ମୋଦି, ମମତାଙ୍କୁ ରାହୁଲଙ୍କ ସମାଲୋଚନା

କୋଲକାତା,୨୩ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ମାଲଦା ଜିଲ୍ଲାର ଚଞ୍ଚଲଠାରେ ଆୟୋଜିତ ନିର୍ବାଚନ ର‌୍ୟାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୁରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ମୋଦି ହେଉଛନ୍ତି ଧନି ଲୋକଙ୍କ ଚୌକିଦାର । ନୀରବ ମୋଦି, ମେହୁଲ ଚୋକ୍ସି ଓ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ପଳାତକ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଚୌକିଦାରୀ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗରିବ ଓ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଚୌକିଦାରୀ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ସେହିଭଳି ମମତାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ବେଙ୍ଗଲ କେବଳ ଜଣେ ମାତ୍ର ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ମମତା କାହାରି କଥା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହା ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବି କରୁନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଯାହା ଭଲ ଲାଗୁଛି ସେ କରୁଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କ’ଣ ଭିନ୍ନ ସ୍ୱର ନାହିଁ? ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚଳାଇବାକୁ ଛାଡିଦିଆଯିବା ଉଚିତ କି ବୋଲି ରାହୁଲ ପଚାରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମମତା ସରକାର କିଛି କରିନଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ମମତା କେବଳ ଭାଷଣ ଦିଅନ୍ତି, କାମ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟର ଯୁବକ, କୃଷକ ପାଇଁ କିଛି ହୋଇନାହିଁ । ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଋଣ ଛାଡ କରିଛନ୍ତି କି? ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଚାକିରି ଦେଇଛନ୍ତି କି? ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତା କରିଛନ୍ତି କି? ଉପସ୍ଥିତ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଉତ୍ତର ମିଳିଥିଲା ନା ।

ରାହୁଲ କହିଥିଲେ କି ଶାସକ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଗୁଣ୍ଡାମାନେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ଆପଣମାନେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ମୁଁ ଆପଣମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆମେ ସରକାର ଗଢ଼ିବୁ । ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ଆଉ ବେଶୀଦିନ ରହିବ ନାହିଁ । ରାହୁଲ କହିଥିଲେ କି ମାଲଦାର ସାଧାରଣ ଜନତା ବହୁକଷ୍ଟ ସତ୍ତେ୍ୱ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ରହିଛନ୍ତି । ଦଳ ଯେଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଥାଉନା କାହିଁକି ଆପଣମାନେ ସମର୍ଥନ ଓ ସହାୟତା କରିଛନ୍ତି । ମେ ଜୀବଦ୍ଦଶାରେ କେବେ ବି ଏହାକୁ ଭୁଲିପାରିବି ନାହିଁ । ଦଲି୍ଲୀରେ ଆମ ସରକାର ଗଠନ ହେଲେ ଏକଥା ମୁଁ ନଶ୍ଚିତି ଭାବେ ମନେ ପକାଇବି । ଆପଣମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ କଂଗ୍ରେସ ପୁରଣ କରିବ । ସେ ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହେଉ କିମ୍ବା ଯୁବକଙ୍କ ଚାକିରି ସମସ୍ୟା । ମୁଁ ବଞ୍ଚିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ସହାୟତା ଜାରି ରଖିବି । ମମତା ସରକାର ପୂର୍ବର ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଭଳି । କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ ନହେଲେ ରାଜ୍ୟର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ରାହୁଲ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବାଲେଶ୍ବରରେ ନବୀନଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ରାଲି, କହିଲେ- କରୋନା ଦୂର ହେଲେ ଆପଣମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବି

ପିଏମ୍‌ ମୋଦୀଙ୍କ ‘ଜଙ୍ଗଲରାଜ କି ଯୁବରାଜ’ ଆକ୍ଷେପର ଜବାବ ରଖିଲେ ତେଜସ୍ବୀ, କହିଲେ ‘ସେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଯାହା ବି କହି ପାରିବେ’

ବିହାର ବ୍ୟାଟେଲ୍ – ପ୍ରଚାର ହାୱାରେ କମ୍ପୁଛି ରଣଭୂମି, ୧୦ ତାରିଖରେ ଆସିବ ବିହାର ଜନତାଙ୍କ ରାୟ

ବିଏସ୍‌ପିର ୭ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କଲେ ମାୟାବତୀ, କହିଲେ- ଏସପିକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ବିଜେପିକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ପଛେଇବି ନାହିଁ

୪୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଖୋଜ ହୋଇଗଲା ବିଜେପି ନେତା ମନୋଜ ତିଓ୍ବାରୀଙ୍କ ହେଲିକାପ୍ଟର, ପାଟନାରେ କଲା ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ…

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପତାକା ରଙ୍ଗରେ ତିଆରି ହେଲା ରେଲଓ୍ବେ ହସପିଟାଲ ଶୌଚାଳୟ, ଦଳ କହିଲା ତୁରନ୍ତ ନିଆଯାଉ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ…