉ । ପୁରୀର ବିକାଶକୁ ମଞ୍ଚ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛିା ଏହି ଆଲୋଚନାରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ମଞ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ସହମତି ହୋଇ ପାରିନାହିାଁ

ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଞ୍ଚ ପ୍ରତିନିଧି କହିଥିଲେ ନବକଳେବର ବେଳେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚାରି ପାଖରୁ ଉଚ୍ଛେଦର କ୍ଷତିପୂରଣ ଟଙ୍କା ଆହୁରି ମିଳିନାହିଁ । ସେହିଭଳି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟକୁ ଆଧାର କରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପୁରୀ ସହର ଏବଂ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚାରି ପାଖର ଭୂସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନିଜ ମାଲିକାନାକୁ ନେଇଯାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ଜମି ହରାଉଥିବା ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ତଥା ଅନ୍ୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ନାହିଁ ବୋଲି ମଞ୍ଚ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଉଚ୍ଛେଦ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ସହମତି ନିଆଯାଉ, ଉଚ୍ଛେଦ ପୂର୍ବରୁ ଜନଶୁଣାଣି ହେଉ, ଆଗ ଥଇଥାନ ଆଉ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମଞ୍ଚ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି ।

ମଞ୍ଚ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀସିଂହ କହିଥିଲେ ସରକାରଙ୍କ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ନୀତି, ଥଇଥାନ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଉଚ୍ଛେଦ ହେବ । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା ସମସ୍ତ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ମଠ କୋଠା, ଘରୋଇ କୋଠା, ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବ । ମଠ ପରିସରରେ ପୂଜାସ୍ଥାନ, ମନ୍ଦିରଗୁଡିକୁ ଭଙ୍ଗାଯିବ ନାହିଁ । ମଠ ପରମ୍ପରା ସହ ଯୋଡି ରହିଥିବା ଏହି ସବୁ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ସବୁର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯିବ । ଆଉ କିଛି ଦିନ ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଉଚ୍ଛେଦ ତାରିଖ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ, ଓକିଲଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା

ରାଜ୍ୟର ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପର୍କିତ ଡିରେକ୍ଟୋରୀ ‘ଆମ ସମୟର ଶିଳ୍ପ’ ଉନ୍ମୋଚିତ

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲିଙ୍କ୍ ନୁହେଁ, ବନ୍ଧୁକ ଚାଲାଣ ଲିଙ୍କ୍‌ରେ ଉଠାଇଛି NIA : ପୋଲିସ କମିଶନର

ବିବାହକୁ ଅକ୍ଷୁଣ୍ଣ, ସ୍ଥାୟୀ କରିବାକୁ ବର୍ଷାଙ୍କ ପିଟିସନ୍‌; ଅନୁଭବଙ୍କୁ ପରିବାର ଅଦାଲତରୁ ନୋଟିସ୍‌

ଖଣ୍ଡଗିରିରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା NIA, ଅଜ୍ଞାତ ସ୍ଥାନରେ କରୁଛି ପଚରାଉଚରା

ବାଡିରୁ ଫୁଲ ତୋଳିଦେଲା ବୋଲି, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳିକାକୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ମାରିଲେ ପଡୋଶୀ…