PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପରୁ ବାସନ୍ଦ ଉଠିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪ ।୧ (ଏଜେନ୍ସି): ଟିଭି ଶୋ’ରେ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଯୋଗୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ବାସନ୍ଦ ହୋଇଥିଲେ । ଆଜି ବିସିସିଆଇ ପ୍ରଶାସନିକ କମିଟି (ସିଓଏ) ଉଭୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଉପରୁ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ଉଠାଇ ନେଇଛି । ବିସିସିଆଇ ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତିରେ ବିଳମ୍ବ ହେବା ଯୋଗୁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ସିଓଏ । ବାସନ୍ଦ ଉଠିବା ପରେ ସେମାନେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏବଂ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳି ପାରିବେ । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜର ଶେଷ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଏବଂ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସିରିଜ୍‌ରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଖେଳିବେ ନାହିଁ । ହୁଏତ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତ କରି ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଜଣା ପଡ଼ିଛି ।
ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ସିଓଏ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ରାହୁଲଙ୍କୁ ବାସନ୍ଦ କରିଥିଲା । ବାସନ୍ଦ ହେବାପରେ ଉଭୟ ଖେଳାଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ସ୍ୱଦେଶ ବାହୁଡ଼ି ଆସିଥିଲେ । ଏବେ ବିସିସିଆଇରେ ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତିରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି । ୨୦୧୬ରୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ଖାଲି ରହିଥିଲେବି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରଣ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦେଇଥିବା ରାଏରେ କହିଥିଲେ, ଏମିକସ ପିଏସ୍‌ ନରସିମ୍‌ହା ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତି ସଂପର୍କରେ କିଛି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହିସବୁ ଘଟଣା ଏବଂ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସିଓଏ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ କରିଛି । ନୂଆ ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାପରେ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ହେବ କି ନାହିଁ ସେ ସଂପର୍କରେ ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।
ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ରାହୁଲଙ୍କ ଟିଭି ଶୋ’କୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେବା ପରେ ପ୍ରଶାସିକ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୋଦ ରାଏ ଉଭୟଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଦିନିକିଆରୁ ବାସନ୍ଦ କରିବାକୁ ସୁପାରିସ କରିଥିଲେ । ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସ୍ୱଦେଶ ବାହୁଡ଼ି ଆସିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଜଣେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଲୋକପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଇବା ସପକ୍ଷରେ ସେଥିଲେ । ମାତ୍ର କମିଟିର ଅନ୍ୟତମ ସଦସ୍ୟା ଡାଏନା ଏଡୁଲଜୀ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, ବିସିସିଆଇ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ସିଓଏଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନଚେତ ଲୋକପାଳ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରନ୍ତୁ ।’ ସିଓଏର ଉଭୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତ ଭେଦ ଯୋଗୁ କିଛି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇ ପାରି ନଥିଲା । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିସିସିଆଇର ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାର ଶୁଣାଣିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ । ଫଳରେ ନୂଆ ଲୋକପାଳ କେତେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ ତାହାର କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ପାରିନଥିଲା ।
ବିସିସିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଲୋକପାଳ ନିଯୁକ୍ତିରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ଏମିକସ ନରସିମହାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ସିଓଏ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ରାହୁଲଙ୍କ ଉପରେ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ କରିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।’ ‘କଫି ୱିଥ୍‌ କରନ୍‌’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉଭୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସିନେ ପ୍ରଯୋଜକ କରଣ ଜୋହର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି । ଶୋ’ର ଫର୍ମାଟ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କରଣ ଚତୁରତାର ସହ ଉଭୟଙ୍କୁ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । କରଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ଦେବାରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଅନେକ ଗୁପ୍ତ କଥା ଖୋଲି କହି ଦେଇଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଅଶାଳୀନ ମନ୍ତବ୍ୟ ରହିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ପ୍ରେମୀ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା ।
ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଓ ରାହୁଲଙ୍କ ବାସନ୍ଦାଦେଶକୁ ନେଇ ବହୁ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ସେମାନଙ୍କ ମତ ଦେଇ କହିଥିଲେ, ସମସ୍ତେ ଜୀବନରେ ଭୁଲ କରନ୍ତି, ତେବେ ଘଟଣାକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରା ନଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ମଣିଷ ହେବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବା ଦରକାର ।’ ବାସନ୍ଦ ଉଠିବା ପରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଗସ୍ତ କଲେ, ରାହୁଲ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳିବେ । ଯଦି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ତେବେ ସେ ମୟଙ୍କ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସହ ଓପନିଂ କରିବେ ।