PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ପୁଟିନଙ୍କ ଯେସାକୁ ତେସା ନୀତି: ମିସାଇଲ ଚୁକ୍ତିରୁ ରୁଷ ବି ଓହରିଲା

source:news.sky.com

ମସ୍କୋ,୨ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଇଣ୍ଟରମିଡିଏଟ ରେଞ୍ଜ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଫୋର୍ସେସ(ଆଇଏନଏଫ) ଟ୍ରିଟିରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଆମେରିକା ଓହରିଯିବା ପରେ ଶନିବାର ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେଇ ଲାଭରୋଭ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେଇ ସୋଇଗୁଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି କି ଆମେରିକା ଏହି ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରିଯାଇଥିବାରୁ ରୁଷ ବି ଏହାକୁ ଆଉ ମାନିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଟି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରତି ରୁଷ ଯେସାକୁ ତେସା ନୀତି ଆପଣାଇବ । ରୁଷ ଏବେ କାଲିବର କ୍ରୁଜ ମିସାଇଲର ସ୍ଥଳସେନା ସଂସ୍କରଣ ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ମାଡ଼ କରାଯାଇପାରୁଥିବା ଏକ ନୂଆ ହାଇପରସୋନିକ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ ନିର୍ମାଣ କରିବ ।
ଆମେରିକା ଓ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଇଏନଏଫ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ଦେଶ ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ୫୦୦ରୁ ୫୫୦୦ କିମି ଦୂରତା ଯାଏଁ ମାଡ଼ କରିପାରୁଥିବା ମିସାଇଲ ବିକଶିତ କିମ୍ବା ମୁତୟନ କରିବେ ନାହିଁ । ରୁଷ ଯେଉଁ କାଲିବର ମିସାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତାହାକୁ ଏବେ ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜରୁ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଉଛି । ଏହା ୧୫୦୦ କିମି ଦୂରତା ଯାଏଁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରିବ । ଦୁଇ ଦେଶ ୟୁରୋପରେ ସାମରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଏଡାଇବାକୁ ଏଭଳି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । କାରଣ ଆମେରିକା ଆଶଙ୍କା କରୁଥିଲା କି ରୁଷ ଏଭଳି ମିସାଇଲକୁ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ସେଠାରେ ମୁତୟନ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରେ ।
ତେବେ ଆମେରିକାର ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି କି ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ରୁଷ ଏହି ଚୁକ୍ତିର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଆସୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଗମ୍ଭୀର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ତେଣୁ ଆମେରିକା ଆଉ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସିଏ ବି ନୂଆ ଧରଣର ମିସାଇଲ ବିକଶିତ କରିବ । ତେବେ ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ଏ ପ୍ରକାର ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଏବେ ବିଶ୍ୱରେ ପୁଣି ଥରେ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର