ଓଡ଼ିଶା ଗରିବ ନୁହେଁ, ଏଠାକାର ଲୋକେ ଗରିବ: ରାହୁଲ

ରାଉରକେଲା: କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ବୁଧବାର ରାଉରକେଲାରେ ଆୟୋଜିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଂକଳ୍ପ ସମାବେଶରେ ସିଧାସଳଖ ବିଜେପି ଓ ବିଜେଡିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୨ କୋଟି ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ରାଉରକେଲାରେ ମୋଦି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ରାଉରକେଲାବାସୀଙ୍କ ସୁପର ସ୍ପେଶାଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ପୋଲ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରା ହୋଇ ପାରିଲା ନାହିଁ। ଦେଶର ଚାରିଆଡ଼େ ସମସ୍ୟା ହିଁ ସମସ୍ୟା। ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ରାଫେଲ ବିମାନ କିଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥିଲା। ହାଲ୍ ରେ ବିମାନ ରାଫେଲ ବିମାନ ତିଆରି ହୋଇପାରିଥାନ୍ତି। ୨ କୋଟି ବେକାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି ଦେଇଥିଲା ମୋଦି, ଓଡ଼ିଶାରେ କେତେ ଜଣ ପାଇଛନ୍ତି ନିଯୁକ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶା ଗରିବ ନୁହେଁ, ଏଠାକାର ଲୋକେ ଗରିବ, ରାଉରକେଲାରେ ଯାହା ବିକାଶ ହୋଇଛି ସବୁ କଂଗ୍ରେସ ଅମଳର, ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାୟୀ। ଓଡ଼ିଶା ଭାତହାଣ୍ଡିର ମାନତ୍ୟ ପାଇଥିଲା, ଏବେ କୃଷକ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି  ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। କଂଗ୍ରେସ ଯାହା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥାଏ, ତା’କୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ। ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଆମେ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲୁ। କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ୨ ଦିନରେ କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ କଲୁ। ଏଠାକାର ସରକାର ଲୁଟୁଛନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ଲୋକେ ଗରିବ ହେଉଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଛତିଶଗଡ଼ ଭଳି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ବିଲ୍‌ ଲାଗୁ କରିବୁ। ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଜମି ନେଲେ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ମତିରେ ନିଆଯିବ। ବଜାର ମୂଲ୍ୟର ୪ ଗୁଣା ଜମି ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି। ସମାବେଶରେ ଉଦବୋଧନ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ ଦଳ ସହ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ନାଚିଛନ୍ତି। ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ ପୂର୍ବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ, ନରସିଂହ ମିଶ୍ର, ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ, ଜୟଦେବ ଜେନା ଓ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଶ୍ରମ ବିଲ୍‌ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ପାସ୍‌

ବିହାର ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ବର ପାଣ୍ଡେ ନେଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଅବସର, ଲଢି ପାରନ୍ତି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ

ବିଶ୍ବର ୧୦୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଖୁରାନାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ୭ ବିଲ୍‌ ଗୃହୀତ

ଉପବାସରେ ରାଜ୍ୟସଭାର ଉପ-ସଭାପତି: ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ୩ ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠି ଲେଖି କହିଲେ- ବହୁତ କଷ୍ଟ ଲାଗିଛି, ସାରା ରାତି ଶୋଇପାରିନି…’

ସଂସଦରେ ପାରିତ କୃଷି ବିଲ୍‌ ଐତିହାସିକ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର