PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ପରସ୍ପରକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭।୩:​‌ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସିଆରପିଏଫ୍ କନଭୟ ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ, ଏହାର ଜବାବରେ ବାଲକୋଟରେ ଜୈଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆତଙ୍କୀ ଆଡ୍ଡାକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଧ୍ବଂସ କରିବା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଥିଲେ। ଏପରିକି ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ପରସ୍ପରକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ବଡ ସଂଘର୍ଷର ବିପଦ ଟଳି ଯାଇଥିଲା। ଏ ବିଷୟରେ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରୟଟର୍ସ ପକ୍ଷରୂ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

source: https://hindi.newsroompost.com

ରୟଟର୍ସର ୫ଟି ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜନ୍ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ସମେତ ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବଡଧରଣର ଯୁଦ୍ଧ ଟଳି ଯାଇଥିଲା। ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଓ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଇସଲାମାବାଦ ଏବଂ ଓ୍ବାଶିଂଟନ ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ସୁତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଏଭଳି ଏକ ସମୟରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଅତି କମରେ ୬ରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରିବାର ଧମକ ଦେଇଥିଲା। ଯବାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ୩ ଗୁଣା ଅଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରିବାର ଧମକ ଦେଇଥିଲା।

source: https://hindi.newsroompost.com

ବାଲକୋଟରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାର ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ ୨୭ ଫେବୃଆରୀରେ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ବିବାଦ ବେଶ୍ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପାଇଲଟ ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିଲେ।

source: https://hindi.newsroompost.com

ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲ ପାକିସ୍ତାନୀ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସ୍ଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଆସିଫ ମୁନୀରଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ। ଡୋଭାଲ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ଅଭିନନ୍ଦନ ପାକିସ୍ତାନ କବଜାରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ନିଜର ନୂତନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିରୋଧୀ ଅଭିଯାନରୁ ପଛକୁ ହଟିବ ନାହିଁ। ଡୋଭାଲ ମୁନୀରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଭାରତର ଲଢେଇ ସେହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଗୁଡିକ ସହ ରହିଛି ଯାହା ପାକିସ୍ତାନୀ ମାଟିରେ ଖୁଲମଖୁଲା ଭାବରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି।

source: https://hindi.newsroompost.com

ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତୁରନ୍ତ ଜଣେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନରେ ଭାରତ ଚିହ୍ନିତ କରିଥିବା ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକରେ ୬ଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାଡ କରିବ। ତେବେ ସୁତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିନାହିଁ ଯେ କିଏ କାହାକୁ କ’ଣ ଧମକ ଦେଇଥିଲା ଓ ଫୋନ୍ କଲ କିଏ ରିସିଭ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣକ କହିଥିଲେ ସେ ସମୟରେ ଦୁଇଦେଶର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲେ ଓ ଏବେ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି।

source: https://hindi.newsroompost.com

ରୟଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଡୋଭାଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଏନେଇ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ଫୋନ୍ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କିଛି ଉତ୍ତର ଆସିନଥିଲା। ତେବେ  ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଭାରତ ଏହି କଥା ଜାଣିନି ଯେ  ପାକିସ୍ତାନକୁ କୌଣସି ଧମକ ଦିଆଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା, ମୁନୀର କିମ୍ବା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ଏନେଇ କିଛି ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି। ୨୮ ଫେବୃଆରୀରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡୋ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଆଶା କରୁଛି ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଶେ​‌ଷ ହେବ। ଠିକ୍ ସେ ଦିନ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ। ତା ପରଦିନ ଅଭିନନ୍ଦନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର