PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ପରସ୍ପରକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୩:​‌ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସିଆରପିଏଫ୍ କନଭୟ ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ, ଏହାର ଜବାବରେ ବାଲକୋଟରେ ଜୈଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆତଙ୍କୀ ଆଡ୍ଡାକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଧ୍ବଂସ କରିବା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଥିଲେ। ଏପରିକି ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ପରସ୍ପରକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ବଡ ସଂଘର୍ଷର ବିପଦ ଟଳି ଯାଇଥିଲା। ଏ ବିଷୟରେ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରୟଟର୍ସ ପକ୍ଷରୂ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

source: https://hindi.newsroompost.com

ରୟଟର୍ସର ୫ଟି ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜନ୍ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ସମେତ ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବଡଧରଣର ଯୁଦ୍ଧ ଟଳି ଯାଇଥିଲା। ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଓ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଇସଲାମାବାଦ ଏବଂ ଓ୍ବାଶିଂଟନ ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ସୁତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଏଭଳି ଏକ ସମୟରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଅତି କମରେ ୬ରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରିବାର ଧମକ ଦେଇଥିଲା। ଯବାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ୩ ଗୁଣା ଅଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରିବାର ଧମକ ଦେଇଥିଲା।

source: https://hindi.newsroompost.com

ବାଲକୋଟରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାର ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ ୨୭ ଫେବୃଆରୀରେ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ବିବାଦ ବେଶ୍ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାଇଲଟ ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିଲେ।

source: https://hindi.newsroompost.com

ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଆସିଫ ମୁନୀରଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ। ଡୋଭାଲ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ନିଜର ନୂତନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନରୁ ପଛକୁ ହଟିବ ନାହିଁ। ଡୋଭାଲ ମୁନୀରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଭାରତର ଲଢେଇ ସେହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଗୁଡିକ ସହ ରହିଛି ଯାହା ପାକିସ୍ତାନୀ ମାଟିରେ ଖୁଲମଖୁଲା ଭାବରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି।

source: https://hindi.newsroompost.com

ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତୁରନ୍ତ ଜଣେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନରେ ଭାରତ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିବା ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ୬ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରିବ। ତେବେ ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଯେ କିଏ କାହାକୁ କ’ଣ ଧମକ ଦେଇଥିଲା ଓ ଫୋନ୍ କଲ କିଏ ରିସିଭ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣକ କହିଥିଲେ ସେ ସମୟରେ ଦୁଇଦେଶର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲେ ଓ ଏବେ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି।

source: https://hindi.newsroompost.com

ରୟଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଡୋଭାଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଏନେଇ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ଫୋନ୍ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କିଛି ଉତ୍ତର ଆସିନଥିଲା। ତେବେ  ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଭାରତ ଏହି କଥା ଜାଣିନି ଯେ  ପାକିସ୍ତାନକୁ କୌଣସି ଧମକ ଦିଆଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା, ମୁନୀର କିମ୍ବା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ଏନେଇ କିଛି ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି। ୨୮ ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡୋ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଆଶା କରୁଛି ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଶେ​‌ଷ ହେବ। ଠିକ୍ ସେ ଦିନ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ। ତା ପରଦିନ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର