PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ, ପାଣିରେ ବୁଡି ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶା ଅନଲକ୍‌ ହେବା ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେଉଛି ଗୁଜବ, ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଲେ SRC- ଏଭଳି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି ହୋଇନି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୩୩୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୬ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗଣପର୍ବ ରଜ ଅବସରରେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ଓ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିବ ମଲ୍, ବଜାର ଏବଂ ଦୋକାନ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଇଲରେ ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଜ ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ଆରମ୍ଭ କଲା ‘ପିଠା ଅନ୍‌ ହ୍ୱିଲ୍‌’, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ଓ କଟକରେ ମିଳିବ ପିଠା
  • ||
  • ବଅଁରପାଳ : ସୁନାର ସଂସାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଲା କରୋନା, ଆଗପଛ ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ପୁଅ-ବୋହୂ ଓ ମା, ଅନାଥ ହୋଇଗଲା ୧୪ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କନ୍ୟା ଚୋରି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ପହିଲି ରଜ, ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁଠି ଜମୁଛି ପିଠାପଣାର ଆସର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ, ଆହୁରି ଦୁଇଦିନ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୀବରଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମନା
  • ||

SBI ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଉଛି ଏହି ନୂଆ ସର୍ଭିସ୍, ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ

source:inc42.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୩/୯: ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନୂଆ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବ । ନୂଆ ସୁବିଧା ଅନୁସାରେ ଏସବିଆଇର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ମିଳିବ । ତାହା ପୁଣି ମାଗଣାରେ । ଏସବିଆଇ କାର୍ଡ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରୂପେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଆଣିବ । ଋପେ(RuPay) କୁ ଭାରତୀୟ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ପୈଠ ନିଗମ ଡେଭଲପ୍ କରିଛି । ଏହା ଏକ ବିକଶିତ ପୈଠ ଗେଟୱେ ପ୍ରଣାଳୀ ଯାହା UPI, IMPS ଓ BHIM ଆପ୍ ଭଳି ପୈଠ ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ କରାଏ ।  RuPay ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଡେବିଟ୍ ଓ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପୈଠ ପ୍ରଣାଳୀ ।

ଏହି ଦେଶରେ ମାନ୍ୟ ଏହି କାର୍ଡ
ଏବେ ରୂପେ କାର୍ଡ ସିଙ୍ଗାପୁର, ଭୁଟାନରେ ମାନ୍ଯ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହାକୁ ନିକଟରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଅମିରାତରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ରୂପେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ କାର୍ଡ୍ସ ୫ ଭେରିୟଣ୍ଟରେ ଜାରି କରାଯାଉଛି । ରୂପେ କ୍ଲାସିକାଲ୍ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ, ରୂପେ କ୍ଲାସିକ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ, ରୂପେ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ଡବିଟ୍ କାର୍ଡ, ରୂପେ ପ୍ଲାଟିନମ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଓ ରୂପେ ସେଲେକ୍ଟ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୂପେ ସେଲେକ୍ଟ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉଛି ।

କଣ ଏହି RuPay କାର୍ଡ
ରୂପେ ଶବ୍ଦଟି ୨ଟି ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦକୁ ଏକାଠି କରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏବେ ଯେଉଁ ଭିସା ଓ ମାଷ୍ଟରକାର୍ଡ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ଆମେ ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାର ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ବିଦେଶୀ । ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଆମକୁ ଫିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ବିଦେଶ ଉପରେ ଡିପେଣ୍ଡ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଯଦିଓ ଭାରତ ପାଖରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଟେକନିକ୍ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି । ଏଥିପାଇଁ ରୂପେ କାର୍ଡ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅନ୍ଯ କାର୍ଡ ତୁଳନାରେ ଶସ୍ତା । ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ ରକମ ମଧ୍ଯ ଏହି ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ମିଳିବ ।

୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ ଫ୍ରି
ରୂପେ କାର୍ଡ ଧାରକଙ୍କ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ କିମ୍ବା ସ୍ଥାୟୀ ବିକଳାଙ୍ଗ ହେଲେ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ୍ ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ ଦିଆଯାଏ । ଏହି ପଲିସି ଅନୁସାରେ ରୂପେ କ୍ଲାସିକ୍ କାର୍ଡ ହୋଲ୍ଡର୍ସଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ, ପ୍ଲାଟିନମ୍ କାର୍ଡ ହୋଲ୍ଡର୍ସଙ୍କୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଅହାକର ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ ମିଳିବ । ଏହା ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟାଲ୍ ଇନସ୍ଯୁରାନ୍ସ । ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ମୃ୍ତ୍ୟୁ ହୁଏ ତେବେ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧ରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ନର୍ମାଲ୍ ଡେଥ୍ ସ୍ଥିତିରେ ଏହି ପଲିସିର କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିବନି ।