ରେଲଓ୍ବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ, ୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ବୋନସ୍ ନମିଳିଲେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦: ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ବୋନସ୍ ନମିଳିବା କାରଣରୁ ରେଲଓ୍ବେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ବିଭାଗ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ବୋନସ୍ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୋନସ୍ ମିଳିନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ। ଅଲ ଇଣ୍ଠିଆ ରେଲଓ୍ବେ ମେସ୍ ଫେଡରେସନ୍ ସହିତ ଏନସିଆରଏମୟୁର ଭର୍ଚୁଆଲ ମିଟିଂ ପରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ଯେ, ଯଦି ୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯଦି ବୋନସର ଘୋଷଣା କରାଯାଏ ନାହିଁ ତେବେ ରେଲଓ୍ବେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୨୨ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରେଳ ଚକା ଜାମ୍ କରିବେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ରେଲଓ୍ବେ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଧମକ ଦେଇଥିଲା ଯେ, ଯଦି ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ପ୍ରଡକ୍ଟିଭିଟି ବୋନସ୍ ୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ଦିଆନଯାଏ ତେବେ ସିଧା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହର କରିବେ। ଏଆଇଆରଏଫର ମହାସଚିବ ଶିବ ଗୋପାଳ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ରେଲଓ୍ବେ କର୍ମଚାରୀ ସପ୍ତାହରେ ୭ ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା କାମ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାର ରେଳ କର୍ମୀଙ୍କ ଏହି ଦାବିକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ବୈଠକ ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦକତା ସମ୍ପର୍କିକ ବୋନସ୍ ଦେବାର ନିର୍ଦେଶ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୦ ସିଧା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସିଧା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରାଯିବ।

ଏଆଇଆରଏଫର ମହାସଚିବ ଶିବ ଗୋପାଳ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ରେଳକର୍ମୀମାନେ ଗତ ୭ ଦିନରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାର କାମ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାର ରେଳକର୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ଦାବିକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି, ଯଦି ରେଳକର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦତକା ସହିତ ଜଡିତ ବୋନସ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ନିର୍ଦେଶ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି କରାଯାଏ ନାହିଁ ତେବେ ୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦କୁ ସିଧା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମିଶ୍ର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ବୋନସ ସମ୍ପର୍କିତ ଫାଇଲ ରେଲଓ୍ବେ ବୋର୍ଡ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପଠାଇଛି, ଯାହାଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ରନ୍ତ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିପାରିନାହିଁ।  ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ବୋନସ୍ ନମିଳିଲେ ରେଲଓ୍ବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି​‌ ହେବ। ୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଲଓ୍ବେ ପ୍ରଶାସନର ଉତ୍ତରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯିବ। ଯଦି ବୋନସ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଏ ନାହିଁ ତେବେ ୨୨ରେ ବିକ୍ଷୋଭ ହେବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପୋର୍ଟାଲ ଓ ସୁମଙ୍ଗଳ ପୋର୍ଟାଲ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଆଇଫୋନ୍‌ ୟୁଜର୍ସଙ୍କୁ ଝଟକା, ଆପ୍ସ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଅଧିକ ଟଙ୍କା

ଓଟିଭିର ଆଉ ଏକ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ, ରାଜଧାନୀରେ ମାଡ଼ି ବସିଛି ୧୨ ହଜାର ବର୍ଗଫୁଟରୁ ଅଧିକ ଜାଗା

ସାଂଘାତିକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର-ପ୍ରେମିକ ସହ ମିଶି ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ପତିଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ପାର୍ଟ କାଟିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ନବ ବିବାହିତା

ଶୋକରେ ବି ଫାର୍ସ: ବାପାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଚିରାଗ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ରିହର୍ସଲ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ପ୍ରିନ୍ସପାଲଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ମହିଳା ପ୍ରଫେସର, କହିଲେ ‘କ୍ୟାମେରାରେ ଜୁମ୍ କରି ଦେଖନ୍ତି…’