PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ମୁହାଁମୁହିଁ: ରଘୁରାମ ରାଜନଙ୍କୁ ସିଇଏ କ୍ରିଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ଙ୍କ ଜବାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୦ା୩(ଏଜେନ୍ସି):ଦେଶର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଡିପି) ଅଙ୍କକୁ ନେଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ । ଭାରତର ଜିଡିପିକୁ ନେଇ ଗୁରୁ ରଘୁରାମ୍‌ ରାଜନଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଉପରେ ଜବାବ ରଖିଛନ୍ତି ଶିଷ୍ୟ ତଥା ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉପଦେଷ୍ଟା କ୍ରିଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ । ଜିଡିପି ଉପରେ ରାଜନଙ୍କ ସନ୍ଦେହ ଭିତ୍ତିହୀନ । ଉଦାରୀକରଣ ପରଠାରୁ ଦେଶର ଜିଡିପି ସର୍ବୋତ୍ତମ ରହିଥିବା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସିଇଏ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ଙ୍କ ଗୁରୁ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ତଥା ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ରଘୁରାମ ରାଜନ ।

ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ ରାଜନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୁଥ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ରୁ ପିଏଚ୍‌ଡି ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଠାଯାଉଥିବା ବିବାଦଗୁଡିକର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ସଂସ୍କାର ପଦକ୍ଷେପ ଯେପରି ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର(ଜିଏସ୍‌ଟି) ଏବଂ ଦେବାଳିଆ ଆଇନ ଐତିହାସିକ । ଆର୍‌ବିଆଇର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଜିଡିପି ଅଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବାସ୍ତବ ତଥ୍ୟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଜିଡିପି ହିସାବ କରାଯାଇଥିବା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ରଘୁରାମ ରାଜନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ । ଦେଶ ହାରାହାରି ୭% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି ତାହା ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଯଦି ଦେଶ ୭% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି ତା’ହେଲେ ନିଯୁକ୍ତି ଅଙ୍କରେ ଏହା କ’ଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିଫଳନ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି ରାଜନ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଜିଡିପି ତଥ୍ୟର ବାସ୍ତବତା ମାପିବା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍‌ ଗଠନ ହେବା ଉଚିତ । ଏହି ଟିମ ଦ୍ୱାରା ତଥ୍ୟର ବିଶ୍ଳେଷଣ ହେବା ପରେ ଯାଇ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ହେଉ ବୋଲି ରାଜନ୍‌ କହିଥିଲେ ।

ଏହା ଉପରେ ମତ ଦେଇ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍‌ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୭%ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନେଇ ବଢ଼ୁଛି । ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉନାହିଁ । ଉଦାରୀକରଣ ପରଠାରୁ ଦେଶ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଥିବା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ଚେନ୍ନାଇରେ ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ ମହାସଂଘ(ସିଆଇଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଛନ୍ତି । ଜିଏସ୍‌ଟି ଭାରତକୁ ଏକକ ବଜାରରେ ପରିଣତ କରିଛି । ୨୦୧୪-୧୫ରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୧୦% ଥିବାବେଳେ ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ୪.୫%କୁ ଖସିଆସିଛି । ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିଇଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କିଛି ଦିନ ତଳେ ୧୦୮ ଜଣ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଜିଡିପି ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ତଥ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ରହୁଛି । ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ତଥ୍ୟକୁ ସରକାର ସଂଶୋଧନ କରି ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଅଟକାଇ ଦେଉଥିବା ଏମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର