PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

‘ଅପରେସନ୍ ଜୀନ୍ଦଗି’: ୧୦୦ ଫୁଟର ବୋରଓ୍ବେଲ ଭିତରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ୫ ବର୍ଷର ଶିଶୁ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୪।୪: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଶେରଗଡରେ ୧୦୦ ଫୁଟ୍ ଗଭୀର ଖାତ ମଧ୍ୟକୁ ଖସି ପଡିଥିବା ଜଣେ ବାଳକକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଉଦ୍ଧାର ପରେ ଶିଶୁଟିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଠିକ୍ ଥିବା ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି।  ଗତ  ଶନିବାର ପ୍ରବୀଣ(୫ବର୍ଷ) ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ଥିବା ଏକ ବୋରଓ୍ବେଲ ଖାତ ମଧ୍ୟକୁ ଖସି ପଡିଥିଲା। ଖବର ପାଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ପହଞ୍ଚି ଶିଶୁଟିର ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୯ ଘଣ୍ଟାର ଧରି ଜୀବନ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଲଢେଇ କରି ଶିଶୁଟି ଜୀବିତ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଚି। ଉଦ୍ଧାକାରୀ ଦଳର  ଶନିବାର ରାତି ୧୨ଟା ସମୟରେ  ରାତିରେ ଶିଶୁଟିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ପ୍ରବୀଣଙ୍କ ବାପା-ମା କ୍ଷେତକୁ ଗହମ କାଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ପ୍ରବୀଣଙ୍କୁ ନେଇକି ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ। ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ ଶିଶୁଜଣକ ଏକ ଖୋଲା ବୋରଓ୍ବେଲ ଭିତରକୁ ଖସି ପଡିଥିଲେ। ଘଟଣା ପରେ ପୋଳିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ପହଁଞ୍ଚି ଶିଶୁଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ଲାଗିପଡିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ‘ଅପରେସନ୍ ଜୀନ୍ଦଗି’, ବୋରଓ୍ବେଲ ଭିତରକୁ ପାଇପ୍ ଯୋଗେ  ଅକ୍ସିଜେନ୍ ପଠାଯାଇଥିଲା। ରେସକ୍ୟୁ ଟିମ୍ ବୋରଓ୍ବେଲ ପାଖରେ ଖୋଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇ ପ୍ରବୀଣଙ୍କୁ ପାନୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଘଟଣା ସମୟରେ ପ୍ରବୀଣଙ୍କ ମା ସୂରଜୋ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ବେହୋସ ହୋଇପଡିଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଶ୍ବାସନା ଦେବା ସହ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ଭାଳିଥିଲା। ଶେଷରେ ରଶିର ଝୁଲା ଯୋଗେ ରାତି ୧୨ଟାରେ ପ୍ରବୀଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରବୀଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ୍ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ସେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି।