PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଋଷ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୨: ଋଷର କମ୍ପାନୀ କ୍ଲାସିନକୋଭ ଏବେ ବିଶ୍ବରେ ଘାତକ ଏକେ-୪୭ ତିଆରି କରିବାରେ ବେଶ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇପାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ଖୁବ୍ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାର ପ୍ରଥମ ଝଲକ ଆବୁଧାବୀରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥର ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ ହେଲା ଏହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଡ୍ରୋନ୍। କମ୍ପାନୀ ନିଜର ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡ୍ରୋନକୁ ନେଇ ଖୁବ୍ ଉତ୍ସାହିତ। ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡ୍ରୋନ୍ କାମିକାଜୋ ଅର୍ଥାତ କୁବ-ବ୍ଲାର ବିଶେଷ୍ବତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ।

source: https://www.independent.co.uk

 ୪ ଫୁଟର ଏହି ଡ୍ରୋନର ଗତି ୧୨୮.୭ କିଲୋମିଟର  ଓ ଏହା ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡାଣ ଭରିବାରେ ସକ୍ଷମ। ଏହି ଡ୍ରୋନରେ ୨.୯ କିଲୋଗ୍ରାମର ବିସ୍ଫୋରକ ରଖାଯାଇପାରେ। ନିଜର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଁଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏହାର କ୍ଷମତା ଅନ୍ୟ କମର୍ସିଆଲ ଡ୍ରୋନ ତୁଳନାରେ ଖୁବ୍ ଅଧିକ।ଏହି ଡ୍ରୋନ ରିମୋଟ୍ କନଟ୍ରୋଲ ଜରିଆରେ ଚାଲିଥାଏ ଓ ୬୪ କି.ମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ। ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡ୍ରୋନର ବିଶେଷ୍ବତ ହେଉଛି ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କ୍ଷମତା ଖୁବ୍ ପ୍ରଖର। ଗାଇଡେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ବେଳେ ଡ୍ରୋନ ଦ୍ବାରା ଫଟୋ ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବ।