PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ସହିଦନଗର ଥାନାରେ ଗୁଣ୍ଡାରାଜ: ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ପ୍ରକାଶ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସହିଦନଗର ଥାନାରେ ପୁଲିସକୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଓ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରକାଶ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରିଛି । ୬ଦିନ ହେବ ସେ ଫେରାର ଥିଲେ । ଶନିବାର ସକାଳେ ପ୍ରକାଶ ଥାନାରେ ଆତ୍ମସର୍ମପଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ହେଲେ ତା’ ପୂର୍ବରୁ ଡିସିପିଙ୍କ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ପୁଲିସ୍‌ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦଫା ୪୫୧ (ଅନଧିକାର ଗୃହପ୍ରବେଶ), ୧୪୭ (ଦଙ୍ଗା), ୨୯୪ (ଅଶ୍ଳୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଗାନ), ୩୩୬ (ଜୀବନ କମ୍ବିା ବ୍ୟକ୍ତଗିତ ନରିାପତ୍ତାକୁ ବପିଦରେ ପକାଇବା), ୩୩୨ (ସରକାରୀ ଅଧକିାରୀଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ବାଧା ଦେବା), ୩୩୩ (କର୍ତ୍ତବ୍ୟରତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଆଘାତ ଦେବା), ୩୦୭ (ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ), ୪୨୭ (ଲୋକସାନି), ୧୪୯ (ଅପରାଧ ପାଇଁ ବେଆଇନ ଜନ ସମାବେଶ) ଓ ପିଡିପିପି ଆକ୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଝାରପଡ଼ା ଜେଲ୍‌ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ସହିଦନଗର ଥାନାରେ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ଡସିପିି ଅନୁପ ସାହୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ସଂପକ୍ତୃ ଅଭଯିୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ଲାଗି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ଗଠନ କରିଥିଲେ । କମଶିନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଥିବା କିଛି ପୁରୁଣା ଅଫସି୍‌ରଙ୍କୁ ଦାୟିତି୍ୱ ଦେଇଥିଲେ ।
ସିସିପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇ ୩ ଜଣ ଏସିପି ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଭାର ନେଇଥେିଲ । ଦାୟତି୍ୱ ନେବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ସ୍କ୍ୱାଡ୍‌ ପ୍ରକାଶ ଲୁଚଥିବିା ସ୍ଥାନକୁ ଠାବ କରିଥିଲେ । ଏହି ଖବର ପାଇଥେିଲ ପ୍ରକାଶ । କାଳେ ପୁଲିସ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର କରିଦେବ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରବିାକୁ ଚାହିଁଥେିଲ । ତେଣୁ ସେ ଲୁଚଥିବିା ସ୍ଥାନରୁ ବାହାର ିଆସଥିେିଲ । ପୂର୍ବରୁ ଡସିପିଙ୍କି ଟିମ୍ ସେଠାରେ ଛକି ରହିଥିଲେ । ସେ ପଦାକୁ ବାହାରିବା କ୍ଷଣି କାବୁ କରି ନେଇଥିଲେ । ଗିରଫ ପରେ ତାଙ୍କୁ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଜେରା କରିବା ଲାଗି ଖୋଦ୍‌ ଡିସିପି ଅନୁପ ସାହୁ ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଜେରା ବେଳେ ଥାନା ଆକ୍ରମଣରେ ସଂପୃକ୍ତ ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀମାନେ କେଉଁଠି ଲୁଚିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଠାରୁ ପୁଲିସ୍‌ ତଥ୍ୟ ପାଇଛି । ଏନେଇ ଡିସିପି ଶ୍ରୀ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଘଟଣା ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି । ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଯେଉଁଠି ଥିଲେ ବି ପୁଲିସ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଗିରଫ କରିବ । ସେପଟେ ପ୍ରକାଶ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଗିରଫ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଯୁବ ବିଜେଡିର ଉପସଭାପତି ପଦ ସହିତ ଦଳରୁ ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ମଶିାଇ ସହଦିନଗର ଥାନା ଆକ୍ରମଣରେ ସମୁଦାୟ ୮ଜଣ ଗିରଫ ହେଲେଣି । ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗିରଫ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୩ ତାରିଖ ରାତିରେ ପ୍ରକାଶ ନିଜର ୨୨ଜଣ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ସହିଦନଗର ଥାନାରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିଲେ । ପୁଲିସ ହେପାଜତରେ ଥିବା ୨ଜଣଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲେ । ଥାନା ଭିତରେ ସଂପୃକ୍ତ ୨ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଥିଲେ । ପୁଲିସ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାରେ ଏଏସ୍‌ଆଇ ଅଭୟ ରାଉତଙ୍କୁ ପିଟି ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫଟାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ପୁଲିସମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଡ଼ାଇ ଗୋଡ଼ାଇ ପିଟିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୫ଜଣ ପୁଲିସ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଥାନାରେ ଥବା ଟିଭି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଚୁରମାର୍‌ କରିଥିଲେ । ରାତି ତମାମ ଥାନାକୁ ଏକରକମ କବ୍‌ଜାକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଶାସକଦଳର କର୍ମୀ ହୋଇଥିବାରୁ ପୁଲିସ ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଥିଲା । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବାରେ ପୁଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଚଳାଇଛି ।