ଟ୍ରେନରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଏସି ଚେୟାର କାର,ଏକ୍‌ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍‌ କ୍ଲାସର ବଳକା ସିଟ୍‌ରେ ମିଳିବ ୨୫% ରିହାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୮: ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କୁ ଶତାବ୍ଦୀ, ଗତିମାନ, ତେଜସ୍‌, ଇଣ୍ଟର୍‌ସିଟି ଏବଂ ଡବଲ ଡେକର୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ଟିକେଟ୍‌ରେ ୨୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ମିଳିପାରେ । ଏହି ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡିକରେ ସିଟ୍‌ ଖାଲି ରହୁଥିବାରୁ କ୍ଷତି କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ରେଳବାଇଁ ଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁଏସି ଚେୟାର କାର ଏବଂ ଏକ୍‌ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍‌ କ୍ଲାସ ସିଟ୍‌ରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଏହି ସୁବିଧା ଉକ୍ତ ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡିକରେ ମିଳିବ ଯେଉଁଥିରେ ସିଟ୍‌ ଖାଲି ପଡୁଥିବ । ରିହାତିକୁ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଅଧିକାର ପ୍ରତି ରେଳ ମଣ୍ଡଳର ମୁଖ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ନିକଟରେ ରହିବ ।

ପ୍ରତି ରେଳ ମଣ୍ଡଳକୁ ଏ ନେଇ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି । ସିଟ୍‌ ଖାଲି ରହୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ରେଳ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ରିହାତି ମୂଳ ଭଡ଼ା ଉପରେ ଦିଆଯିବ । ଜିଏସ୍‌ଟି, ସଂରକ୍ଷଣ ଦେୟ, ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଶୁଳ୍କ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେୟ ପୃଥକ ଭାବେ ଆଦାୟ କରାଯିବ । ସର୍କୁଲାର ଅନୁସାରେ ଗତବର୍ଷ ୫୦%ରୁ କମ୍‌ ମାସିକ ଉପସ୍ଥିତି ରହିଥିବା ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡିକରେ ରିହାତି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହି ଟ୍ରେନଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ରେଳ ବୋର୍ଡ ସମସ୍ତ ମଣ୍ଡଳଗୁଡିକୁ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଯାଏ ସମୟ ଦେଇଛି । ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡିକରେ ସିଟ୍‌ ପୂରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଲାଗି ଏମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ରିହାତି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ସମସ୍ତ ରେଳ ମଣ୍ଡଳକୁ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ରିହାତି ବାର୍ଷିକ, ଅର୍ଦ୍ଧବାର୍ଷିକ, ଋତୁକାଳୀନ କିମ୍ବା ସାପ୍ତାହିକ ଭିତ୍ତିରେ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଆଉ କୌଣସି ପ୍ରକାର ରିହାତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ସ୍କିମ୍‌ ଲାଗୁ ହେବାର ୪ ମାସ ପରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ସମସ୍ତ ରେଳ ମଣ୍ଡଳଗୁଡିକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଜରିଆରେ ରେଳପଥର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସହ ଟ୍ରେନ୍‌ଗୁଡିକରେ ସିଟ୍‌ ପୂରଣ ହେବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସଡ଼କ ପଥ ଏବଂ ଶସ୍ତା ବିମାନ ଭଡ଼ା ଯୋଗୁ ରେଳପଥ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ସାମ୍ନା କରୁଛି ।
ତେବେ ଏହି ସ୍କିମ୍‌ ଆସିବା ପରେ ବି ଚେନ୍ନାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ-ମହୀଶୂର ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ-ମୁମ୍ବାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଶତାବ୍ଦୀ ଟ୍ରେନ ଏବଂ ନ୍ୟୁ ଜଳପାଇଗୁଡି-ହାଓଡା ଶତାବ୍ଦୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ପ୍ରଚଳିତ ରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାରି ରହିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସାବଧାନ ! ଚୀନ୍‌କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଭାରତ – ନିଜର ଆତ୍ମରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବନି ଭାରତୀୟ ସୈନିକ

ବାଲକୋନୀର ପ୍ରେମରୁ ସାତ ଜନମର ସାଥୀ ….ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଏହି ରୋମିଓ-ଜୁଲିଏଟ୍

ଗଙ୍ଗା ନଦୀରୁ ମିଳିଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ମାଛ, ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଘାରିଲା ଏହି ଭୟ

ରିୟାଙ୍କ ଉପରେ ସବୁ ଦୋଷ ଲଦିଲେ ରକୁଲ: କହିଲେ-ମୁଁ କେବେ ଡ୍ରଗ୍ସ ନେଇନି…

ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : କରୋନା ସାଥିରେ ଚାଲିବ ମତଦାନ , ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କରିବେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ପରଲୋକରେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଏସପି ବାଲାସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ, ଶୋକରେ ବୁଡିଲା ସାରା ଦେଶ