PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ: ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୬୪ଜଣ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ଆଉ ୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜୟପୁର: ଜୟପୁର ସବ୍ ଜେଲରେ ରେଡ୍, ଏସ୍‌ପି ଓ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସାମିଲ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ-୧୪: ଆଜି ଖେଳାଯିବ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍, କୋହଲି-ମୋର୍ଗାନ ଓ ରାହୁଲ-ପନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେ଼ଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବଦଳିଲା ମୋ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ସମୟ। ଏଣିକି ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳାଚଳ କରିବ ମୋ ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀନିବାସରୁ ୪ ଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯ ତାରଖ ପୂର୍ବରୁ ହଷ୍ଟେଲ ଛାଡ଼ିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ‌
  • ||
  • ରାଜ୍ୟକୁ ପୁଣି ଫେରିବ ତାତି, ସପ୍ତାହେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛଟପଟ କରିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନାମରେ କାହିଁକି ନାମିତ ହେଲା ଦୁନିଆଁର ସବୁଠୁବଡ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡିୟମ ? ଅମିତ୍ ଶାହ ଦେଲେ ଏଭଳି ଉତ୍ତର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁଜୁରାଟର ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଥିବା ମୋଟେରା ଷ୍ଟାଡିୟମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ରିକେଟ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଢାଞ୍ଚାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଏହାର ନାମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଷ୍ଟାଡିୟମ ରଖାଯାଇଛି । ଏହା ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଏନକ୍ଲେଭ ଅଧୀନରେ ଆସିବ । ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଏନକ୍ଲେଭ ଅଧୀନରେ କ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ଫୁଟବଲ୍, ହକି, ବାସ୍କେଟବଲ୍, କବାଡି, ବକ୍ସିଂ ଏବଂ ଲନ୍ ଟେନିସ୍ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ରହିବ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସମସ୍ତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ଏନକ୍ଲେଭର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିଲେ ।

ଏହି କ୍ରୀଡା କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଅଧୀନରେ ନିର୍ମିତ ବିଶାଳ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୧.୩୨ ଲକ୍ଷ ଦର୍ଶକ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିପାରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଲକାତାର ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଥିଲା । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କଳ୍ପନା, ଯାହା ସେ ଗୁଜୁରାଟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । ତା’ପରେ ସେ ଗୁଜୁରାଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଷ୍ଟାଡିୟମ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ବିକାଶର ଏକ ଉଦାହରଣ ହେବ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ଗୁଜରାଟର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ପଟେଲ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ କିରନ ରିଜିଜୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଷ୍ଟାଡିୟମର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅମିତ ଶାହା ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନାମରେ କାହିଁକି ନାମିତ କରିଛନ୍ତି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ନାମକରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ । ଏହା ମୋଦୀ ଜୀଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଥିଲା ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ଏନକ୍ଲେଭ ସହିତ ଅହମ୍ମଦାବାଦ କ୍ରୀଡା ଜଗତରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇବ । ଏହା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ହେବ ‘ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତୃତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଉଦଘାଟନ କରାଯାଇଛି । ଉଭୟ ଦଳ ଏହି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଡେ ନାଇଟ୍ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଖେଳାଳିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ଅନୁଭୂତି ହେବ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ଭିତ୍ତିଭୂମି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର