ଶେଷ ପ୍ରଚାରରେ ନବୀନଙ୍କୁ ଶାହଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ, ଓଡ଼ିଆ କହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ ।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ସାରା ଦେଶବାସୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି । କେବଳ ମୋଦିଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବନାଇଲେ ହେବ ନାହିଁ, ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେପିକୁ ଜିତାଇ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ କହୁଥିବା ଓ ବୁଝୁଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଇ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀ ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଉପାଡ଼ି ଫିଙ୍ଗିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ କହିଛନ୍ତି । ଶେଷ ପ୍ରଚାରରେ ଯେତିକି ହମଲା ସେତିକି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବି ଦେଇଛନ୍ତି ଶାହ । ବିଜେଡି ସରକାରକୁ କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ା କରାଇ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଶାସନ ଡୋରି ଧରିଲେ, ଚିଟଫଣ୍ଡ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଇବୁ । ଏମିତି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଛନ୍ତି ଶାହ । ଖଣି ଲୁଟେରା ମଧ୍ୟ ଜେଲ ଯିବେ । ଚିଟଫଣ୍ଡ ଜମାକାରୀ ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ । ଏ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ସହ ଶାହ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରତି ପରିବାରରୁ ଜଣକୁ ଚାକିରି ଯୋଗାଇବାର କାମ କରିବ ବିଜେପି ସରକାର ।

ମୟୂରଭଞ୍ଜର ମୋରଡ଼ା ଓ ଯାଜପୁରର ଡୁବୁରୀଠାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟଭିକ୍ଷା କରି ଶାହ କହିଲେ, ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିଜେଡି ସରକାର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଘୋଟାଲାରେ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପୃକ୍ତ । ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେପି ସରକାର ଆସିଲେ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ବିଜେଡି ସରକାରର ଅସଲ ମୁଖା ଖୋଲାଯିବ । ଏଠି ନବୀନ ବାବୁଙ୍କ ପଛରେ ଥାଇ ବାବୁମାନେ ସରକାର ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଜାଣି ନଥିବା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ୧୯ବର୍ଷ ଶାସନ କରିବାକୁ ଦେଇ ଓଡ଼ିିଶାବାସୀ କ’ଣ ପାଇଲେ ? ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀ ଏ ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଉପାଡ଼ି ଫିଙ୍ଗି ଦେବାକୁ ଶାହ ଭୋଟରମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ ।

ମୋରଡାରେ ଶାହ କହିଲେ, କେବଳ ମୋଦିଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ହେବନାହିଁ, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରରେ ଲିପ୍ତ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସରକାରକୁ ବଦଳାଇ ବିଜେପି ସରକାରକୁ ଏଠି ଆଣିବାକୁ ହେବ । ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ କହୁଥିବା ଓ ବୁଝୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ । ଏକୁଟିଆ ମୋଦିଜୀ ଓଡିଶାର ବିକାଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ମଜବୁତ ନେତୃତ୍ୱ ଦରକାର । ତେଣୁ ଭୋଟରମାନେ ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ସରକାର ଆଣନ୍ତୁ ।ଡୁବୁରୀରେ ଶାହ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ, ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାର ଆସିଲେ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିନା ସୁଧରେ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । କୃଷକଙ୍କୁ ମାସକୁ ୩ ହଜାର ପେନସନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ସିଂଚାଇ ଯୋଜନାରେ ଚାଷୀର ଜମିରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚିବ । କେଜିରୁ ପିଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷା ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ । ୨ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ପଦବୀ ପୂରଣ ହେବ । ୧ ପ୍ରତିଶତ ଋଣରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ମିଳିବ । ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଜମି ପଟ୍ଟା ଦିଆଯିବ । ୩ ମାସ ଭିତରେ ଜଙ୍ଗଲ ଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଏମଏସପିରେ ଖରିଦ କରାଯିବ ବୋଲି ଶାହ କହିଥିଲେ ।

ଭୋଟଭିକ୍ଷା କରି ଶାହ କହିଲେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଖଣି ଖାଦାନରୁ ଅର୍ଥ ଆଦାୟ କରି ଆଦିବାସୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଦେଉଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ବିଜେଡି ନେତା ଓ ବିଧାୟକ ଏହି ଟଙ୍କାକୁ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଥିବା ଶାହା କମିଶନ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ପାନୀୟ ଜଳ ନାହିଁ, ଔଷଧ ନାହିଁ, ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି, ରାସ୍ତା ନାହିଁ, ବିଜୁଳି ନାହିଁ ହେଲେ ନବୀନ ବାବୁ କିଛି ବୁଝି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କ କଥା ବୁଝି ପାରୁନଥିବା ନବୀନ ସରକାର ଓଡ଼ିଶାରୁ ହଟିବା ଦରକାର । ଦୁଇଟି ଯାକ ଭୋଟ ସମାବେଶରେ ଦଳୀୟ ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟଭିକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ପ୍ରବଳ ଖରା ସତ୍ତେ୍ୱ ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ସମାବେଶରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


୩୦ ବିସ୍ଥାପିତ ପାକ୍‌ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଭାରତର ନାଗରିକତା ପ୍ରଦାନ କଲେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର

ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କ ନୂଆ ଠିକଣା ଝାରପଡ଼ା ଜେଲ, ଗିରଫ ପରେ ଚାକିରିରୁ ନିଲମ୍ବନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ଟିକେଟ୍: ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ହେଲେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ, ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ

ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ କଲେଜ

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ଉତ୍କଳକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ କଲେ ଅନୁରୋଧ

ମମତାଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା: ଦକ୍ଷିଣ କୁଚବିହାର ବିଧାୟକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା, ବିଜେପିରେ ମିଶିବାକୁ ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମିହିର