ଏଥର ଆମେଥି କାହାର ?

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୦ା୪(ଏଜେନ୍ସି): ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଆମେଥି ଆସନକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା । ବିଜେପି ଏଥର ଏହି ଆସନକୁ ଛଡ଼ାଇନେବ ବୋଲି ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପୁଣି ଏହା ଉପରେ ନିଜର ହକ୍‌ ଜମାଇବ ବୋଲି ଜିଦ୍‌ ଧରିଛି । ଦୁଇ ଦଳର ଏହି ବିଲେଇ କଳିରେ କିଏ ଜିତିବ,
ତାହା ଆମେଥି ଭୋଟର୍‌ ହିଁ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବେ । ଭୋଟରଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜୋର୍‌ଦାର ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଆଜି ଆମେଥି ଆସନରୁ ନିଜ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ଟିକେଟ୍‌ରୁ ଏଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଥିବା ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ମଧ୍ୟ ଠୋସ୍‌ ରଣନୀତି ଆପଣାଇ ଆଗକୁ ବଢୁଛନ୍ତି । ୟୁପିର ଆମେଥି ଲୋକସଭା ଆସନକୁ କଂଗ୍ରେସର ଗଡ଼ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏଠାରେ ୧୩ ଥର ଜିତିଛନ୍ତି । ୨୦୦୪ରୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଏହି ଆସନରୁ ଜିତିଆସୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପଏି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନଅିା ଗାନ୍ଧି ଏହି ଆସନରୁ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ରହିଥିଲେ । ୧୯୯୮ରେ ଏଠାରେ ବିଜେପିର ସଞ୍ଜୟ ସିହ୍ନା ଥରେ ମାତ୍ର ଜିତିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୧୯୯୯ ଭୋଟ୍‌ରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ ।

ଲଗାତର ୩ ଥର ଏଠାରୁ ଜିତିଆସୁଥିବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କୁ ହରାଇବା ଏତେ ସହଜ ହେବନାହିଁ । ତା’ଛଡ଼ା ୨୦୧୪ରେ ଦେଶରେ ମୋଦି ଲହରି ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ଆମେଥିରେ ରାହୁଲ ୧ ଲକ୍ଷ ୭ ହଜାର ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ସ୍ମୃତିଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ । ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ହରାଇବା ସ୍ମୃତିଙ୍କ ପକ୍ଷେ ବେଶ୍‌ କଷ୍ଟକର ବ୍ୟାପାର । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭୋଟ୍‌ ଭାଗକୁ ଦେଖିଲେ, ବିଜେପି ଏଠାରେ ଜିତିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଆମେଥିରେ ମୋଟ ୪,୦୮,୬୫୧ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଥେିଲ । ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ୩,୦୦,୭୪୮ ଭୋଟ୍‌ ପାଇ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭୋଟ୍‌ ଭାଗରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଥିଲା । କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟ୍‌ ଭାଗ ୪୬.୭୧%କୁ ଖସିଆସିଥିଲା । ୨୦୦୯ ତୁଳନାରେ ଏହା ୨୫.୦୭% କମଥିଲିା । ବିଜେପିର ଭୋଟ୍‌ ଭାଗ ୨୮.୫୭% ବଢ଼ି ୩୪.୩୮%ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏନ୍‌କ୍ଲୋଜର୍‌ ମୁକ୍ତ ହେବ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’, ଓଡ଼ିଶାରୁ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହାଇକୋର୍ଟ

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍‌ର ଏହି ସ୍କିମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କଲେ ହୋଇଯିବ ଦୁଇ ଗୁଣ,୫୦ ହଜାର ବଦଳରେ ମିଳିବ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମିଳୁଛି କୋଭିଡ ଟିକା !

ଏହି ମହିଳାଙ୍କର ୩୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୭ କୋଟିର ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା

ଗୋଟିଏ ବାଲ୍‌ଟି ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ବିଶାଳ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିଥିଲା ଯୁଦ୍ଧ

ଏହି ସପ୍ତାହର ରାଶିଫଳ-କର୍ମରେ ଉନ୍ନତି ଓ ନୂତନ କର୍ମାରମ୍ଭ କିମ୍ବା ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି