PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନି, ସବୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୁରକ୍ଷିତ: ମାସୁଦ ଆଝାର

ଇସଲାମବାଦ,୧୬।୩: ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନା ମାସୁଦ ଆଝାର ବାଲକୋଟ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇନାହାନ୍ତି ବୋଲି କହିଛି। ତା’ର ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ୍‌ର ମୁଖପତ୍ରରେ ସେ ଏହି ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା କରି କହିଛି, ମୁଁ ବଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଅଛି। ସେ ନିଜ ପେନ୍‌ ନେମ୍‌ ବା ଛଦ୍ମନାମ ‘ସା’ଆଦି’ ନାମରେ ଏହି ଲେଖା ଲେଖିଛି, ଯାହାକି ଜୈଶ୍‌ର ମୁଖପତ୍ର ‘ଅଲ୍‌-କଲାମ୍‌’ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। । ଏହି କଲମରେ ସେ କହିଛି ଯେ ୨୬  ଫେବୃଆରୀରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏୟାରଫୋର୍ସ(ଆଇଏଏଫ୍)ର ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ। ଏହାସହ ସେ କହିଛି ତା’ର ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଠିକ୍ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଫିଟ୍, ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଥିଲେ।  

source: https://hindi.oneindia.com

ଏହା ସହ ମାସୁଦ ନିଜର କଲମରେ ଲେଖିଛି, ବାଲକୋଟରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି  ଓ ଏହାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ସହ ସୁଟିଂ ଓ ତୀରଚାଳନା ମୁକାବିଲା କରିକି ଏହା ଦେଖିପାରିବେ ସେମାନେ କେତେ ଫିଟ୍ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ  ଅଲ କଲାମରେ ଆସିଥିବା କଲମର ଲେଖକ ଆଝାର କି ଆଉ କିଏ?

source: https://www.news18.com/

ଏହି କଲମରେ ଆଝାର ନିଜର ଏବଂ ତା’ର ସଂଗଠନର ତୁଳନା ସେହି ସମୟ ସହିତ କରିଛି ଯେତେବେଳେ ମୁସଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପେଗାମ୍ବର ମହମ୍ମଦ ଗସ୍ତ କରିଥିଲା। ଆଝାର କହିଛି ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାର ଭଳି କଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ମନ ଭିତରେ ଯେଉଁଭଳି ନିଆଁ ଲାଗିଛି ତାହା କେବେ ଲିଭିବ ନାହିଁ। ଆଦିଲ ଅହମ୍ମଦ ଡାର ହେଉଛି ଜୈଶର ସେହି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଯିଏକି ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର ଆତ୍ମଘାତୀ ଥିଲା। ଏଥିରେ ୪୦ ଜଣ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ।

source: https://www.ndtv.com

ଆଝାର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଜାରି ଆତଙ୍କୀ ଗତିବିଧିକୁ ସ୍ବାଧୀନତାର ଆନ୍ଦୋଳନ ବୋଲି କହିଛି। ସେ କହିଛି ସମୟ ଯେତେ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ସ୍ବାଧିୀନତା ପାଇଁ ଲଢେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପୀବରେ ଲାଗିଛି। କାରଣ ଏଭଳି ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆଗକୁ ବଢିଥାଏ। ଏହା ସହ ଆଝାର ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖି କହିଛି ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଫିଟ୍ ଅଛି। ମୋର କିଡନୀ ଓ ଲିଭର ଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁଚି। ଗତ ୧୭ ବର୍ଷ ହେବ ଗୋଟିଏ ଥର ମଧ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲ ଯାଇନି କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଛି। ଯାହାକୁ ସବୁ ମିଛ ପ୍ରଚାର କେବଳ କରାଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର