PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଭାରତରେ ଏହି ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୨ଟି ଦେଶର ନାଗରିକତ୍ୱ, କିଚେନ୍ ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ ତ ବେଡରୁମ୍ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ…

source:www.naukrinama.com

ଏହି ଗାଁ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ମୌନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତ । ଏହି ଗାଁ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ଗତି କରିଥାଏ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାରେ ରହିଥିବା ଏହି ଗାଁର ନାମ ଲୋଙ୍ଗୱା ଓ ଏହା ଭାରତର ନାଗାଲାଣ୍ଡର ପ୍ରାନ୍ତରେ ସ୍ଥିତ । ଏହି ଗାଁ ଉପରେ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛି । ଏହି ଜନଜାତିର ରାଜାଙ୍କ ନାମ ଅଙ୍ଗ ନଗୋୱାଙ୍ଗ ଓ ତାଙ୍କ ଅଧିନରେ ଲୋଙ୍ଗୱା ସମେତ ସମୁଦାୟ ୭୫ ଗାଁ ଆସିଥାଏ । ଏହି ଗାଁ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ  ରୋଚକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ରେଖା ଗାଁର ମୁଖିଆଙ୍କ ଘର ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିଥାଏ ।

source:http://wahgazab.com

ତାଙ୍କର ଅଧା ଘର ଭାରତରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଧା ମିଆଁମାରରେ ଯାଉଛି । ଏହି ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କ ରୋଷେଇ ମିଆଁମାରରେ ହୁଏ ଏବଂ ରାତିରେ ଭାରତରେ ଶୁଅନ୍ତି । ଏଭଳି ଅନେକ ପରିବାରଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଏହି ଏଜବ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଏହି ଗାଁଟି ଅନ୍ୟ ଗାଁଠୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।

source:www.lokmatnews.in

ଲୋଙ୍ଗୱା ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ୨ଟି ଦେଶର ନାଗରିକତା ରହିଛି ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ଭାରତର ନାଗରିକ ଓ ମିଆଁମାରର ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ । ଗାଁର ମୁଖିଆଙ୍କ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ମିଆଁମାରର ସେନାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଦେଶର ନାଁ ପାଇଁ ତିଳେ ମାତ୍ର ବିବାଦ ଦେଖାଯାଏନାହିଁ । ସମସ୍ତେ ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଗାଁରେ ଅନେକ ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ଆଦିବାସୀମାନେ ସେହି ପରମ୍ପରା ସହିତ ଜଡିତ ରହିଛନ୍ତି ।


source:http://wahgazab.com

ଏଠାର ମୁଖିଆ ଏକାଧିକ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୦ ମଧ୍ୟ ରହିଥିବା ନଜର ଆସିଛି । ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ଯେତେବେଳେ ୨ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଥିଲା ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ରୂପେ ରଖୁଥିଲେ ।  ଏବେ ଏହି ପରମ୍ପରା ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଅନେକ ଖପୁରୀ ଏହି ପୂରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ସ୍ମରଣ କରାଇଥାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର