PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ପୁଟିନଙ୍କ ଯେସାକୁ ତେସା ନୀତି: ମିସାଇଲ ଚୁକ୍ତିରୁ ରୁଷ ବି ଓହରିଲା

source:news.sky.com

ମସ୍କୋ,୨ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଇଣ୍ଟରମିଡିଏଟ ରେଞ୍ଜ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଫୋର୍ସେସ(ଆଇଏନଏଫ) ଟ୍ରିଟିରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଆମେରିକା ଓହରିଯିବା ପରେ ଶନିବାର ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଓହରିଯିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେଇ ଲାଭରୋଭ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଗେଇ ସୋଇଗୁଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି କି ଆମେରିକା ଏହି ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରିଯାଇଥିବାରୁ ରୁଷ ବି ଏହାକୁ ଆଉ ମାନିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଟି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରତି ରୁଷ ଯେସାକୁ ତେସା ନୀତି ଆପଣାଇବ । ରୁଷ ଏବେ କାଲିବର କ୍ରୁଜ ମିସାଇଲର ସ୍ଥଳସେନା ସଂସ୍କରଣ ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ମାଡ଼ କରାଯାଇପାରୁଥିବା ଏକ ନୂଆ ହାଇପରସୋନିକ୍‌ କ୍ରୁଜ୍‌ ମିସାଇଲ ନିର୍ମାଣ କରିବ ।
ଆମେରିକା ଓ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଇଏନଏଫ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ଦେଶ ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ୫୦୦ରୁ ୫୫୦୦ କିମି ଦୂରତା ଯାଏଁ ମାଡ଼ କରିପାରୁଥିବା ମିସାଇଲ ବିକଶିତ କିମ୍ବା ମୁତୟନ କରିବେ ନାହିଁ । ରୁଷ ଯେଉଁ କାଲିବର ମିସାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତାହାକୁ ଏବେ ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜରୁ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଉଛି । ଏହା ୧୫୦୦ କିମି ଦୂରତା ଯାଏଁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରିବ । ଦୁଇ ଦେଶ ୟୁରୋପରେ ସାମରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଏଡାଇବାକୁ ଏଭଳି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ । କାରଣ ଆମେରିକା ଆଶଙ୍କା କରୁଥିଲା କି ରୁଷ ଏଭଳି ମିସାଇଲକୁ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ସେଠାରେ ମୁତୟନ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରେ ।
ତେବେ ଆମେରିକାର ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି କି ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ରୁଷ ଏହି ଚୁକ୍ତିର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଆସୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଗମ୍ଭୀର ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ତେଣୁ ଆମେରିକା ଆଉ ଚୁପ୍‌ ହୋଇ ବସିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସିଏ ବି ନୂଆ ଧରଣର ମିସାଇଲ ବିକଶିତ କରିବ । ତେବେ ଦୁଇ ଦେଶଙ୍କ ଏ ପ୍ରକାର ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଏବେ ବିଶ୍ୱରେ ପୁଣି ଥରେ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।