PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର, କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଗଷ୍ଟରେ ବି ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ପୁଣି ଘନେଇଲା ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା, ୧୫ ଦିନରେ ଉପକୂଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉଭେଇ ଯିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି : ବାଇକ୍‌ର କିସ୍ତି ଟଙ୍କା ବାନ୍ଧି ଘରକୁ ଫେରୁଥିଲେ ଧକ୍କା ଦେଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ୍, ଆଖି ବୁଜିଲେ ମାମୁଁ-ଭଣଜା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲା ପ୍ଲାଣ୍ଟସାଇଡ୍ ଥାନା ଗୋପବନ୍ଧୁ ପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୩ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲା ଜନ୍ମକଲା ମାଆ, ବାପାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ନାବାଳିକା
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚାରିଛକଠାରୁ ମଲମଣ୍ଡା ବୌଦ୍ଧବିହାର ଗନିଆଁପାଲି ରାସ୍ତା ମରାମତି ପାଇଁ ଶୁଣିଲାନି ପ୍ରଶାସନ, ଧାନ ରୋଇ ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ଶାବର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ବାହାର ଭୋଗ ମନା, କଟକଣାରେ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୨୯ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଖୋଲିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସବୁ ମନ୍ଦିର, ଦିଅଁଙ୍କ ନିକଟରେ ଭୋଗ କରିପାରିବେନି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୦୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଆଉ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନର ଅପେକ୍ଷା : ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ହେବ ପଞ୍ଜୀକୃତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ମିଳିବ ପ୍ରଥମେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୮ : କରୋନା ଭାଇରସ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏପଟେଲୋକମାନେ ଏହାର ଟିକା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୨୧ ରୁ ଅଧିକ ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍‌ ଚାଲିଛି । ଟିକା ବିକାଶିତ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରୁଷ ଏବେ ଆଗରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରୁଷ ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକାକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବ। ରୁଷର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ହେବ। ରୁଷରେ କରୋନା ଟିକା ବିକଶିତ କରିବାର କାମ ଗମଲେୟା ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଅଛି । ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଖାଇଲ୍ ମୁରାଶ୍କୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ସ୍ପେଟନିକ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଗମଲେୟା ଜାତୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଗିଣ୍ଟେସବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଡେନୋ ଭାଇରସ ଆଧାରରେ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ, ସେପରି କୌଣସି ଚିନ୍ତା ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଟିକା ଦେବା ପରେ ଏଭଳି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି ଯେ, ଏହି ଟୀକା ସଠିକ୍‌ ଦିଗରେ କାମ କରୁଛି। ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ଗିଣ୍ଟେସବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦେଇସାରିବା ପରେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବରେ ଜ୍ୱରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଟିକା ହେତୁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏକ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦ୍ବାରା ଜ୍ୱର ଆସିଥାଏ। କିନ୍ତୁ  ସେମାନଙ୍କୁପାରାସିଟାମୋଲ ଦେଇ ସହଜରେ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଗମଲେୟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର ଗିଣ୍ଟେସବର୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗବେଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଖାଇଲ୍ ମୁରାଶକୋ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ସହ ଲଢ଼ୁଥିବା ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଇପାରିବ। ତେବେ ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ରୁଷର କରୋନା ଟିକା ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି କାରଣ ରୁଷ ପରୀକ୍ଷଣର ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ।