PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ୯ ଏବଂ ୧୦ ତାରିଖରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର – ଚାଷୀଙ୍କୁ ବେଶ ସାହାୟକ ହୋଇଛି ଏହି ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା। ଦୁଇ ଦିନ ଭିତରେ ୧୯୬ ବ୍ଲକରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶିରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଏପଟେ ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି। ୭୨ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରବାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଖାସ କରି ୯ ଓ ୧୦ ତାରିଖରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହେବ। ୯ ତାରିଖରେ କଳାହାଣ୍ତି, ବୌଦ୍ଧ, ବଳାଙ୍ଗୀର, ସୋନପୁରରେ ଅତିପ୍ରବଳ ଓ କୋରାପୁଟ, ସମ୍ବଲପୁର ଏଆଂ ନୂଆପଡାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ। ୧୦ ତାରିଖରେ ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, କନ୍ଧମାଳ, ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ବର୍ତମାନ ପାଇଁ ମରୁଡି ଆଶଙ୍କା ଟଳିଲା। ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ପାଇଁ ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବେଶ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୯୬ ବ୍ଲକରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାଷୀ ଏବେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏପଟେ ୯ ତାରିଖ ରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତା ପ୍ରଭାବରେ ସାରା ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ହେବ। କିନ୍ତୁ ୧୪ ପରେ ରାଜ୍ୟରୁ ବର୍ଷା ଉଭାନ ହୋଇଯିବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓୟୁଏଟି ସମେତ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ ତୁରନ୍ତ ଚାଷ କାମ ସରିବାକୁ ପରାର୍ମଶ ଦେଇଛନ୍ତି…

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ବଭାବିକ ଠାରୁ କମ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାରୁ ୧୧ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି ତଳି ମଉଳି ଯାଇଥିଲା। ମରୁଡି ଆଶାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚାଷୀ ମନରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ୧୪ ତାରିଖ ଭିତରେ ସମସ୍ତ ତଳି ରୁଆ ବେଉଷଣା କାମ ସରିବାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଛନ୍ତି । କାରଣ ୧୪ ତାରିଖରେ ୭ ଦିନ ଯାଏ ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ। ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ସବୁ କାମ ସରିବାକୁ କୁହିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ।ଏପରିକି ଓୟୁଏଟି ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପରାର୍ମଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଚାଷୀ ମାନଙ୍କ ତଳି ଏବେ ୪୦ରୁ ୪୫ ଦିନ ହୋଇଗଲାଣି । ତୁରନ୍ତ ଘାସ ବଛନ୍ତୁ, ପ୍ରଥମରେ ମଝିଆଳ ଜମିରେ ରୁଆକାର୍ଯ୍ୟ ସାରନ୍ତୁ, ତପରେ ଖଲୁଆ ଜମିରେ ରୁଆ କାମ ଶେଷ କରନ୍ତୁ, ଅନୁମୋଦିତ କିସମ ଯଥା ସହଭାଗୀ, ଉନ୍ନତ ଲଲାଟ, ଖଣ୍ତଗିରି, ଲଲାଟ, ଏମ.ଟି.ୟୁ ୧୦୧୦ ସିଆର, ଧାନ ୧୦୧, ସତ୍ୟଭାମା କିସମର ଧାନ ରୁଅନ୍ତୁ। ପିଲ ସାର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ , ଫସଫରସ ଏବଂ ପଟାସ ସାର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପରାର୍ମଶ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ।

ଜୁନ ୧ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୬ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୫୭୦ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି। ଯାହା ସ୍ବାଭାବିକ ଠାରୁ ୧୧ପ୍ରତିଶତ କମ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ୧୬ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି।