PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପାର୍ଟି କରି ୨ମୃତ- ନିଶାଭାବେ ସାନିଟାଇଜର୍ ପିଉଥିବା ୨୩୫ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କଲା ପୁଲିସ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ- ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଏବଂ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପିଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି । ସେମାନେ ମଦ ପାଇବା ବଦଳରେ ମଦ ନପାଇ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପିଉଛନ୍ତି । କେତକ ଲୋକ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ସାନିଟାଇଜର୍‌କୁ ନିଶା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ୨୩୫ ଜଣଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି । ଏମାନେ ମଦବଦଳରେ ସାନିଟାଇଜର୍‌କୁ ନିଶା ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ୧୬ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ମଦ ପିଇ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ନିୟମିତ ଭାବେ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପିଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଏପରି ନକରିବା ପାଇଁ ଉପଦେଶ ଦିଆଯାଉଥିବା ହାଇଦ୍ରାବାଦର ପୁଲିସ କମିଶନର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏମାନେ କୁରୁଛେଡୁ, ଦାର୍ସି ଏବଂ ଭିନୁକୋଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର ହୋଇଥିବା କଥା ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ମଦ ମିଳିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିବାରୁ ଏବେ ବହୁ ଲୋକ ମଦ ବଦଳରେ ସାନିଟାଇଜର ପିଇ ଦେଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି । ଏହାଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକ ପେଟ ବ୍ୟଥାର ଶିକାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତି ।
ପୋଲିସ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଆର ଦୁଆର ବୁଲି କେଉଁମାନେ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପିଉଛନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକ ମଦ ପିଉଥିବା ବେଳେ ମଦ ବଦଳରେ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ପିଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଥିଲା ।

ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ବୋତଲ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏମାନେ ମଦ ବଦଳରେ ସାନିଟାଇଜର୍ ପିଉଥିଲେ । ଲିକ୍ୟୁଇଡ୍‌ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ଶସ୍ତାରେ ମିଳୁଥିବାରୁ ଏବଂ ମଦଠାରୁ ବି ଶସ୍ତାରେ ମିଳୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଅନେକ ଲୋକ ମଦ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ । ସାନିଟାଇଜର ପିଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଶ୍ରମିକ, ଭିକାରି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଅଳ୍ପ ଆୟ ବିଶିଷ୍ଟ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ରହିଛନ୍ତି । ସାନିଟାଇଜର୍‌ରେ ମିଶିଥିବା ଅନ୍ୟ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ବୋଲି ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝା ଯାଉଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସାନିଟାଇଜର ପାର୍ଟିର ଆୟୋଜନ କରି ୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ସେମାନେ ପାଣି ଏବଂ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ ସହ ସାନିଟାଇଜର୍‌ ମିଶାଇ ପିଇଥିବା କଥା ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର