PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡା- ଛତିଶଗଡକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ଗୁଡାରୀ ଏବଂ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ପୋଲିସର କୁଟ୍ରାଧର ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଚଡାଉ। ମିନିଟ୍ରକ ସହ ୨କ୍ବୁଣ୍ଟାଲ ୪୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ। ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ରାମ ରହିମଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ପଞ୍ଚକୁଲା/ପାନିପତ୍, ୧୭ ।୧ (ଏଜେନ୍ସି): ହରିଆନାର ସିରସା ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୬ ବର୍ଷ ତଳେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଛତ୍ରପତି ନାମକ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ମାମଲାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ଆଜି ଡେରାସଚ୍ଚା ସୌଦା ମୁଖ୍ୟ ଗୁରମିତ ରାମ ରହିମଙ୍କଆଜୀବନ ଜେଲ୍ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଆଉ ୩ ଜଣ ସହଯୋଗୀ ନିର୍ମଳ ସିଂହ, କୁଲଦୀପ ସିଂହ ଓ କିଶନ ଲାଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ମିଳିଛି । ଏଥିସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବିଚାରପତି ଜଗଦୀପ ସିଂହ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ୨୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ରାମରହିମଙ୍କ ଦଣ୍ଡ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଯାଇ ଏହି ଆଜୀବନ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ବିଚାରପତି ତାଙ୍କ ରାୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରାମରହିମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କ ଆଶ୍ରମର ଦୁଇଜଣ ସାଧ୍ୱୀ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଓ ବଳାତ୍କାର ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବରୁ ରାମରହିମଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ଦଣ୍ଡ ହୋଇସାରିଛି । ସାଧ୍ୱୀ ଦ୍ୱୟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଏକ ଚିଠି ସାମ୍ବାଦିକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ନିଜର ଖବରକାଗଜ ‘ ପୂରା ସଚ୍’ରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ କରିଥିଲେ । ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିଆନା ହାଇକୋର୍ଟ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରିବା ଲାଗି ପୁଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ସହ ଧମକ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ସେ ଧମକ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନଇଁନଥିଲେ । ଶେଷରେ ୨୦୦୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୪ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ଼ କରାଯାଇଥିଲା । ରାମ ରହିମଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ତାଙ୍କ ଆଶ୍ରମରେ କାଠକାମ କରୁଥିବା କୁଲଦୀପ ଓ ନିର୍ମଳ ହିଁ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଗୁଳି କରିଥିଲେ । ଯେଉଁ ବନ୍ଧୁକରୁ କୁଲଦୀପ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ ତାର ଲାଇସେନ୍ସ ଡେରା ସଚ୍ଚା ସୌଦାର ମ୍ୟାନେଜର କିଶନ ଲାଲଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଭେମ୍ବର ୨୧ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ପୁଲିସ ୨୦୦୩ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ମାତ୍ର ତଦନ୍ତରେ ସେଭଳି ଆଗେଇ ପାରି ନଥିଲା । ରାମରହିମ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକ ହୋଇଥିବାରୁ ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରି ଛତ୍ରପତିଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିଆନା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୦୬ରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସିବିଆଇକୁ ତଦନ୍ତ ଦାୟତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ବର୍ଷକ ପରେ ୨୦୦୭ ଜୁଲାଇରେ ସିବିଆଇ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲା । ଗରୁମିତ୍ଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଡ୍ରାଇଭର ଖ; ସିଂହ ଏହି ମାମଲାର ମୁଖ୍ୟ ସାକ୍ଷୀ ଥିଲେ । ୨୦୧୮ ମେ’ରେ କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୋଇ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସାମ୍ବାଦିକ ଛତ୍ରପତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଲାଗି ରାମରହିମ ଡେରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ କୋର୍ଟ ରାମରହିମଙ୍କ ସମେତ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡ୍ (ଆଇପିସି)ର ଦଫା ୩୦୨ (ହତ୍ୟା) ଓ ୧୨୦-ଖ (ଅପରାଧ ଷଡଯନ୍ତ୍ର)ରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଆଜିର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ରାମ ରହିମ ସୁନରିଆ ଜେଲ୍ରୁ ଓ ଅନ୍ୟ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅମ୍ବାଲା ଜେଲ୍ରୁ ଭିଡିଓ କନ୍ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ । ଅପରପକ୍ଷରେ ରାମରହିମଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କାରେ ହରିଆନାର ସିରସା, ପଞ୍ଚକୁଲା ଓ ରୋହତକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ସୁରକ୍ଷାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଇଥିଲା । ରୋହତକରେ ସୁନରିଆ ଜେଲ୍, ପଞ୍ଚକୁଲାରେ ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ଓ ସିରସାରେ ଡେରା ସଚ୍ଚା ସୌଦା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏପରିକି ଡ୍ରୋନ୍ ଜରିଆରେ ସମୁଦାୟ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ପୁଲିସ ତୀକ୍ଷଣ ନଜର ରଖିଥିଲା । ସିରସାରେ ସିଆରପିଏଫ୍ର ୨ଟି କଂପାନିର ଯବାନକୁ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ସୂଚନାଥାଉକି, ସାଧ୍ୱୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ୨୦୧୭ ଅଗଷ୍ଟ ୨୫ ତାରିଖରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ରାମରହିମଙ୍କୁ ୨୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସେ ସୁନରିଆ ଜେଲ୍ରେ ସଜା କାଟୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର