PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁଲିସର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ନିୟୋଜିତ ହେବେ ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ଫୋର୍ସ, ୧୦୦ ଅଫିସର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତା ୧୩ ରେ ପଡୁଛି ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା । ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପଡୁଥିବାରୁ ଏଥର ରଥଯାତ୍ରା ପୁଲିସ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପଡିଛି । ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମାପନ କରିବାକୁ କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରଥଯାତ୍ରାର ସୁରକ୍ଷାରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୁଲିସ ଓ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପୁଲିସ ନିୟୋଜିତ ରହିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ପୁଲିସ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ଡିସିପି ଅନୁପ ସାହୁ, ଡିସିପି (ମୁଖ୍ୟାଳୟ) ପଦ୍ମିନୀ ସାହୁ, ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟବୋର୍ଡର ସଭାପତି ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅରୁଣ ବେହେରା, ମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ ସାହୁ ଓ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ସମସ୍ତ ନିୟୋଗର ସେବାୟତ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ଦିନ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ରଥକୁ ଗୋଟଏି ଦନିରେ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସହ ସେବାୟତ ନିୟୋଗଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଥିଲେ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ପ୍ରଚଳିତ ନୀତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରଥଦାଣ୍ଡକୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋକ୍‌ ଲଗାଯବି । ବଢ଼େଇବାଙ୍କ ଛକରୁ ମାଉସୀମା’ ମନ୍ଦିର ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ ସଲି୍‌ କରାଯବି । ବଭିନି୍ନ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ବରଷ୍ଠି ଅଫସିରଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯବି । ଗହଳି ଭିତରେ ସାଦା ପୋଷାକରେ ପୁଲିସ୍‌ ପଇଁତରା ମାରିବେ । ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ୨୦ ଜଣ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ ରାସ୍ତା ଜଗିବେ । ଏହାସହ ରଥକୁ ଏକା ଦନିରେ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସମସ୍ତ ସେବାୟତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଏକାନ୍ତ କାମ୍ୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ରଥଯାତ୍ରା ବେଳେ ରଥରୋଡରେ ଆମିଷ ବିକ୍ରିକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ରଥଦାଣ୍ଡରୁ ଉଠା ଦୋକାନୀ ଉଠାଇବା, ରାସ୍ତା ଉପରେ ଅତକ୍ରିମ କରୁଥିବା ତାର ଗୁଡକି ହଟାଇବା ଓ ରାସ୍ତା ଉପରୁ ଗଛ ଡାଳ କାଟବିା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏଥିସହତି ରଥ ଟଣା ସମୟରେ ବଦିୁ୍ୟତ କାଟ କରାଯବିାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ବୈଠକରେ ରଥଯାତ୍ରାର ସମୟ ନିର୍ଘଣ୍ଟ କରାଯିବ ବୋଲି କମିଶନର ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି । ରଥଟଣା ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ବିଏମ୍‌ସି, ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ, କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ, ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌, ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏହାର ତଦାରଖ କରିବେ ।