PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ବିବାଦରେ ରୁଷର ଟିକା : ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା

navodayatimes.in

ରୁଷ ୧୪।୮ : ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଡ଼ିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଟିକା ବନାଇବାର ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ରୁଷର ବରିଷ୍ଠ ଶ୍ବାସରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରଫେସର ଡ. ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଚୁକାଲିନ୍ ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏଥିକ୍ସ କାଉସିଲ୍‌ରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ‘ସ୍ପୁଟନିକ୍ ବି’ ଟିକା ପଞ୍ଜୀକରଣ ବନ୍ଦ ନକରିବା ପରେ ସେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରୋ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଟିକାର ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ଟିକା ତିଆରିକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଗମାଲେୟା ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ରୁଷର ସେନାରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ପ୍ରଫେସର ସିନିୟର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଥିଲେ। ସେର୍ଗି ବୋରିସେଭିକ୍ଙ୍କୁ କଠୋର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ମାନକକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ଟିକା ସୃଷ୍ଟି ଘୋଷଣା ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପୃଷ୍ଠଭୂମି ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରୋ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ରୁଷରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ପଲ୍ମୋନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରୋ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଉଭୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ରୁଷର ସାମ୍ବିଧାନିକ ନିୟମ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି କି ? ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି କୌଣସି ମାନକ ପାଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଟିକା ହାନିକାରକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ‘ଟିକା ବିଷୟରେ ଦାୟିତ୍ବହୀନ ବୟାନ ମୋତେ ଆଘାତ ଦେଇଛି।