ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପୁଲିସର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ନିୟୋଜିତ ହେବେ ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ୍ ଫୋର୍ସ, ୧୦୦ ଅଫିସର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଆସନ୍ତା ୧୩ ରେ ପଡୁଛି ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା । ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପଡୁଥିବାରୁ ଏଥର ରଥଯାତ୍ରା ପୁଲିସ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପଡିଛି । ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମାପନ କରିବାକୁ କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସମନ୍ୱୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ରଥଯାତ୍ରାର ସୁରକ୍ଷାରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୁଲିସ ଓ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପୁଲିସ ନିୟୋଜିତ ରହିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ପୁଲିସ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ଡିସିପି ଅନୁପ ସାହୁ, ଡିସିପି (ମୁଖ୍ୟାଳୟ) ପଦ୍ମିନୀ ସାହୁ, ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟବୋର୍ଡର ସଭାପତି ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅରୁଣ ବେହେରା, ମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ ସାହୁ ଓ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ସମସ୍ତ ନିୟୋଗର ସେବାୟତ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ଦିନ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ରଥକୁ ଗୋଟଏି ଦନିରେ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସହ ସେବାୟତ ନିୟୋଗଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଥିଲେ । ଏଥିନିମନ୍ତେ ପ୍ରଚଳିତ ନୀତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରଥଦାଣ୍ଡକୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋକ୍‌ ଲଗାଯବି । ବଢ଼େଇବାଙ୍କ ଛକରୁ ମାଉସୀମା’ ମନ୍ଦିର ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ ସଲି୍‌ କରାଯବି । ବଭିନି୍ନ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ବରଷ୍ଠି ଅଫସିରଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯବି । ଗହଳି ଭିତରେ ସାଦା ପୋଷାକରେ ପୁଲିସ୍‌ ପଇଁତରା ମାରିବେ । ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ୨୦ ଜଣ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ପୁଲିସ ରାସ୍ତା ଜଗିବେ । ଏହାସହ ରଥକୁ ଏକା ଦନିରେ ମାଉସୀମା ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସମସ୍ତ ସେବାୟତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଏକାନ୍ତ କାମ୍ୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ରଥଯାତ୍ରା ବେଳେ ରଥରୋଡରେ ଆମିଷ ବିକ୍ରିକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ରଥଦାଣ୍ଡରୁ ଉଠା ଦୋକାନୀ ଉଠାଇବା, ରାସ୍ତା ଉପରେ ଅତକ୍ରିମ କରୁଥିବା ତାର ଗୁଡକି ହଟାଇବା ଓ ରାସ୍ତା ଉପରୁ ଗଛ ଡାଳ କାଟବିା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏଥିସହତି ରଥ ଟଣା ସମୟରେ ବଦିୁ୍ୟତ କାଟ କରାଯବିାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ବୈଠକରେ ରଥଯାତ୍ରାର ସମୟ ନିର୍ଘଣ୍ଟ କରାଯିବ ବୋଲି କମିଶନର ଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି । ରଥଟଣା ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ବିଏମ୍‌ସି, ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ, କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ, ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌, ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏହାର ତଦାରଖ କରିବେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୨ ମୁଣ୍ଡ: ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୩୦କୁ ବୃଦ୍ଧି

୨୪ଘଣ୍ଟା ଆଉ ୫୫୦ ନୂଆ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ୍, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ହଜାର ୭୮୯କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜ

ରାଜ୍ୟରେ ବାକି ପଡ଼ିଛି ୩୯୩୬ କୋଟିର ଜଳ କର

ବଦଳିଲା ୨ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍‌ର ଚଳାଚଳ ସମୟ: ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ହାଓଡା-ସିକନ୍ଦରାବାଦ, ବିଶାଖାପାଟଣା-ବିଜୟୱାଡା ଚାଲିବ

ଟ୍ୱିନ୍‌ ସିଟି ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ରେ ଲେନ୍‌ ଡ୍ରାଇଭିଂ: ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧରିବ ସିସିଟିଭି ଓ ଇଣ୍ଟରସେପ୍ଟର, ଘରରକୁ ପଠାଯିବ ଇ-ଚାଲାଣ