PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ବୁର୍ଲା ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଶିଲା କରୋନା , ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଦେଉଳି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋପୀନାଥପୁର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ଟି ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢଉ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡ଼ା : କୁମାରୁଣି ନିକଟରେ ବସ୍ ଓଲଟି ୩ ଗୁରୁତର , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ଯାତ୍ରୀ , ସମସ୍ତ ଗୁରୁତର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଭାରତରେ ଏହି ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୨ଟି ଦେଶର ନାଗରିକତ୍ୱ, କିଚେନ୍ ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ ତ ବେଡରୁମ୍ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ…

source:www.naukrinama.com

ଏହି ଗାଁ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ମୌନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତ । ଏହି ଗାଁ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ଗତି କରିଥାଏ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାରେ ରହିଥିବା ଏହି ଗାଁର ନାମ ଲୋଙ୍ଗୱା ଓ ଏହା ଭାରତର ନାଗାଲାଣ୍ଡର ପ୍ରାନ୍ତରେ ସ୍ଥିତ । ଏହି ଗାଁ ଉପରେ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛି । ଏହି ଜନଜାତିର ରାଜାଙ୍କ ନାମ ଅଙ୍ଗ ନଗୋୱାଙ୍ଗ ଓ ତାଙ୍କ ଅଧିନରେ ଲୋଙ୍ଗୱା ସମେତ ସମୁଦାୟ ୭୫ ଗାଁ ଆସିଥାଏ । ଏହି ଗାଁ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ  ରୋଚକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ରେଖା ଗାଁର ମୁଖିଆଙ୍କ ଘର ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିଥାଏ ।

source:http://wahgazab.com

ତାଙ୍କର ଅଧା ଘର ଭାରତରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଧା ମିଆଁମାରରେ ଯାଉଛି । ଏହି ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କ ରୋଷେଇ ମିଆଁମାରରେ ହୁଏ ଏବଂ ରାତିରେ ଭାରତରେ ଶୁଅନ୍ତି । ଏଭଳି ଅନେକ ପରିବାରଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଏହି ଏଜବ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଏହି ଗାଁଟି ଅନ୍ୟ ଗାଁଠୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।

source:www.lokmatnews.in

ଲୋଙ୍ଗୱା ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ୨ଟି ଦେଶର ନାଗରିକତା ରହିଛି ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ଭାରତର ନାଗରିକ ଓ ମିଆଁମାରର ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ । ଗାଁର ମୁଖିଆଙ୍କ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ମିଆଁମାରର ସେନାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଦେଶର ନାଁ ପାଇଁ ତିଳେ ମାତ୍ର ବିବାଦ ଦେଖାଯାଏନାହିଁ । ସମସ୍ତେ ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଗାଁରେ ଅନେକ ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ଆଦିବାସୀମାନେ ସେହି ପରମ୍ପରା ସହିତ ଜଡିତ ରହିଛନ୍ତି ।


source:http://wahgazab.com

ଏଠାର ମୁଖିଆ ଏକାଧିକ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୦ ମଧ୍ୟ ରହିଥିବା ନଜର ଆସିଛି । ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ଯେତେବେଳେ ୨ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଥିଲା ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ରୂପେ ରଖୁଥିଲେ ।  ଏବେ ଏହି ପରମ୍ପରା ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଅନେକ ଖପୁରୀ ଏହି ପୂରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ସ୍ମରଣ କରାଇଥାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର