CAA ନେଇ ମୁସଲିମ୍‌ଙ୍କ ସବୁ ସନ୍ଦେହ ଦୂର କରିବ RSS, ଏମିତି ରହିଛି ପ୍ଲାନିଂ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧: ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ୍ (ସିଏଏ)କୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ହେଉଥିବା ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ଏବ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଙ୍ଘ(ଆରଏସଏସ) ମୁସଲମାନଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବ । ଆରଏସଏସ୍ ଗୋଟେ ପଟେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା କମାଇବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ନିଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ନେବ । ଏଥିପାଇଁ ସଙ୍ଘ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁସଲିମ୍ ମଞ୍ଚକୁ ଖାସ୍ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁସଲିମ୍ ମଞ୍ଚ ସାରା ଦେଶର ଉଲେମାଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବ । ଏଥିପାଇଁ ୧୬ ଜାନୟାରୀରେ ଦିଲ୍ଲୀର କନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ୍ କ୍ଲବରେ ଉଲେମା ମିଟିଂ ଡକାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ସାରା ଦେଶର ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଉଲେମା ଓ ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଛି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁସଲିମ୍ ମଞ୍ଚର ଜଣେ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ୍ ଏବଂ ଏଥିରେ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧା ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ମୁଦ୍ଦା ଉପରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା କ୍ରୋଧ ଓ ଭ୍ରମ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେବ । ମୁସଲିମ୍ ମଞ୍ଚର ମାନିବା ଅନୁସାରେ ସାରା ଦେଶରେ ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି ଯେ ଆଗକୁ ଏହି ଆଇନ ନେଇ ନାଗରିକତାର ପ୍ରମାଣ ମଗାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ମୁଦ୍ଦା ଉପରେ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇ ସନ୍ଦେହ ଦୂର କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁସଲିମ୍ ମଞ୍ଚର ପ୍ରବକ୍ତା ନଫିସ୍ ହୁସେନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଜମାତ ଉଲେମା ହିନ୍ଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁହେବ କାସମୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହେଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦେବବନ୍ଦ, ଅହଲେ ହଦିସ, ବରେଲି ସରିଫ ଓ ନିଜାମୁଦ୍ଦିମ୍ ଦରଗାହ ଭଳି ଧାର୍ମିକ ସଂସ୍ଥାର ଧର୍ମଗୁରୁଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜାମିୟା ମିଲିୟା ଏସ୍ଲାମିୟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଛି ଯେଉଁଠୁ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ହୁସେନଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ଆୟୋଜନ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ହେବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପ୍ରେମିକ-ପ୍ରେମିକା : ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟାର ମା’ ସହ ବରର ବାପା ହୋଇଥିଲେ ଫେରାର, ଏବେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ସ୍ବାମୀ

୧୩୨କୁ ଟପିଲା କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା:୧୭ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଭାଇରସ, ୬୦୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ୍

ନାସିକ: କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨୦ ମୃତ

୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ବେକାର ହୋଇଯିବ ଡାକଘର ସଞ୍ଚୟ ଖାତାର ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ