ରାମାୟଣ ଏବଂ ଜୀବନ ମନ୍ତ୍ର: ସୁଖୀ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ରାମାୟଣରୁ ଶିଖନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି କଥା …

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଚାଲିଛି ଲକ୍ ଡାଉନ୍। କେବଳ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ରହି ଦୁନିଆରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ପରାସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାମାୟଣ ପୁଣି ଥରେ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ପରିବାର ସହ ଏକାଠି ହୋଇ ରାମାୟଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ରାମାୟଣ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପବିତ୍ର ଗ୍ରନ୍ଥ। ଯେଉଁଥିରେ ଅନୁଶାସନ, ସମ୍ମାନ, କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ମନ୍ଦତାକୁ କିପରି ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ, ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ।

ରାମାୟଣର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏପିସୋଡରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ଶିଖିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମ ଜୀବନରେ ଅନୁସରଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ରାମାୟଣ ଶିଖିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଚାପ ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ।

୧- ନମ୍ରତା ଏବଂ ଅନୁଶାସନ

ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ସମ୍ମାନ କୌଣସି ବି ମଣିଷର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗୁଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଭଗବାନ ରାମ ନିଜ ସୀମା ଏବଂ ଅନୁଶାସନରେ ବଞ୍ଚି ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦାୟିତ୍। ତୁଲାଇଛନ୍ତି। ଆମ ଜୀବନରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କର ଏହି ଦୁଇଟି ଗୁଣ ଗ୍ରହଣ କରି ଆମେ ଜଣେ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବା ।

୨- ଦୟା ଏବଂ ପ୍ରେମ

ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଦୟାଳୁ ଏବଂ ସ୍ନେହଶୀଳ ହେବା ରାମାୟଣ ପରି ଏକ ଉପନ୍ୟାସ ପୁସ୍ତକରୁ ଶିଖାଯାଇପାରିବ । ଭଗବାନ ରାମା ଅନେକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଦୟା ଏବଂ ପ୍ରେମ ଭାବନାରେ ଏକାଠି ରଖିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରେମର ଆତ୍ମାରେ ପୁଅ, ଭାଇ, ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ଜଣେ ରାଜାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ ତୁଲାଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କର ଏହି ଦୁଇଟି ଗୁଣ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ସୁଖ ଏବଂ ସନ୍ତୋଷର ଭାବନା ରହିବ ।

୩- ବିବିଧତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତା

ଯଦି ଆପଣ ଏକତ୍ର ଏବଂ ସାମୂହିକ ଭାବରେ ଜିତିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ ଏକତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବିବିଧତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତା କିପରି ହେବା ଉଚିତ୍ ସେ ବିଷୟରେ ରାମାୟଣ ଏକ ବଡ଼ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ । ରାବଣକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାରେ ଜୀବ ଜନ୍ତୁ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ରାମଙ୍କ ସମେତ ଚାରି ଭାଇଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଚରିତ୍ର ସତ୍ତ୍ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକତା ଥିଲା । ବିବିଧତା ସତ୍ତ୍, ଯଦି ଆମେ ଏକାଠି ଲଢ଼ିବା ଏବଂ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବା, ତେବେ ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହାସଲ ହୁଏ ।

୪- ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ

ବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ସମ୍ପର୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପୁଞ୍ଜି । ପ୍ରଭୁ ରାମ ୧୪ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବନବାସ କାଟି କୈକେଇଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଏସବୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭୁ ରାମ ସମସ୍ତ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ସମାନ ଭାବରେ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ରାମଙ୍କ ସାନଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ୧୪ ବର୍ଷ ଧରି ରାମଙ୍କ ସହିତ ନିର୍ବାସିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଅଯୋଧ୍ୟାଙ୍କ ରାଜ ପାଠକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସବୁ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କର ଦ୍ୱାରକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ।

୫- ସମାନ ଆଚରଣ

ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ପ୍ରତି ସମାନ ମନୋଭାବ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଶିଖାଏ । ପ୍ରଭୁ ରାମ କଦାପି ଭିନ୍ନତା ସହିତ କାହା ସହିତ ଆଚରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜାତି, ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ସ୍ଥିତିକୁ ସମାନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ସମାନତାର ଗୁଣରୁ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଆଷାଢ଼ ମାସ : ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ୧୦ଟି ଜିନିଷ ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନରେ…

କରୋନା ପାଇଁ କଣ୍ଟାକ୍ଟଲେସ୍ ଏଟିଏମ୍ ମେସିନ୍ , ମେସିନ୍ ସ୍ପର୍ଶ ନକରି ବାହାର କରିପାରିବେ କ୍ୟାଶ୍

ପ୍ରତିଦିନ ୭ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ପାଆନ୍ତୁ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନସନ୍

ଲଞ୍ଚ୍ ହେଲା ସାମସଙ୍ଗ ଗାଲାକ୍ସି A31, ଜାଣନ୍ତୁ ଦାମ୍ ଓ ଫିଚର୍ସ

ବିନା ରିଚାର୍ଜରେ କରିପାରିବେ କଲ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏୟାରଟେଲର ଏହି ଖାସ୍ ସର୍ଭିସ୍ ସମ୍ପର୍କରେ

ପ୍ଲେ-ଷ୍ଟୋରରୁ ହଟିଲା Mitron ଆପ୍: ଟିକଟକ୍‌କୁ ଦେଉଥିଲା ଟକ୍କର, ୫୦ ଲକ୍ଷ ୟୁଜର୍ସ କରିଥିଲେ ଡାଉନଲୋଡ୍