PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ରାହୁଲଙ୍କ ପ୍ରତିଶୃତି: ଗରିବ ପରିବାରକୁ ବର୍ଷକୁ ୭୨ ହଜାର

source:https://indianexpress.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୩(ଏଜେନ୍ସି): କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟ ଯୋଜନା (ନ୍ୟାୟ)ଲାଗୁ କରିବ । ଯାହାଫଳରେ ପ୍ରତି ଗରିବ ପରିବାରକୁ ବର୍ଷକୁ ୭୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ୫ କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରର ୨୫ କୋଟି ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇପାରେିବ । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଦେଶରୁ ଗରିବୀ ହଟାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ । ଦେଶରେ ୨୦% ଲୋକ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗରିବ । ସେମାନେ ଆର୍ଥିକ ଭାବେ ଅନଗ୍ରସର । ଗତ ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ସେମାନେ ବହୁକଷ୍ଟ ସହି ଆସିଲେଣି । ସେମାନଙ୍କୁ ଏବେ ନ୍ୟାୟ ମିଳିବ । ସେଥିପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଏଭଳି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଯୋଜନା । ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ଏହି ଅର୍ଥ ପଠାଯିବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଯଦି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ଋଣ ଛାଡ଼ କରିପାରୁଛନ୍ତି ତେବେ କଂଗ୍ରେସ କାହିଁକି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।

ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ସେ ଯେଉଁଠାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେଠାରେ ଯୁବକ, କୃଷକ ଓ ଶ୍ରମିକ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯୋଜନା କ’ଣ? ଏଥିରେ କେତେ ଲୋକଙ୍କୁ କିଭଳି ଲାଭ ମିଳିପାରିବ? କଂଗ୍ରେସ ଚାହୁଁଛି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟ ମାସିକ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବା ଉଚିତ । ଏହା କରିବାକୁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କଖାତାକୁ ବର୍ଷକୁ ୭୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପଠାଯବିାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଉଦାହରଣ ଦେଇ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ମାସିକ ଆୟ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଢ଼ିଲେ ସେହି ପରବିାରକୁ ଆଉ ଅଧିକ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ । ଯାହାଫଳରେ ଉକ୍ତ ପରିବାରର ଆୟ ମାସିକ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହୋଇଯବି । ସେହଭଳି ଯଦି କୌଣସି ପରିବାରର ଆୟ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍‌ ତେବେ ଆମେ ତାକୁ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା କରିଦେବୁ ।

ପ୍ରଥମେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭିତ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ପରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ତାହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । କଂଗ୍ରେସ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଗତ ୪-୫ମାସ ହେଲା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଦେଖୁଛି । ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ବଡ଼ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପି. ଚିଦାମ୍ବରମ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସବୁ କଥା ବୁଝୁଛନ୍ତି । ଦେଶରୁ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ହଟାଇବାକୁ ଆମେ ଚାହୁଁ । ସେଥିପାଇଁ ମନରେଗା ଯୋଜନା ଆମେ ଆଣିଥିଲୁ । ତାହା ଥିଲା ପ୍ରଥମ ଯୋଜନା । ଏବେ ଆମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଯୋଜନା ଆଣିଛୁ । ଏଥିରେ ୨୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ । ମୋଦି ଧନୀ ଓ ଗରିବ ନାମରେ ଦୁଇଟି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ଏଭଳି ଦୁଇଟି ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ହେବାକୁ ଦେବ ନାହିଁ । ଅପରପକ୍ଷରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣାକୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛି ବିଜେପି ।

ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଗରିବଙ୍କୁ ନେଇ ରାଜନୀତି କରିବା କଂଗ୍ରେସର ଇତିହାସରେ ରହିଛି । ରାହୁଲ ଯେଉଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ତାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏବେ ପୁରଣ କରୁଛନ୍ତି । ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କଖାତାକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଯିବା ଯୋଜନା ମୋଦି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୫୫ଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ସିଧାସଳଖ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ଟଙ୍କା ଯାଉଛି । ସେହିଭଳି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ୧୯୭୧ରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଗରିବୀ ହଟାଅ ସ୍ଳୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ସେଥିରେ ଗରିବୀ ହଟି ନଥିଲା । ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ କହଥିଲେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ୧ ଟଙ୍କା ପଠାଗଲେ ଗାଁରେ ୧୫ ପଇସା ପହଁଚୁଛି । କଂଗ୍ରେସ ମିଥ୍ୟା ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଉଛି । ୫୫ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ହିଁ ଗରିବ ବିରୋଧୀ ରହିଆସିଛି । ସେହିଭଳି ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ରାମ ମାଧବ କହିଛନ୍ତି ପରାଜୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଜାଣିବା ପରେ ରାହୁଲ ଚାନ୍ଦ ତୋଳିଆଣିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଉଛନ୍ତି । ୨୦୧୧ରେ ଦେଶରେ ଗରବିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଥିଲା ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୨୨ ପ୍ରତିଶତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି ।