PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବଗଡ : ରିଆମାଳ ରେଞ୍ଜ ନୁଆଁଡିହି ସେକ୍ସନ ଖିଲେଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ରୋଗ କଷ୍ଟ ସହିନପାରି ସ୍କୁଲ ହତାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବୃଦ୍ଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୪ ପଜେଟିଭ୍
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ମାଡ଼ିଆସୁଛନ୍ତି ନୀଳଗିରି ଆଡକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ହାତୀ, ଚାଷୀ ଆତଙ୍କିତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ୨ ଶିଶୁ ମୃତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ପାଣି ଘେରରେ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗ୍ରାମ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଅଟୋରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଗାଡି ଛାଡି ୨ ମାଫିଆ ଫେରାର୍
  • ||

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ୫ବର୍ଷରେ ବଢ଼ିଛି ୬୯ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପତ୍ତି, କେଉଁଠି କେଉଁଠି କିଣିଛନ୍ତି ଜମି ଜାଣନ୍ତୁ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫।୪: କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଗତ ପାଂଚ ବର୍ଷରେ ୬୯ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ୨୦୧୯ରେ ଦଖଲ କରିଥିବା ନିର୍ବାଚନୀ ନାମାଙ୍କନ ଅନୁସାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ପାଖାପାଖି ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସ୍ତାବର-ଅସ୍ତବାର ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି। ସମ୍ପତ୍ତିରେ ରାହୁଲ ଭଉଣୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହିତ ଦିଳ୍ଲୀର ମହରୋଲୀରେ ଏକ ଫାର୍ମ ହାଉସର ମାଲିକ ମଧ୍ୟ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନୀ ନାମାଙ୍କନ ରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜର ମୋଟ ସ୍ତାବର ଅସ୍ତାବର ସମ୍ପତ୍ତି ୯.୪ କୋଟି ବୋଲି ଦେଖାଇଥିଲେ। ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ରାହୁଲଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପାଖାପାଖି ପାଞ୍ଚ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।

ରାହୁଲଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମାଙ୍କନରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ତାଙ୍କର ଅସ୍ତାବର ସମ୍ପତ୍ତିର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୨୦୧୪ରେ ୧.୩୨ କୋଟି ଥିଲା। ଯାହାକି ୨୦୧୯ରେ ତାହା ବଢ଼ି ୧୦.୦୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ସ୍ତାବର ସମ୍ପତ୍ତି ୮.୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଯାହା ଏବେ କମି କମି ୫.୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନକଦ କେବଳ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅଛି।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅସ୍ତାବର ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୮.୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦୁଇଟି ବାଣିଜ୍ୟିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଛି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନିର୍ବାଚନୀ ନାମାଙ୍କନରେ ନିଜ ବିପକ୍ଷରେ ପାଞ୍ଚ ଅପରାଧିକ ଅଭିଯୋଗରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ବିଜେପି ଏବଂ ଆରଏସଏସ୍ ଚାରିଥର ଅଭିଯୋଗ ମାନହାନି କରିଛି। ପାଞ୍ଚ ନମ୍ବର ମାମଲା ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡ ମାମଲା ସହିତ ଜଡ଼ିତ। ଯଦିଓ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୈାଣସି ବି ମାମଲାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଏଫଆଇଆର୍ ରୁଜ୍ଜୁ କରାଯାଇନାହିଁ।​‌

ଏହି ବାବଦ​‌ରେ ବିଜେପି କହିଥିଲା କି, ସେ ରାହୁଲଙ୍କ ନାମାଙ୍କନରେ ଦୂରଦର୍ଶୀ ନଜର ରଖିବ। ପାର୍ଟି କହିଥିଲା କି ୨୦୦୪ରୁ ୨୦୧୪ ମଧ୍ୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତିରେ ବୃଦ୍ଧି ବେଆଇନ ବାଟରେ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ପାର୍ଟିର ମହାସଚିବ ଏବଂ ଭଉଣୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହିତ ଏକାଠି ରହିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର