ପୁରୀ-ଏଲ୍‌ଟିଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ଲାଗିବ ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ ।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ପୁରୀ ଲୋକମାନ୍ୟ ତିଲକ୍‌ (ଏଲ୍‌ଟିଟି) ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ଲାଗିବ ଲିଙ୍କେ ହଫମେନ୍‌ ବୁସ୍‌(ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି)କୋଚ୍‌ । ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଆରାମଦାୟକ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବ ପ୍ରଚଳିତ କୋଚ୍‌ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀର ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌ରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବୈଶିଷ୍ଟତା ରହିଛି । ଏହା ଆଣ୍ଟି ଟେଲିସ୍କୋପିକ୍‌ । ଦ୍ୱୈତ ବଫର୍‌ ପ୍ରଣାଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଫର୍‌ କପଲିଙ୍ଗ୍‌ ପ୍ରଣାଳୀଯୁକ୍ତ ଏହି ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀର ଏଲ୍‌ଏଚ୍‌ବି କୋଚ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ କୋଚ୍‌ ଉପରେ କୋଚ୍‌ ଚଢି ନଯାଇ ପାଖାପାଖି ହୋଇ ରହିଯାଏ । ଏପରିକି କୋଚ୍‌ଗୁଡିକ ପୂର୍ବ ଭଳି ଓଲଟି ଯାଇନଥାଏ ବୋଲି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ପ୍ରଚଳିତ କୋଚ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ଏହାର ଲମ୍ବା ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଅଧିକ ବର୍ଥ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହି ନୂତନ ପ୍ରଣାଳୀର କୋଚ୍‌ଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ପୂର୍ବ ପ୍ରଚଳିତ କୋଚ୍‌ ତୁଳନାରେ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରୁଥିବା ରେଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ପୁରୀ ଏଲ୍‌ଟିଟି ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ଏହି ସୁବିଧା ମେ ୧୨ରୁ ଏଲ୍‌ଟିଟିରୁ ଏବଂ ପୁରୀରୁ ୧୪ ତାରିଖରୁ ମିଳିପାରିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଆର୍ମେନିଆ-ଆଜରବୈଜନ ଲଢ଼େଇ: ରୁଷ୍‌ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ମୁହାଁ ମୁହିଁ

ଲଦାଖରେ ବ୍ରହ୍ମୋସ, ନିର୍ଭୟ, ଆକାଶ ମିସାଇଲ ମୁତୟନ

କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସର ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଆଇପିଏସ୍‌ ରେଖା ଲୋହାନି

ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବି

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅହିରାଜକୁ ମାରିବା ଦୃଶ୍ୟ

ଆଉ ଜଣେ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ