PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩: ଅମିୟ ଓ ଶ୍ରାବଣୀ ଦୌଡ଼ିବେ, ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସାମିଲ ହେବେନି ଦୂତି
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ଭାରତରେ ଏହି ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି ୨ଟି ଦେଶର ନାଗରିକତ୍ୱ, କିଚେନ୍ ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ ତ ବେଡରୁମ୍ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ…

source:www.naukrinama.com

ଏହି ଗାଁ ନାଗାଲାଣ୍ଡର ମୌନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥିତ । ଏହି ଗାଁ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ଗତି କରିଥାଏ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମାରେ ରହିଥିବା ଏହି ଗାଁର ନାମ ଲୋଙ୍ଗୱା ଓ ଏହା ଭାରତର ନାଗାଲାଣ୍ଡର ପ୍ରାନ୍ତରେ ସ୍ଥିତ । ଏହି ଗାଁ ଉପରେ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛି । ଏହି ଜନଜାତିର ରାଜାଙ୍କ ନାମ ଅଙ୍ଗ ନଗୋୱାଙ୍ଗ ଓ ତାଙ୍କ ଅଧିନରେ ଲୋଙ୍ଗୱା ସମେତ ସମୁଦାୟ ୭୫ ଗାଁ ଆସିଥାଏ । ଏହି ଗାଁ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ  ରୋଚକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ରେଖା ଗାଁର ମୁଖିଆଙ୍କ ଘର ଦେଇ ଅତିକ୍ରମ କରିଥାଏ ।

source:http://wahgazab.com

ତାଙ୍କର ଅଧା ଘର ଭାରତରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଧା ମିଆଁମାରରେ ଯାଉଛି । ଏହି ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କ ରୋଷେଇ ମିଆଁମାରରେ ହୁଏ ଏବଂ ରାତିରେ ଭାରତରେ ଶୁଅନ୍ତି । ଏଭଳି ଅନେକ ପରିବାରଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । କେବଳ ଏହି ଏଜବ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଏହି ଗାଁଟି ଅନ୍ୟ ଗାଁଠୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।

source:www.lokmatnews.in

ଲୋଙ୍ଗୱା ଗାଁର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ୨ଟି ଦେଶର ନାଗରିକତା ରହିଛି ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ ଭାରତର ନାଗରିକ ଓ ମିଆଁମାରର ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ । ଗାଁର ମୁଖିଆଙ୍କ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ମିଆଁମାରର ସେନାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଦେଶର ନାଁ ପାଇଁ ତିଳେ ମାତ୍ର ବିବାଦ ଦେଖାଯାଏନାହିଁ । ସମସ୍ତେ ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଗାଁରେ ଅନେକ ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ଆଦିବାସୀମାନେ ସେହି ପରମ୍ପରା ସହିତ ଜଡିତ ରହିଛନ୍ତି ।


source:http://wahgazab.com

ଏଠାର ମୁଖିଆ ଏକାଧିକ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୦ ମଧ୍ୟ ରହିଥିବା ନଜର ଆସିଛି । ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ଯେତେବେଳେ ୨ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେଉଥିଲା ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟି ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ରୂପେ ରଖୁଥିଲେ ।  ଏବେ ଏହି ପରମ୍ପରା ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଅନେକ ଖପୁରୀ ଏହି ପୂରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ସ୍ମରଣ କରାଇଥାଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର