PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଶିଶିର ସରସ ମେଳା: 8 ଦିନରେ 14କୋଟି ବେପାର

ଭୁବନେଶ୍ବର,12।1(ବୁୟରୋ): ବ୍ୟବସାୟରେ ରେକର୍ଡ କଲା ଶିଶିର ସରସ ମେଳା। ଗତବର୍ଷର ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଛି। ମେଳାର ପ୍ରଥମ 8 ଦିନରେ ବ୍ୟବସାୟ 14କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ଟପିଛି। ସବୁଠୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ କରିଛି କେନ୍ଦୁଝରର ପୋଡ଼ା ଚିକେନ ଓ ମଟନ୍ ବିକୁଥିବା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ। ଜାଗୃତି ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ 8 ଦିନରେ 16ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚିକେନ ଓ ମଟନ ପୋଡ଼ା ବିକିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଦେଶର 24ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି ଏଥର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। ଏ ବର୍ଷ ମେଳାରେ 15କୋଟିର ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଓରମାସ୍ ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ବ୍ୟବସାୟ ଲକ୍ଷ୍ୟଠୁ ବି ଟପିଯିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି। ଶୁକ୍ରବାର 8ମ ଦିନ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ମେଳାର ବ୍ୟବସାୟ 14କୋଟି 2ଲକ୍ଷ 79ହଜାର 230 ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଛି। ଆଉ 3 ଦିନରେ ଏହି ପରିମାଣ 16କୋଟି ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ସବୁଠୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ ହୋଇଛି ଓଡ଼ିଆଣୀ ଷ୍ଟଲ୍ରେ। ସେହିପରି ହାଇଦ୍ରାବାଦୀ ବିରିୟାନି ବିକ୍ରିରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି ଅମ୍ବିକା ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ। ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ବ୍ୟବସାୟ 8 ଦିନରେ 9ଲକ୍ଷ 31ହଜାର 689 ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଓଡ଼ିଶା ଖାଦ୍ୟର ଚାହିଦା ବେଶ ଅଧିକ ରହିଛି। ଓଡ଼ିଆଣୀ ଷ୍ଟଲ୍ ବ୍ୟତୀତ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଝୋଟ ତିଆରି ପୋଷାକ, କଲମକାରୀ, ଟସର, କାଶ୍ମୀର ପୋଷାକ ପ୍ରତି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦା ଅଧିକ ରହିଛି। ଆଜି ମେଳାର ନବମ ଦିନରେ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ଅନନ୍ୟା ଶ୍ରୀତମ ନନ୍ଦଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତ। ଗ୍ରାମୀଣ ଉତ୍ପାଦ କିଣିବା ସହ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରୋତା ଅନନ୍ୟାଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ।