PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନି, ସବୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୁରକ୍ଷିତ: ମାସୁଦ ଆଝାର

ଇସଲାମବାଦ,୧୬।୩: ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନା ମାସୁଦ ଆଝାର ବାଲକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଛି। ତା’ର ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ୍‌ର ମୁଖପତ୍ରରେ ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରି କହିଛି, ମୁଁ ବଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଅଛି। ସେ ନିଜ ପେନ୍‌ ନେମ୍‌ ବା ଛଦ୍ମନାମ ‘ସା’ଆଦି’ ନାମରେ ଏହି ଲେଖା ଲେଖିଛି, ଯାହାକି ଜୈଶ୍‌ର ମୁଖପତ୍ର ‘ଅଲ୍‌-କଲାମ୍‌’ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। । ଏହି କଲମରେ ସେ କହିଛି ଯେ ୨୬  ଫେବୃଆରୀରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାରଫୋର୍ସ(ଆଇଏଏଫ୍)ର ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ। ଏହାସହ ସେ କହିଛି ତା’ର ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଠିକ୍ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଫିଟ୍, ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଥିଲେ।  

source: https://hindi.oneindia.com

ଏହା ସହ ମାସୁଦ ନିଜର କଲମରେ ଲେଖିଛି, ବାଲକୋଟରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି  ଓ ଏହାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ସହ ସୁଟିଂ ଓ ତୀରଚାଳନା ମୁକାବିଲା କରିକି ଏହା ଦେଖିପାରିବେ ସେମାନେ କେତେ ଫିଟ୍ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ  ଅଲ କଲାମରେ ଆସିଥିବା କଲମର ଲେଖକ ଆଝାର କି ଆଉ କିଏ?

source: https://www.news18.com/

ଏହି କଲମରେ ଆଝାର ନିଜର ଏବଂ ତା’ର ସଂଗଠନର ତୁଳନା ସେହି ସମୟ ସହିତ କରିଛି ଯେତେବେଳେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପେଗାମ୍ବର ମହମ୍ମଦ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା। ଆଝାର କହିଛି ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାର ଭଳି କଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ମନ ଭିତରେ ଯେଉଁଭଳି ନିଆଁ ଲାଗିଛି ତାହା କେବେ ଲିଭିବ ନାହିଁ। ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାର ହେଉଛି ଜୈଶର ସେହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଯିଏକି ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର ଆତ୍ମଘାତୀ ଥିଲା। ଏଥିରେ ୪୦ ଜଣ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ।

source: https://www.ndtv.com

ଆଝାର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଜାରି ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧିକୁ ସ୍ବାଧୀନତାର ଆନ୍ଦୋଳନ ବୋଲି କହିଛି। ସେ କହିଛି ସମୟ ଯେତେ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ସ୍ବାଧିୀନତା ପାଇଁ ଲଢେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପୀବରେ ଲାଗିଛି। କାରଣ ଏଭଳି ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଗକୁ ବଢିଥାଏ। ଏହା ସହ ଆଝାର ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖି କହିଛି ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଫିଟ୍ ଅଛି। ମୋର କିଡନୀ ଓ ଲିଭର ଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁଚି। ଗତ ୧୭ ବର୍ଷ ହେବ ଗୋଟିଏ ଥର ମଧ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲ ଯାଇନି କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଛି। ଯାହାକୁ ସବୁ ମିଛ ପ୍ରଚାର କେବଳ କରାଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର